Neboj se, Oskare

Neboj se, Oskare https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428799/bmid_neboj-se-oskare-THg-428799.jpeg 4 18 3

Doporučená četba pro všechny šestileté děti, jejich rodiče a prarodiče Léto je skoro pryč a Oskar je nervózní. Dvojčata Hana a Johana, které s ním nastupují do první třídy, už umějí jezdit na kole, potápět se, a dokonce i trochu číst. Nic z toho Oskar neumí a má strach, jestli ve škole obstojí. Zkoumá, jestli se mu konečně neviklá první zub, a přitom zjišťuje, jestli se i dospělí něčeho bojí. A bojí se skoro všichni! Jedna prateta se bojí zimy a sněhových závějí. Druhá prateta má strach, že až umře, bude se jí po Oskarovi stýskat. Bojí se i maminka, že Oskar bude cestou do školy sám přecházet silnici. A bojí se dokonce i tatínek! Strach je totiž součástí lidského života a mít strach neznamená být zbabělý. Vizuálně neotřelá kniha o velkých změnách v životě dítěte, v níž nechybí filozofický přesah a otevřenost typická pro skandinávskou dětskou literaturu.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Garmanns sommer , 2006

ma_Run_ka
02.04.2024 5 z 5

2. 4. Mezinárodní děn dětské knihy.
Snad proto jsem sáhla po dětské knize, která na první pohled působí trošku strašidelně. Zároveň láká k prozkoumání (zejména dospělé čtenáře, možná i odvážné děti) a k zamyšlení, co chce autor příběhem sdělit. Knihu bych doporučila číst společně s dětmi, u textu i obrázků se zastavovat, vysvětlovat slova, doplňovat děj otázkami a ptát se dětí na jejich pocity i myšlenky, učit děti předvídat (co se asi stane, co by se stalo - kdyby apod.). Je to příběh šestiletého Oskara, který má strach. Se strachem se učí bojovat, ptá se dospělých, z čeho mají strach, čeho se bojí. Chtěl by být odvážný, ale prozatím neví, jak to dokázat.
V dubnu proběhnou také zápisy do prvních tříd a kniha toto téma také krásně zpracovává. Strach z neznámého prostředí, z nových kamarádů, strach stát se "prvňáčkem".

los
05.05.2023 5 z 5

hodnotit by měly především děti, nicméně jako "čtenářův doprovod" vítám originalitu obsahovou i vizuální, byť první prolistování mě přinejmenším - řekněme - zaskočilo (ty hyperrealistické celostránkové obrázky se záměrně nelíbivými náměty);

není to knížka před spaním, měla by se číst/prohlížet společně v rodině a povídat si nad ní, protože nezobrazuje strach (žádní upíři, čarodějnice a pavouci á la halloween), nýbrž ukazuje věci, děje a jevy, které v nás vyvolávají ÚZKOST, a vyjádřit "divné pocity" bývá (zejména pro malé dítě) velmi obtížné - proto knihu doporučuju

veruneckka
24.07.2020

Myslím, že něco tak ošklivého jsem asi neviděla.
Je mi to líto, ale opravdu bych to nikdy svému dítěti nekoupila.

norská literatura pro děti od 5 let

Autorovy knížky