Návrat Slovenov v duchu a slove

Návrat Slovenov v duchu a slove https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220264/bmid_navrat-slovenov-v-duchu-a-slove-hUa-220264.jpg 4 14 6

Ľudia z národa, ktorý načiera z duchovnej podstaty, sú pokojní a vyrovnaní, aj keď musia naraz čeliť ťažkým búrkam. Ľudia zábudlivého, splašeného, hoci aj "moderného európskeho národa" sú často buď sebeckí, neúctiví nafúkanci, alebo roztrasení nešťastníci, ktorí berú tabletky na upokojenie a zľaknú sa aj šelestu padajúceho lístia. Môžeme si vybrať, či budeme tancovať tak, ako pískajú vypočítavci, alebo či budeme sami sebou. Pretože stromu, ktorý sa odkloní od vlastných koreňov, hrozí pád. No strom, ktorý pokojne prirodzene a sebavedome rastie v súlade s vlastnou podstatou, sa nemusí obávať, že ostane utajený. Ani pred sebou, ani pred inými. Je pochabé vyžadovať od iných, aby nás poznali a chápali, keď my sami sa nepoznáme a nechápeme. Nastala doba, keď udupávanie našich prírodných hodnôt prinieslo hrozivé výsledky. Človek sa odtrhol od rodnej prírody, od jej ducha a spôsobil nerovnováhu na Matke Zemi. Zem sa začala nezastaviteľne otepľovať. Topia sa ľadovce, stúpa more, voda vezme pobrežia, vetry budú duť viac a viac. Začalo sa nové sťahovanie národov. Mali by sme sa posilniť na duchu. Pomôže nám obroda pôvodnej kultúry. Nie malá. Nie nesmelá. Nie bojazlivá a zakríknutá. Nie vymyslená a lživá. Ale pravdivá, vnímavá, vedomá a mocná.... celý text

LordByron
13.12.2023

Pekná knižka. Presne taká aká som čakal, že bude. Dlho som sa na ňu chystal tak ju teraz konečne čítam : )
Žiarislav si trúfa kritizovať také nikým nespochybňované ikony ako Cyril a Metod s čím vcelku súhlasím.
Spomína viaceré príklady toho ako cirkev zakazovala naše predkresťanské zvyky a pekne rozoberá korene rôznych slov a tak.
V niektorých veciach asi až príliš opúšťa uzdu fantázii ale vo všeobecnosti sa drží toho čo je aj vedecky potvrdené.
Vcelku pekná kniha lež žiaľ o Perúnovi a Svarogovi sa dochovalo tak žalostne málo, že ťažko zo skoro nicoho daco vyrobiť..

Miro.slav
19.09.2018 4 z 5

Svojho času šlo o jednu z mála dostupných publikácií, ktoré sa venovali odkazu viery starých Slovanov. Žiarislav tu prezentuje svoj pohľad na danú vec. Jeho etymologický či lingvistický prístup je zaujímavý, no predsa len ide o autorov konštrukt. Určite sa dá nájsť relevantnejšia literatúra, no ako hovorím, v čase môjho čítania toho veľa dostupného nebolo. Preto Žiarislavovi patrí akési prvenstvo, keď dal do pozornosti dosť marginalizovanú tému.

yerry
11.07.2018 5 z 5

Po prvý krát som sa s článkami vtedy ešte novinára Miroslava Švického stretol na stránkach novín na sklonku minulého tisícročia. Bolo to v časoch tesne po tom, čo sa menili systémy a kedy ešte tlač nebola tak zväzovaná ekonomickými záujmami svojich vlastníkov. Už vtedy ma jeho články zaujali. Písal o Slovenoch, Slovanstve a slovanskej mytológii. Písal bez nenávisti, nacionálnej výlučnosti, politického podtextu o našich koreňoch, porozumení a hodnotách.

Táto knižka je niečo podobné. Nastolené témy ďalej rozvíja. Dokazuje v nej pôvodný význam slov, zvykov a obyčajov dávnych Slovenov. Predstavuje nám našich dávnych bohov, tradície a zabudnuté resp. prekryté dejiny. Sympatické opäť je, že to robí bez nenávisti, predpojatosti a velikášstva. Je vidieť, že si dal s knižkou riadnu prácu, všetky tvrdenia tu má doložené faktami a overenými zdrojmi. Ako niť sa v celej knižke nesie láska k prírode a človeku. Jeho výklad napriek nie príliš pozitívnemu postoju ku kresťanstvu nie je konfrontačný ale zmierlivý.

Prílohou ku knižke je aj CD nosič s jeho hudbou, ktorej rytmy vyludzujú tóny ak nie pohanských tak veľmi dávnych čias.

Ninash
04.10.2017 3 z 5

Kniha dobrá najmä pre začiatočníka, ktorého opantala potreba poznania predkov...

vallusm
08.08.2015

Knihu hodnotím ako človek povolaním extrémne kritický, opatrný až paranoidný a aj v osobnom živote tým trochu "líznutý", naviac profesne zameraný na detaily (ako analytik bezpečnosti autorizácie platobných systémov). Preto som nútený ku knihe pristupovavť viac technicky a necítim sa byť hodný posudzovať celkový prednes, podtón, dojem či duchovný ráz, v ktorom sa celá kniha nesie. Na druhej strane ma potešilo, že tento duchovný podtón nie je vtieravý, často ani nie je nutné ho vnímať, občas ho stačí akceptovať.

Za oveľa dôležitejšie a hodnotnejšie som pri čítaní považoval fakty, ktoré sú v nej uvádzané. Mnohé z uvedených faktov sú známe a je na čitateľovi, či ich stále akceptuje, alebo sa rozhodne ich znovu preveriť. V tom mu autor uľahčuje citáciami a odkazmi na konkrétne vedecké práce z ktorých čerpal. Ale z pohľadu "hnidopicha" a dobrodruha sú oveľa zaujímavejšie citácie a tvrdenia, ktoré nie sú človeku s bežným vzdelaním až tak známe, dokonca niektoré znejúce až neuveriteľne. Našťastie aj pri týchto tvrdeniach autor uvádza odkazy na vedecké práce a knihy ktoré cituje, dokonca uvádza aj stranu na ktorej spomenutý citát hľadať. Citované knihy sú bežne dostupné v knižniciach, prípadne niektoré sa dajú dohľadať aj rôznymi cestičkami na internete. A tu začína naozajstná detektívka. Po vlastnej skúsenosti musím ale upozorniť, že nie všetky citované knihy je možné si požičiať domov, takže na preverovanie je potrebné počítať aj s časovou rezervou na štúdium priamo v knižnici. Preveril som niekoľko desiatok, možno až cez 100 takýchto viac než odvážných tvrdení a ani v jednom z preverených prípadov som nenašiel rozpor medzi citáciami v knihe a v zdroji. Ani po stránke technického prevzatia citácie, ale ani po stránke kontextovej. Žiadna z preverených citácií nebola v rozpore z celkovým kontextom state či kapitoly písanej citovaným vedeckým pracovníkom. Za prínosné teda považujem mnohé informácie, ktoré vypĺňajú "čierne diery", prázdne miesta, kde logicky mysliacemu človeku niečo chýba a preskakuje sa to v bežne vyučovanej histórii. Tým, že sú tieto miesta vyplnené informáciami podloženými niekoľkými archeológmi, etnológmi, kronikármi a historikmi a sú dohľadateľné a overiteľné je možné ju považovať aj za hodnotnú historickú knihu.

Mám pocit, že autor svojou publikáciou zároveň odkryl aj niekoľko tém, ktoré by sa dali zaradiť do kategórie "cielene zakázané". Hoc sú tieto témy verejnosti prístupné, ale ak človek nevie čo má hľadať tak to ani nehľadá. Autor aj v týchto prípadoch ponúka relevantné overiteľné odkazy. Podľa môjho názoru práve tým, že ponoril aj do kvázy zakázaných tém si od vydavateľa vyslúžil uvedené zrieknutie sa zodpovednosti (disclaimer) a jednoducho zaradil knihu medzi kontroverzné či ezoterické, kam podľa môjho názoru nepatrí. Autor totiž necituje starovekých mysliteľov či zakladateľov rôznych náboženských prúdov aby bolo možné radiť knihu do kategórie Ezoterika. Ezoterika už z vlastnej definície nemôže byť podložená odkazmi na vedecké zdroje, pretože je viac o viere než o faktoch. Kniha Návrat Slovenov sa naopak opiera viac o fakty ktorými zdôrazňuje vznešené myšlienky o úcte k sebe, rodu, prírode, národu.

flipper27
09.12.2014 5 z 5

Vydarená publikácia o Slovanoch a slovanstve, oproti pôvodnému vydaniu v neporovnateľnej kvalite. Vidno, že si autor dal veľmi záležať. Odporúčam.

spekulativní literatura

Miroslav Švický