Narodeniny

Narodeniny https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243604/mid_narodeniny-243604.jpg 4 7 2

V knihe Narodeniny rozpráva autorka o Borke Illésovej, dcére budapeštianskeho vodiča trolejbusov a domovníčky. Pred blížiacimi sa štrnástimi narodeninami nárokuje si pekná, nie veľmi nadaná Borka pozornosť a uznanie rodičov a okolia. Chce, aby štrnáste narodeniny boli dôležitým medzníkom v jej živote. Nasilu chce byť dospelá. Keď namiesto očakávaných parádnych šiat a topánok s vysokými podpätkami dostane obyčajný zimník, je sklamaná. Borka musí prežiť mnoho nepríjemných a ťažkých chvíľ, kým si uvedomí, že dospelým sa nestáva človek svojím oblečením a že hodnotu ľudí nesmie merať vábnym zovňajškom, ale mierou, akou sa vedia zriekať sebectva a obetovať sa pre druhých. Autorka je výborným psychológom a z každého riadku tejto jej knihy cítiť lásku k ľuďom a nevtieravú vôľu nenásilne vychovávať a formovať dušu mladého človeka. Významná maďarská prozaička Magda Szabó, laureátka ceny Attilu Józsefa, sa narodila roku 1917 v Debrecíne. Do literatúry vstúpila ako poetka roku 1947. Po dlhej odmlke začala publikovať opäť. Roku 1958 upozornila na seba veľmi úspešným románom Freska, ktorý predtavuje jej autorskú zrelosť. Za hlavnú silu jej rozprávačského umenia považujeme prenikavosť jej psychologického postrehu. Svet, ktorý vo svojich románoch pre mládež i pre dospelých, vo svojich hrách i vo filmových a televíznych scenároch opisuje, je plný mravného idealizmu premietnutého do všedných životných situácií.... celý text

Pro děti a mládež
Vydáno: , Mladé letá

Születésnap , 1962

Jessica007
12.06.2016 4 z 5

Tuto knížku jsem dostala k 10. narozeninám. Dívčí romány jsem četla moc ráda, takže skvělý dárek k narozeninám a dobrý nápad vzhledem k názvu. Knížku jsem dostala tedy krátce před nimi, neb jsem byla objednaná na menší operaci s plánovaným pobytem v nemocnici po ní - tedy i v době mých narozenin. V nemocnici jsem se do čtení pustila, jak jen to šlo z mého hlediska po operaci. Když přišla sestřička a viděla, že už čtu, vyhubovala mi, že mám odpočívat a číst ještě ne, tak jsem knížku musela ještě odložit. Těšila jsem se, až mi bude lépe a zároveň budu moci číst. Na obojí došlo. Takže s touto knížkou mám zážitky nejen čtenářské. A líbila se mi. A moc se mi líbilo, když nás s knížkou pustili z nemocnice domů.

newtory
10.06.2016 4 z 5

Príbeh akých sú stovky, tisíce, ničím výnimočný a možno práve tá obyčajnosť zvádza k predstave, že písať o niečom takom je zbytočné a tak sa autori mládežníckej (tínedžerskej) literatúry predháňajú vo vymýšľaní tých najfantastickejších príbehov, kde fantázia často priam hraničí s fantazmagóriou. Bičujú svojou fantáziou mladého čitateľa (tak sa mi zdá, že často kalkulujú) a snažia sa písať tak, aby oslovili všetky vekové kategórie, keď už sa nakrúcajú filmy s prívlastkom rodinný, tak prečo nepísať knihy naprieč generáciami (?) a pritom sa zabúda na základné hodnoty, ktoré definujú človeka, ako : priateľstvo, zodpovednosť, obeta, pomoc blížnemu etc.
Príbeh sa odohráva v reálnom socializme, ale to "červené", je len dobovou kulisou, netvorí os príbehu tak, ako sme na to zvyknutí u nášho "rodinného striebra" (Fraňo Kráľ, Jilemnický etc) Magdu Szabó komunisti nemali v láske a dali jej to aj pocítiť, ale jej knihy to prežili a neubralo im to na schopnosti osloviť.
Celý dej by sa dal vtesnať do jedinej vety: Hlavná postava Borka sa naučí rozlišovať medzi predstieraním a úprimnými citmi a pochopí, čo je v živote človeka dôležité.