Neobvyklý typ

Neobvyklý typ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383826/bmid_neobvykly-typ-zI2-383826.jpg 3 299 110

Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme). Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do své literární prvotiny. Je vtipný, ale umí přejít k melancholii; píše lehkým perem, ale dotýká se velkých témat. Je zjevné, že se svými postavami žije, a snad právě proto mu čtenář věří, podléhá a užívá si každou větu. Je lhostejné, jestli právě čteme povídku o soužení válečného veterána, o vášnivém milostném vzplanutí dvou přátel, nečekaném objevu mladého nadšeného surfaře nebo o sloupkaři z maloměsta, který starosvětsky komentuje moderní svět. Každý příběh nás přenese do zcela jiného světa, jedno je jim však společné: nevyslovené připomenutí, že i když zdánlivě stojíme nohama pevně na zemi, je dobré mít na zřeteli, že země umí být zrádně vratká.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Domino

Uncommon Type: Some Stories , 2017

Per-quiee
17.03.2019 2 z 5

Bohužel zklamání. Neviděla jsem v povídkách nějaký hlubší smysl.

jasmína
15.03.2019 2 z 5

Bohužel mě odradil hned úvod, takže jsem knihu odložila. Nejsem vůbec puritánka, ale nevím, proč bych musela vědět jak to pořád dělali a kde..

elfinkaa97
21.02.2019 2 z 5

Asi jsem do téhle knihy vkládala až moc velké naděje, vzhledem k autorovi. Kniha obsahuje 17 povídek a mě hodně bavila pouze 1(Minulost je pro nás důležitá), dalo se číst celkem 5 (včetně té Minulosti) a ostatní byl prostě nesmysl. Nevím, jaký smysl mělo psát ty ostatní povídky, neviděla jsem tam žádné poselství nebo důležitou zprávu, či ponaučení. Útržky z novin byl úplný odpad, s prominutím. Jedna hvězdička je pro autora, druhá za těch málo povídek, co se mi líbily.

Pan Petr
20.02.2019 3 z 5

Což o to, povídky se čtou hezky, ovšem už pár hodin po přečtení si nějak nepamatuji, o čem byly. A problémem s pamětí to nejspíš nebude. Příběhy mě ničím nezaujaly, navíc se většinou odehrávají v reáliích, které něco říkají snad jen Američanům. Neříkám, že Tom Hanks neumí psát, ale v hlavě si ho nechám spíš jen jako skvělého herce :-)

allebra
19.02.2019 4 z 5

Příjemné čtení, některá povídka se mi líbila víc, jiná o trochu míň, že je autorem můj oblíbený herec nehrálo žádnou roli. V každém případě na prvotinu velmi slušné. Líbil se mi styl psaní, i celkové zpracování knihy, pěkné ilustrace a zajímavé propojení povídek s psacími stroji.

Čtenářská výzva 2019: "Kniha, která vás zaujala svou obálkou."

Dida86
17.02.2019 4 z 5

Velice zvláštní knížečka. Některé povídky byly skvělé, u některých jsem byla ráda, že jsem se přes ně prokousala. Psací stroje jsou super záležitostí, že bych si někdy nějaký pořídila ? :)

iška
14.02.2019 3 z 5

Tak jako téměř u každé knihy povídek - některé jsou povedené, další mě příliš nezaujaly. Toma Hanse budu mít asi vždy raději jako herce než jako spisovatele. (I když budoucno může vždy překvapit.)

TomD
12.02.2019 3 z 5

Toma Hankse jako herce mám moc rád. Od profesora Langdona až po Foresta Gumpa. Jeho Trosečník je boží. Ale kniha?!
Možná, že to je tím, že je povídková a to zrovna není můj šálek kávy. Přijdou mi jako vytržené z kontextu, ale to asi tak má být. Nejvíc se mi líbila povídka Minulost je pro nás důležitá. Ale ani jsem nedočetl Pobuďte u nás, já tyhle scénářoidní díla nerad. Takže na prvotinu to ušlo, snad další bude lepší.

Clara_C
08.02.2019 2 z 5

Jo jasně, tak jako bramboračka je moc bramborová a kyselo je moc kyselé, knížka od Toma Hankse na mě byla moc americká :) Je mi to líto... Snažila jsem se a dala jsem knížce několik šancí. Neříkám, že všechny povídky, které jsem přečetla byly špatné, ale prostě mi nesedl styl a chyběl mi jistý přesah..Ale nedočetla jsem jí a zbaběle jí odložila tři povídky před koncem.

MatoLenka
08.02.2019 4 z 5

Velké překvapení. První povídka byla brilantní, některé další výborné, některé jen ucházející. Roztomilý detail - u každé povídky je fotka psacího stroje, na které byl napsán.

JarmilaNovotna
04.02.2019 5 z 5

Některé povídky jsou opravdu povedené.

efka.saf
03.02.2019 3 z 5

Po knize jsem sáhla - co si budeme namlouvat - protože mě zajímalo, co si pro nás připravil herec Tom Hanks a jestli kniha není jen bublina vytvořená kolem jeho hvězdného jména. Ačkoliv můj výsledný pocit ze sbírky je vesměs pozitivní, opět jsem si uvědomila, že proti povídkám sice obecně nic nemám, ale pro ně nemám také nic. Celkově nerada rozečítám knihy; mám ráda, když už znám postavy a jsem najetá na autorovo vyprávění. V případě povídek ale cítím problém v tom, že vlastně neustále jenom rozečítám příběhy a v momentu, kdy se konečně začtu, je většinou konec. To samozřejmě není výtka vůči autorovi, to je čistě můj problém, který ale také sehrál v tomto zážitku svoji roli.

Co se týče povídkové knihy Neobvyklý typ, byla to nakonec příjemná oddechovka. Asi jako každý, i mně se některé povídky líbily více a některé méně. Nejvíce mě oslovil ale hned první příběh; jedná se o svižnou a docela vtipně napsanou vztahovou etudu. Rovněž oceňuji i psací stroj jako spojovací prvek všech povídek a při čtení jedné z nich jsem si říkala, že by se mi docela líbilo, kdyby i každá povídka byla napsána jiným písmem, což by demonstrovalo fakt, že každý příběh napsal autor na jiném stroji. Ale to už jsou jenom takové zbožné plky :).

Za mě optimálně 3 a půl* a příjemně strávený čas. Ale nepředpokládám, že se ke knize ještě někdy vrátím. I tak ale doporučuji.

Somsi
27.01.2019 3 z 5

Tom Hanks patrí medzi mojich obľúbených hercov, bola som zvedavá, ako si poradí s poviedkami ... väčšina z nich je podarená, u niektorých som bola rada, že som ich dočítala. Sympatický spoločný menovateľ - písací stroj, pohodové čítanie :)

sheldon8410
27.01.2019 5 z 5

Po přečtení této knihy mám chuť zajet k babičce na půdu a najít tam psací stroj po dědovi :) Psací stroj jako jediný spojovací článek všech povídek byl originální nápad!
Ze začátku jsem měla rozporuplné pocity a nevěděla, jestli se mi kniha líbí nebo ne (příště už si nebudu číst hodnocení knížky před tím, než si ji celou přečtu :)), ale konečný dojem mám dobrý. Povídky byly sice kratičké, ale dokázaly vtáhnout do děje. Super oddechovka, třeba na cestování do práce!

orson
24.01.2019 4 z 5

Byl jsem zvědav. To byla má hlavní pohnutka k přečtení této knihy. A zklamaný jsem tedy rozhodně nebyl, povídky byly zajímavé, některé slabší, jiné super. Dokonce mi nakonec i došlo, že ten psací stroj není na obálce náhodou - vyskytuje se totiž ve všech povídkách.

BroDan
22.01.2019 3 z 5

Zbierka poviedok od Toma Hanksa nie je ničím prevratným a pravdepodobne ani jedna z poviedok nebola niečim tak výnimočná, aby mi utkvela v pamäti na dlhú dobu. Napriek tomu sa však kniha čítala veľmi príjemne a postavy boli poňaté veľmi ľudsky a veľmi uveriteľne. Trochu mi ale začal vadiť všade prítomný product placement. Takmer pri každom produkte autor nezabudol nespomenúť značku, čo bolo úplne zbytočné a z môjho pohľadu aj rušivé. Je to príjemná kniha, avšak nezanechala vo mne žiadne výrazné emócie... neviem sa rozhodnúť medzi 3* a 4*, povedzme, že to je tak na 3,5*.

kika_
18.01.2019 3 z 5

Popravdě, moc mě to nenadchlo. Povídky mi připadaly hrozně obyčejné a některé až jako by postrádaly pointu. Kniha je to ovšem ohromně čtivá. Poprvé jsem se setkala s dílem, které ačkoliv mě nezaujalo, nemohla jsem přestat číst a pořád mě to táhlo dál. Jako bych čekala, že každá následující povídka bude lepší.

Makec
17.01.2019 3 z 5

Neobvyklý typ = neobvyklé povídky. Některé se opravdu povedly.

kklepkaa
15.01.2019 3 z 5

Hodně jsem se na tuhle knihu těšila... asi až moc. Některé povídky byly lepší (jakože fakt dobré), některé horší, ale spíš než na další čtecí chvilku jsem se těšila, až knihu budu moct definitivně odložit. Ale přiznejme si, kdyby Tom Hanks vydal svůj nákupní seznam, tak si ho budeme chtít přečíst.

Miricius
10.01.2019

Po prvých dvoch poviedkach ma kniha moc nezaujala, ale hovoril som si, že ďalšie budú možno lepšie. Keď som ale videl, že prvé dve patria medzi tie lepšie hodnotené, knihu som odložil.
Pri všetkej úcte k Tomovi musím konštatovať, že táto kniha ma neohromila :)