Neberte stopárov

Neberte stopárov https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93595/bmid_neberte-stoparov-Um7-93595.jpg 4 10 5

Ellis Petersová, vlastným menom Edith Pargeterová, autorka úspešných dobrodružných a detektívnych románov i prozaických diel, je známa aj ako prekladateľka českej poézie a prózy. V Československu jej zatiaľ vyšla detektívka Smrť a blažená pani. Neberte stopárov je typický anglický kasársko-detektívny príbeh, ale pritom úsmevný, s neuveriteľnými zvratmi a prekvapeniami — nielen pre vyšetrujúcu políciu, ale aj pre čitateľa — s dvoma pôvabnými postavičkami Williem a Calli, s pestrou paletou anglických zločincov (a žien okolo nich), s nočnými prenasledovaniami, bitkami, prestrelkami, trikmi, zradou, čiže so všetkým, čím oplývajú tradičné anglické detektívky. Pred zrakmi čitateľa sa odvíja dej nabitý vzrušujúcimi udalosťami, zvláštnymi situáciami, ktoré neraz vyplývajú z pomýlenej totožnosti zločinca Stana Bastabla a jeho predpokladanej obete Willieho Banksa. Autorke sa podarilo vystihnúť originálne anglické prostredie; vytvorila rafinovaný románový príbeh s potrebnou gradáciou a so záverečným víťazstvom spravodlivosti nad zločinom. Iróniou je, že najväčšiu zásluhu na vyriešení celej záhadnej aféry a chytení zločinca nemá polícia, ale práve mladí detektívi-amatéri Willie a Calli.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Smena

Never Pick Up Hitch-Hikers , 1976

newtory
04.02.2023 5 z 5

Už dávno som s takou ľahkosťou nehodnotil piatimi hviezdičkami. Pohodové čítanie, krimi starého dobrého strihu, trochu romantiky, nejaké to prekvapenie a to celé s príchuťou dobrodružstva, čo viac si priať ?
Nuž snáď len viac takýchto kníh.

Erizzani
06.08.2020 3 z 5

Moje první přečtená knížka ve slovenštině :-D Musím říct, že mě to celkem bavilo. Sice je to detektivka, ale bylo to psané takovou odlehčenou formou. Na odreagování dobré. Znovu bych ji zřejmě nečetla.

Koka
10.05.2016 5 z 5

Vynikajúca detektívka z čias, kedy ešte nebolo treba v knihách vŕšiť rituálne zohavené telá a predháňať sa v úchylkách páchateľov či obetí, a predsa našli svojho čitateľa. Príbeh je takmer uveriteľný, postavy sú vynikajúco spracované - ich fyzická i mentálna charakteristika je výstižná, plastická. Dej chvíľami pripomína americkú grotesku (sledovaný prenasledovateľ, policajti hluchí k banálnym, no kľúčovým informáciám, orientačné body stratené v dôsledku búrania domov a pod.), predsa však dodržiava povestnú britskú "úroveň" uprednostňujúcu dôvtip a kombinačné schopnosti pred strelnými zbraňami. Slovenskej prekladateľke autorka vyslovene "sadla", vďaka čomu sa kniha číta bez jediného zádrheľa.

Marquis
04.02.2014 5 z 5

Tak toto mi stopercentne sadlo. Dobre napísaná a dokonale neprehliadnuteľná zápletka, sympatická dvojka mladých detektívov - amatérov, charizmatický protivník a ešte charizmatickejší big boss Alec Match. V strede som sa začal už trocha strácať a vynikajúci koniec, ktorý tak trochu avízoval pokračovanie ma fakt nadchol. Škoda, že pána Williama Banksa sa v službách polície už nedočkám. Skutočne môžem len odporúčať. A to som po tejto knihe siahol len náhodou. Plný počet.

Jack Bauer
29.10.2011 4 z 5

Neberte stopaře byla jedna z mých prvních knih ve slovenštině a je tak čtivě napsaná, že mě to vůbec nevadilo. Četl jsem ji asi 4x pokaždé jedním dechem,ale před hrozně dlouhou dobou. Zda se mě bude ještě po letech líbit stejně, posoudím hned, jakmile si ji znovu přečtu.

Ellis Peters (p)
britská, 1913 - 1995