Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399485/bmid_nejlepsi-leta-slecny-jean-brodieove-rwe-399485.jpg 4 72 30

Novela Nejlepší léta slečny Jean Brodieové je považována za autorčino nejvýznamnější dílo. Dějovou linku tvoří příběh skupiny studentek dívčí školy, které si jejich zvláště osobitá učitelka „vyvolí“ za své stoupenkyně a snaží se jim během období, jež považuje pro sebe i pro ně za přelomové, vtisknout postoje, jež považuje za určující pro důstojný život. Kniha ale především zachycuje zvláštní ambivalenci vztahu mezi dívkami na prahu dospělosti a jejich sebevědomou „vůdkyní“, jejíž ambivalentní a těžko posuzovatelná povaha se vynořuje ze souhry různých hledisek, očekávání a vzpomínek.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Prostor

The Prime of Miss Jean Brodie , 1961

milary
16.08.2019 5 z 5

Já jsem nadšená. Nestává se úplně často, že knížku otevřu nahodile a bez nároků, a ona se vyloupne takhle skvěle. Ovšem s komentářem bych si asi tentokrát nijak snadno neporadila. Poté, co jsem lehce povzneseně minula název a líbeznou fotku na přebalu, jsem si už celou dobu připadala jako na speleologické výpravě. Moje literární čelovka svítila ostopéro, a já objevovala a objevovala a neskutečně jsem si lebedila (také díky přepychovému překladu pana Martina Pokorného). Naštěstí už se shrnutí výtečně zhostil Taťka Hraboš. A tak "drobničky" dojmů nás ostatních nechť jsou jen přitakáním řečenému...

salamandrina
24.07.2019

Odložila po pár stránkách. Většinou dávám knihám delší šanci, ale tohle by bylo pro mě jen utrpení.

iška
04.07.2019 4 z 5

30. léta 20. století v dívčí škole v Edinburghu. Tuhle novelu by asi neměli číst ti, kdo hledají napětí a děj, který se "řítí" vpřed. Drobné sondy do duší jednotlivých postav je třeba si pozvolně vychutnávat. Jsou k zamyšlení a občas i k pousmání.

mikika
04.06.2019 3 z 5

útlá novelka, která se zprvu četla snadno, ale pak o ní musíte kapku přemýšlet.. vlastně vás až zaskočí, jak moc jste dali z počátku na první dojem.

Vojslava
22.05.2019 4 z 5

Čtyři hvězdičky jsou čtyři a půl... Čistě formálně je to brilantní vyprávění, navíc ve velmi kvalitním překladu. Když jsem spolu s hrdinkami vstoupila do jejich školy, nevím, jestli jsem byla víc na straně slečny Brodieové nebo jejích žaček. To hypertrofované sebevědomí (a to nejen pedagogické) s tak zvláštními účinky mne jako "kolegyni z oboru" naprosto fascinovalo... Ale kdybych měla "vylovit" jediné téma, které mne tu zaujalo, byl by to rozdíl v chápání loajality a věrnosti, a to nejen u slečny Brodieové a jejích "vyvolených"... Nicméně rozhodně doporučuji k přečtení a ráda bych viděla i film, jestli se k němu někde dostanu...

lencin
05.05.2019 3 z 5

Zajímavá kniha. Svérázná učitelka "v rozkvětu sil" se pokouší ovlivnit skupinku svých žaček. Zvláštní kombinace hlubokého a povrchního.

Eifka
28.04.2019 4 z 5

Knížka byla v něčem plochá a jiném zase hluboká, tak nějak harmonicky...příběh mě bavil, i když se v něm vlastně nic zásadního neodehrálo. Bylo to oddychové čtení, kde ústy slečny Brodieové bylo řečeno spoustu chytrého (když nepočítam řeči o fašismu:-)
Líbil se mi ten klid, kterým na mě kniha působila, a taky autorky styl, který nutí čtenáře se spoustředit, protože neustále kličkuje mezi různými časovými linkami.

Taťka Hraboš
17.04.2019 4 z 5

Sparková má velmi specifický styl, prostý všech kudrlinek, jdoucí přímo k věci. Její knihy jsou svérázné, člověk často uvažuje, co si vlastně o nich má myslet, co jimi chtěla vyjádřit, přesto jsou velmi čtivé a svým zvláštním způsobem zábavné. Mám takový pocit, jako by se i ona sama při jejich psaní dobře bavila. To jednoznačně platí i o této knize, která je jejím nejznámějším a také kritiky nejoceňovanějším dílem. Jen se divím, že trvalo tak dlouho, než se tahle knížka dostala na český trh.

Isserley
17.02.2019 5 z 5

Skvostná novela od mně dosud neznámé autorky. Svérázná učitelka, která k nelibosti vedení soukromé dívčí školy místo výuky formuje charaktery svých studentek.
“Zůstanu tady, v téhle vzdělávací fabrice. V těstě musí zůstat trochu kvasu. Svěřte mi děvče ve věku, kdy je tvárné, a je na celý život mé.”
Když se po letech ptají jedné ze šesti dívek, co na ni mělo v raném mládí největší vliv, její odpověď zní: “Znala jsem slečnu Jean Brodieovou v květu sil.”

lentolog
24.01.2019 5 z 5

Osviežujúca prechádzka po Edinburghu 30. rokov 20. storočia. Šarmantná, vtipná, potmehúdska autorka i jej kniha. The Prime of Miss Jean Brodie mi pripomína Zazie v metre Raymonda Queneaua alebo Raňajky u Tiffanyho Trumana Capoteho. Z britskej literatúry Krehké nádoby (Vile Bodies) Evelyna Waugha.

zfilmováno Skotsko anglická literatura učitelé, učitelky

Muriel Spark
skotská, 1918 - 2006