Nemocnica v Brooklyne

Nemocnica v Brooklyne https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193634/nemocnica-v-brooklyne-193634.jpg 4 6 1

Mercy Hospital, Brooklyn, N. Y. Do úrazovej ambulancie U milosrdných, "najnemilosrdnejšej" nemocnice v New Yorku, denne privážajú obete dopravných úrazov, streľby, znásilnení, samovražedných pokusov a zneužité deti. Tu ide o život, tu má smrť svoju prestupnú stanicu. Ťažko ranených musia bleskovo diagnostikovať, často "oživiť", zmierniť bolesť a rozhodnúť o ďalšom postupe. Na hranici života a smrti končia všetky pretvárky. Pacienti, lekári, sestry ukazujú, akí sú v skutočnosti. V operačkách a pri lôžkach pracujú bieli aj čierni - Dr. Thomas Graystone, vedúci lekár, chirurg, ktorého prsty majú oči; Pilar Johnston, staničná sestra so stoickým kľudom; alebo Missy Crow, ktorá sa krátkodobo zamestnala ako upratovačka a na oddelení pracuje za veľmi zvláštnych okolností. Hoci tvrdý režim na klinike vyčerpáva týchto ľudí až na pokraj psychických a fyzických síl, každý sa vyrovnáva s osudom a uskutočňuje svoje predstavy o živote. V obrovskom meste ako New York to však vôbec nie je jednoduché. Uprostred blahobytu, ale i stavovských a rasových predsudkov to zistia najmä Dr. Graystone, pochádzajúci z majetnej rodiny, a Missy Crow, vdova po nadanom bluesovom muzikantovi. Aby dali láske šancu, prekonajú ťažké skúšky. Barbara Roganová je americká spisovateľka, autorka úspešných románov. Narodila sa a s rodinou žije v New Yorku. Známy americký spisovateľ Alan Sillitoe o nej povedal, že je autorkou, ktorá s nevšedným talentom opisuje dušu človeka, a pri písaní ide práve o to.... celý text

Literatura světová Romány Zdravotnictví
Vydáno: , Remedium

A Hearbeat Away , 1993

DominaCZ
01.12.2019 1 z 5

Není to špatný, dobře, poměrně pro tu dobu klasicky (vzpomeňme dobu Sestry v akci, Polic.akademie - to byly tehdejší gangy) vyobrazeny situace s gangy, vyobrazeny lékař.situace - asi všichni známe nemocniční prostředí díky všem těm Modrým kodům a Ordinacím žejo, tady to je poněkud k těm "ubožákům", bezďákům a gangařům pouličním neurvalejší a neuctivý což se mi moc nelíbí, a taky, což se mi taky nelíbí, rasově podkreslený, protože hl. hrdinka uklízečka je "barevná holka" a bílý sestry na ni pomalu nesmí ani promluvit, protože na to jsou "moc bílý", jak ona říká.
Taky se tam pořád nadhazuje jakási kdesi doposud nikde jinde neviděná nadřazenost lékařů nad sestrama - doposud byla sestra vždycky pravou rukou lékaře, na ní ten seroš prostě stál, ona byla duší tý nemocnice, pacienta i lékaře, však víme né? (odtud též devadesátkovej seroš Sestra Stefanie třeba žejo)
Tady je prostě spodinou a Bohem je tu jen ten lékař, takže krapet nechápačky no.
Devadesátky v týhle části Ňujorku asi holt byly jiný no.

Autorovy knížky

1995  73%Nemocnice v Brooklynu