Muž, který si hrál s panenkami

Muž, který si hrál s panenkami https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440121/bmid_muz-ktery-si-hral-s-panenkami-A1t-440121.jpg 3 75 75

Nenávist série

Nenávist se probouzí... Expertka na šifrování Linn Ståhlová pronásleduje brutálního vraha v prvním dílu strhující trilogie NENÁVIST. Ve Stockholmu někdo zabíjí ženy. Těla za sebou zanechává naaranžovaná jako porcelánové panenky. Detektivové Rickard Stenlander a Erik Svensson osloví s žádostí o pomoc při vyšetřování expertku na počítače a kryptologii Linn Ståhlovou. Má to ale háček – Linn je bývalou členkou Antifašistické akce, organizace vedené na černé listině švédské tajné služby, v minulosti byla souzena za zločiny proti národní bezpečnosti a vůči spolupráci s policií proto zaujímá dost skeptický postoj. Hodiny ale tikají, a jestli má nesourodý tým zastavit sériového vraha, musí jít osobní problémy stranou. Zatímco se pátrání naplno rozbíhá, Linniny aktivity upoutají pozornost pravicových extrémistů, kteří mají s Linn z dřívějška nevyřízené účty. Mezi vyšetřovateli roste nedůvěra a podezření, že ne všichni sledují stejný cíl, a minulost dohání Linn způsobem, jakým to nejméně čeká.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Metafora

Mannen som lekte med dockor , 2017

nada3314
01.07.2020 4 z 5

Já se taky řadím ke čtenářům, kterým se kniha líbila. Svižné tempo, sympatičtí hrdinové a zajímavý děj mě pobízeli ke čtení. Ráda si přečtu pokračování.

Katania
29.06.2020 5 z 5

Já musím říct, že jsem mile překvapená. Trochu jsem se bála, že se autor bude snažit kopírovat Lisbeth, ale vůbec mi to tak nepřišlo. Oba vyšetřovatelé jsou mi sympatičtí a Linn jsem si hned oblíbila. Těším se na další díly!

Knižní střípky
26.06.2020 3 z 5

Nosné téma této knihy není prvotní vražda, která vlastně spojí naše tři nesourodé hlavní hrdiny, ale palčivé problémy současnosti, v prvé řadě pravicový extrémismus. Tomu je zde věnovaná valná část knihy a rozhodně mě toto bavilo mnohem více než sáhodlouhé odborné popisy šifrování a dešifrování a další hackerské aktivity – toho zde bylo na mě už moc. I přes občasnou akčnost, kterou zde také najdete, celkový dojem z knihy si odnáším takový, že to byl jen slabý odvar kultovní Larssonovy série. MILÉNIUM bylo úžasné, v době, kdy u nás začalo vycházet, to bylo něco ojedinělého, blesk z čistého nebe, který u mě probudil zájem o severské autory, které čtu stále moc ráda, ale MUŽ, KTERÝ SI HRÁL S PANENKAMI u mě první příčky bohužel neobsadil.

Celá recenze v záložkách recení od Knižní střípky.

Medvědářka
18.06.2020 4 z 5

Nečetla jsem knihy ze série Milénium, ke kterým je hrdinka Linn přirovnávaná. To upozorňuji hned na začátku.
Anotace knihy mě nalákala na příběh, který jsem si spojila s jinou knihou z nakladatelského domu Grady a to V mysli vraha. Tam se také různě aranžovali dívky v posmrtných pozicích.
Jenže pak se děj přesunul na jinou úroveň. Ne že by mi vadila linka s Linn, ale neočekávala jsem, že tam bude zapojená tolik. Pravicový extremismus je zdá se ve Švédsku problém a tady byl ukázán a upozorněn.
Autor si mě ale přesto získal na svou stranu stylem vyprávění. Děj měl spád, což je jen dobře. Přesto si myslím, že ne každému kniha sedne.

P.ary
17.06.2020 4 z 5

Nebudu se dlouze rozepisovat. I když knihu neřadím mezi TOP knihy, které jsem četla, tak se mi příběh líbil a určitě knihu doporučím dál :-)

knihomolkaŠárka
17.06.2020 4 z 5

I přesto, že jsem z knihy krapet zklamaná, neskutečně mi zde sedla postava hackerky, která mile osvěží policejní prostředí příběhu. Nejvíce zklamaná jsem tedy ze závěru, který si zasloužil úplně jiné zpracování. Jako plus však beru, že jsem nedokázala pomalu až do konce odhalit vraha, čehož si na krimi thrillerech vždy vážím. Postavy jsou tu sympatické a rozmanité. Sedl mi autorův styl vyprávění a od samotného začátku jsem neměla problém se do děje vžít. To téma stylizace zavražděné do vzhledu porcelánové panenky, je popsáno tak, že není problém si vše představit. Nažene vám to husí kůži a já se i přes závěrečné zklamání těším, co přinesou další díly série. ????

stesti.s.knihou
17.06.2020 4 z 5

Ve zkratce k ději: vrah zabíjí mladé dívky a po smrti je aranžuje jako porcelánové panenky. Do vyšetřování vražd je povolána mladá IT expertka, která má ale sama divokou minulost v antifašistické straně. A co by to bylo za detektivku, kdyby nedořešené záležitosti z minulosti nezasáhly do vyšetřování současných vražd :)
A víte co, mě se to líbilo. Jasně, nejsem znalec severských detektivek, nemám jich načtených stovky. Občas si přečtu nějakého Nesba nebo Keplera, případně něco, co se mi dostane pod ruku. A tahle knížka měla vše, co bych od severské detektivky tak nějak čekala. Napětí, vraždy, vyšetřování, vyšinutý vrah, nějaké ty vztahy, popisy Stockholmu... Bavilo mě to a jelikož se jedná o první díl série, vůbec bych se nebála sáhnout po dalším. Pro někoho, kdo louská jednu detektivku za druhou, to asi nebude žádné velké vzrůšo, ale pro rekreačního čtenáře detektivek, jako jsem já, je to příjemná změna.

Danago
16.06.2020 3 z 5

Hlavní zápletka začíná vraždou dívky, kterou vrah naaranžuje jako panenku z porcelánu. Což mě hned od první stránky upoutalo ke čtení.
Postupně se vyšetřování vraždy panenky, z velké části přesouvá k hledání souvislostí aktivit oběti v online světě.
Detektivní skupina nemá ihned k dispozici počítačového experta, který by prozkoumal počítač oběti a případ spěchá, proto se rozhodnou požádat o spolupráci Linn Ståhlovou, která má za sebou dost divokou minulost. Je bývalou členkou extrémní organizace Antifašistické akce a byla odsouzena za zločiny proti národní bezpečnosti.
Lin policii nedůvěřuje, přesto se však rozhodne v tomto případě pomoct.
Ovšem její spolupráce s policíí opět zachází až za hranici zákona a její aktivita upoutá pozornost pravicové extrémní organizace, se kterou má z dřívějška nevyřízené účty.
V prvním díle trilogie Nenávist se zpočátku běžná detektivní zápletka mění na zápletku konspirační a extrémistickou.
Lin připomíná takovou uhlazenější verzí Lisbeth z Milénia. Bohužel mě velmi podrodné popisy Lininy hekerské práce a ani konspirační a teroristické akce pravicových extrémistů moc nebavily. Ovšem ten kdo si na tento styl thrilerů potrpí bude spokojený.
Z mého pohledu je příběh hodně překombinovaný a já jsem se často v ději trochu topila a bohužel i nudila.
Myslím, že kniha osloví spíš mužskou část čtenářů.

LukBook
31.05.2020 4 z 5

Poměrně zajímavý severský thriller, přestože má i své mouchy. U hlavní postavy je znát inspirace Lisbeth Salanderovou, což je částečně potvrzeno i v textu. Ale jinak pohodové čtení

mikika
25.05.2020 3 z 5

klasická severská detektivka s vyšinutým vrahem se tu košatí o téma extremismu, hlavně pravicového. Zápletka je místy absurdní, a nejsem si jistá, jestli to byl autorský záměr...

Andrea7272
10.05.2020 5 z 5

Kniha super napínavá. Jen trochu popis o hacrování na PC mě trochu nebavil,ale jinak super -doporučuji !!!

Medovnice
07.05.2020 2 z 5

Tak tohle byla naprostá ztráta času. Nuda.

Magnus Jonsson
švédská, 1965