Nebe v kleci

Nebe v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431091/bmid_nebe-v-kleci-u5H-431091.jpg 3 84 37

Hluboký a zneklidňující příběh o lásce, která dokáže ničit. Johannes, nadšený člen Hitlerjugend, žije ve velkém domě ve Vídni. Jednoho dne zjistí, že jeho rodiče ukrývají za falešnou zdí židovskou dívku jménem Elsa. Johannes je upřímně otřesen. Postupně se ale jeho počáteční hrůza mění v zájem, následně v lásku a nakonec v posedlost. Jeho rodiče ale jednoho dne zmizí a Johannes si uvědomí, že je jediný, kdo o Elsině přítomnosti v domě ví, a je tudíž zodpovědný za její přežití. Mezi mladými lidmi vzniká zvláštní vztah, jsou si navzájem manipulátory i manipulovanými. Johannes se obává konce války, protože s ním by přišel o Elsu i jejich vztah. O vztah, jenž se zmítá mezi vášní a posedlostí, závislostí a lhostejností, láskou a nenávistí. Toto poutavé mistrovské dílo zkoumá otázky pravdy a lži a odhaluje ta nejtemnější zákoutí lidské duše. Kniha se stala literární inspirací pro film Králíček Jojo se Scarlett Johansson v hlavní roli, který se natáčel i v České republice. Film získal šest nominací na Oscara 2020 včetně kategorie Nejlepší film.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Jota

Caging Skies , 2004

Knihomolka506
20.08.2020 5 z 5

Nebe v kleci - Christine Leunensová
18-20.8./20
Žánr- válečný román
Drsný příběh opět o válečném tématu. Je dobré vědět, že lásku opravdu nezlomí nic. Ani válka. Dva lidé, jeden tajně skrytý, prostě původ neutají a druhý bezmocný , protože nevi jak mu pomoct. Podle knihy byl natočený i film , Králíček Jojo, ztvárnění Hitlera bylo docela srandovní, určitě doporučuji zhlédnout :)

ivca7818
30.07.2020 3 z 5

Dojmy z této knihy jsou přinejmenším rozpačité a je jasné, že v posledních letech je autorský atraktivním tématem druhá světová válka že všech úhlů. Jakákoli kniha z tohoto období okamžitě a předem dostává nálepku mezinárodního bestselleru a překládá se do většiny světových jazyků bez ohledu na to, zda se jedná o skvar nebo o kvalitní literaturu. A tak je tomu i v případě této autorky, od které vyšel před lety v českém překladu tak odporný skvar, který by se lidem nehodil ani na záchod místo toaletního papíru. Nepřišlo mi to tak tragické na méně než tři hvězdy jako spíš že se jednalo o román na nakladatelskou objednávku autorcina agenta s zjištěním, že tohle ji vydělá balík. Kdyby se roman odehrával v současnosti, byl by to příběh o tom, jak daleko může zajít narušena lidská psychika, stockholmsky syndrom jak vyšitý a možná by měl i lepší hodnocení čtenářů. Ke knize jsem sáhla kvůli filmu a alespoň musím říct, že kniha byla daleko mensi slatanina než ten přiblbly, odporný a za vlasy pritazeny trapný film hodný amerického obludneho skvaru. A s ohledem na ti dávám tři hvězdy.

whiolet
28.07.2020 2 z 5

V téhle knize je prý láska, nejsem si, tedy úplně jistá, že jsem četla tu samou knihu.
Tahle kniha je o šílenství, které je vydáváno za lásku.
Příběh o duševně nemocném chlapci, který je zasazen do atmosféry Rakouska během druhé světové války.
Bylo to divné a dlouhé čtení.

Eicherik
18.07.2020 4 z 5

Jiný pohled na život ve válečné Vídni a jeden hodně neobvyklý vztah dvou mladých lidí. Román se mi líbil, ale uvítal bych konkrétnější závěr knihy.

VladkaBU
17.07.2020 3 z 5

... asi jsem čekala víc. První polovina docela zajímavá. Po nějaké době kniha, která vidí válku očima protistrany. Postupně mě příběh přestával bavit

LadyCharlene
06.07.2020 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Je zajímavé prožít hrůzy války i z druhé strany. Začátek knihy mě pohltil, bylo to kruté, mrazivé a povědomé - základní principy propagandy se holt nemění a evidentně nás bude doprovázet do konce našich dnů. Trošku mě mrzí, že Jojova proměna jen tak proběhla a ta psychická rozervanost se nějak opomenula. Také mi na knize vadilo, že jakákoliv důležitá událost nastala a odešla bez většího povšimnutí, přípravy, citové dynamičnosti. Zlomová událost přijde v jedné větě a pak ticho po pěšině, párkrát jsem i zapochybovala o tom, zda se to vůbec stalo, nebo co se stalo. Na tomto děj podle mě tratil nejvíc. A také mi vadilo množství chyb a překlepů. Délka příběhu mi naopak vyhovovala, ke konci se dostáváme plynulým tempem, jen ty postavy, kdyby byla jejich psychologie propracovanější, dávalo by to větší smysl.

Marjory
28.05.2020 3 z 5

Kdyby měla kniha o sto stránek méně, tak bych dala i pět. Zhruba za polovinou mi přišlo, že je to pořád stejné a přitom kniha vypadala docela slibně. ... V knize je dobře popsaná zrůdnost fašismu a vymývání mozku u malých dětí. Jejich deformace myšlení a odcizování a nebezpečí pro celou rodinu. Na některých místech člověka až zamrazí.

Gigy
14.05.2020 2 z 5

Čtenář dostává ze slibné anotace jen slabý odvar. Postavy jsou ploché, příběh je nedotažený a chybí mu potřebné detaily i propracování, díky kterému by zaujal čtenáře. Zhruba od půlky knihy je více než jasné, jak to s Johannesem a Elsou dopadne a čtenář v podstatě ztrácí důvod číst dál. Skoro se až nechce věřit, že je Nebe v kleci mezinárodní bestseller.
Původně jsem chtěla dát alespoň tři hvězdy, nakonec ale dávám jen dvě, protože s odstupem času cítím, že ve mně kniha krom zklamání nezanechala v podstatě nic. Škoda, nakročeno měla slibně. Tak snad příště.

kalinkacz
13.05.2020 2 z 5

No... Tak tohle teda byl boj... Film Králíček Jojo miluju, je to něco jiného... Tato kniha jej inspirovala, ale bohužel opravdu jen malinko... Hlavnímu hrdinovi knihy je trošku více než chlapci ve filmu... Kniha se mi nečetla dobře, nebavila mě a s hlavní postavou jsem bojovala, bylo mi až zle z jeho chování, myšlení a názorů... Tohle za mě ne... Musím souhlasit s většinou komentářů tady...

cori
09.05.2020 3 z 5

Jako první jsem viděla film Králíček Jojo, který nebyl natočen podle této knihy, nýbrž se jí jen volně inspiroval. Je to kniha o manipulaci, strachu z odmítnutí, ze samoty, strachu ze sebe samého, o lásce, nenávisti. Je horší zemřít v plynové komoře nebo přežívat jako vězeň psychicky zdeformovaného člověka?
Z knihy o válce a holocaustu se k závěru staly "manželské etudy po dvaceti letech". Kniha má očekávání nenaplnila.

karol.cadex
27.04.2020 3 z 5

Naprosto se ztotožňuji s komentářem pode mnou. Tu knihu museli psát dva autoři. První polovina skvělá, vtipná, zajímavá. Druhá polovina unylá a otravná.
Při čtení jsem si často kladla otázku Proč? a Jak? Autorka rozjela super příběh, ale pak čtenáři jen vymáchá v nějakém útržku čumák a víc se čtenáři nezajímej, já jedu dál.
Dějová linka Ute (mrtvé sestry) a Elsy - proč jí tedy rodiče schovávali? A to ani nemluvím o sestřině smrti - prostě si nepíchla injekci, prostě proto.
To samé matčina smrt - prostě o nich Němci věděli. Tečka. A víc se nestarej.
Scéna s nahou Elsou? Kocour letící ze světlíku? Elsa a zelená barva kolem huby?
Já nevím, jestli jsem tak nechápavá a měla jsem víc číst mezi řádky nebo jestli to byl jakýsi umělecký záměr. Nevím.

linda2125
02.04.2020 2 z 5

"Lhaní není tak strašně nebezpečné tím, že lež je nepravda, a proto není skutečná, ale tím, že se stává skutečnou v mysli jiných lidí..."

To byla tedy slátanina!
Nečekejte příběh o lásce, jak se píše v upoutávce na knihu. Tohle není o lásce ani o hrůzách války, jak se nám snaží šikovní marketéři namluvit... Pokud chcete příběh z období 2. sv. války "z druhé strany", přečtěte si třeba Merleho Smrt je mým řemeslem.
Zde si však autorka evidentně libuje v úchylkách bez nějakého hlubšího smyslu (viz i její jiné "dílo" https://www.databazeknih.cz/knihy/prvotni-polevka-48486). Celé to na mě dělá dojem, že jí šikovní editoři poradili, aby svůj příběh ala Fritzl o zvrácené posedlosti zasadila do dnes tak literárně oblíbeného tématu 2. světové války a holokaustu. Tento trik evidentně zabral, pokud se kniha stala světovým bestsellerem. Skoro jako by cca první polovinu knihy popisující nástup Hitlera a válečné období ve Vídni psal někdo úplně jiný. První polovina se čte dobře a leckdy je i docela zajímavá, druhá...
Proto dvě hvězdičky, ale výhradně jen za tu první část a možná tak dvě, tři hlubší myšlenky...

"... viděl jsem to veřejné popraviště.... Viseli tam, jako by je nic na světě netrápilo, a já si představoval, že jsou to loutky, že zatahám za provázky a oni ožijí, budou mašírovat nohama a máchat do rytmu rukama, a čím víc jsem tahal, tím víc se mi před očima po dvojicích rozhoupali, roztančili, hopsa hop, kotníky jim o sebe tloukly. A pak jsem spatřil, že jedna z těch oběšenců je moje matka, tralalala!, tančí si tu na provázku s nějakým chlápkem visícím hned vedle. Bude to znít nesmyslně, ale v tom okamžiku dokonalé strnulosti vzduch kolem mě prudce nabobtnal a ucpal mi uši, zastavil čas, přešel do pevného skupenství a sevřel mě ze všech stran, jako by navěky zazdíval nějakou lepší část mého já."

Blazule
27.03.2020 3 z 5

Styl psaní autorky mi přišel zvláštní, chvílemi jsem se musela do čtení nutit a některé pasáže číst dokonce několikrát. Vadila mi neurčitost v některých částech knihy - Jak dopadl otec? Vývoj vztahu s Elzou? Občas mi nebylo úplně jasné, co vlastně mezi jimi je. Johannes jako hlavní hrdina mi nebyl vůbec sympatický, jeho posedlost Hitlerem mě rozčilovala a potom mi vadil jeho handicap. To, že nestudoval, nehledal aktivně práci. Ve své “dokonalosti” se stal nedokonalým a posedlost Elzou to jen dokreslovala. Znovu bych si knihu nevybrala.

okeey
27.03.2020 5 z 5

Jelikož jsem jako první viděla film - Králíček Jojo, tak se srovnání nevyhnu ani kdybych chtěla. Z filmu jsem měla rozporuplné pocity, hlavní myšlenka se mi líbila, mělo to hloubku, co mě ale od této myšlenky rušilo byly zdánlivě ,,vtipné" scény. Přišlo mi to přitažené za vlasy a rozhodně to nesplnilo účel, jaký to evidentně mělo mít. Doufala jsem, že se autorka v knize tomuto nešvaru vyhne a jak to bylo? Vyhnula se tomu a díky bohu za to.
Film je asi tak do třičtvrtě knihy jakž takž autentický, ale poslední část byla naprosto jiná. V knize je toho samozřejmě mnohem víc a konec je dotažený a oproti filmu protažený a to je dobře. Kniha je vážným vyprávěním o zakázané lásce, zasazené do doby 2. světové války, a příběh je velmi povedeně zpracován. Jak film, tak kniha na mě udělaly naprosto odlišný dojem a v knize ten příběh má úplně jinou hloubku, stejně tak i dopad na čtenáře. Knihu vřele doporučuji.

JanaDor
21.03.2020 3 z 5

Kniha se velmi dobře četla. Nejdřív mě Johannes ve své posedlosti Hitlerem fascinoval, a když změnil svůj idol, přešel na Elsu, už to bylo zvrácené, že se mi místy až hnusil. Vztah Johannese a Elsy nebyl normální. Takže autor skvěle vylíčil psychiku postav. Je to zvláštní příběh, ale ve své upřímnosti je opravdu zajimavý. Poválečná Vídeň mě také překvapila. Je tu ukázaná krutost lidí v obyčejném životě.
Kniha stojí za přečtení.

Luna7
13.03.2020 4 z 5

Viděla jsem film Králíček Jojo, který se touto knihou prý inspiroval, což je správně zvolené slovo, protože mají společnou pouze hlavní myšlenku. Film je navíc inspirován pouze první polovinou knihy a druhá polovina už vypráví Johannesův a Elsin společný život po válce.
Jako plusy této knihy musím zmínit, že se jedná o zajímavý pohled na válku a taky je tu spousta informací o poválečné době a životě ve Vídni. Třeba já jsem vůbec nevěděla, že Vídeň byla rozdělena na čtyři okupační zóny jako Berlín (o tom se nám ve škole asi zapomněli zmínit nebo jsem to jenom zapomněla :) ).

PetraN17
04.03.2020 5 z 5

Lyricky až něžně psaná kniha o brutalitě války a lásky. V tomto případě jsem opravdu zvědavá na film...
Knížku určitě doporučuji k přečtení, z tohoto úhlu pohledu jsem ještě o válce nečetla