Například Josef

Například Josef https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308201/bmid_napriklad-josef-p1j-308201.jpg 3 2 2

Román o válečném sirotkovi . román z prostředí stavebního kombinátu, kde našel svůj domov válečný sirotek; je vychován jeptiškami ve víře "pomoz si sám a Bůh ti pomůže"; jak je tento výtržník převychováván je líčeno s humorem, není nouze o vážná střetnutí, ale ani o vtipné postřehy;

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

Zum beispiel Josef

BabaJaga11
08.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Z knihobudky, příběh z období socialistického budování a betonování. Zpočátku jsem měla pocit, že kniha se už přece jen přežila a že ji nechám nedočtenou. Nakonec si ale válečný sirotek Josef získal mé sympatie. Hlavní linii příběhu, která se odehrává ve východním Německu někdy v 60. letech 20. století ve stavebním kombinátu pověřeném stavbami komínů a chladících věží, přerušují občasné vzpomínky Josefa na jeho působení ve francouzské cizinecké legii, na námořní lodi, léta, kdy se naučil různé akrobatické kousky. Josef by se rád usadil a zařadil do běžné společnosti – ale zároveň se "obyčejného" života bojí. Navzdory svému podivínství si mezi kolegy z práce najde přátele a díky nim i dívku. Nakonec pro něj vše dopadne dobře.

Nečekejte žádný dramatický děj a smiřte se s rétorikou té doby, kdy se plnil a předháněl plán nejen na stavbách a betonování bylo symbolem pokroku. Dnes je v oblibě tvrdit, že vše je jinak, ale když se podíváte po krajině, zhodnoťte sami, zda přibývá zeleň, anebo beton. A stejné je to i s plněním plánů a lámáním rekordů a soudržností pracovních kolektivů. To vše se vyžaduje i dnes, jen se to jinak jmenuje. Prosperita firmy, konkurenceschopnost, soutěživost, týmová práce (a aby nám ta práce šla líp, sejdeme se na nějaké teambuildingové akci).

Herbert Otto
německá, 1925 - 2003