Napříč Afrikou

od:


KoupitKoupit eknihu

Z misijních a výzkumných cest v Jižní Africe.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/292972/napric-afrikou-5vj-292972.jpg 41
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Historie
Vydáno:, Kalich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

belerofontes
02.06.2016

Malý rodokaps-120 stránek textu.Obtížně sehnatelný. Bohužel v češtině o tomto člověku vyšlo toho žalostně málo.Niall Ferguson ho ve svých Dějinách britského impéria nazývá supermanem viktoriánské éry.Neuvěřitelný člověk který putoval tisíce kilometrů pěšky Afrikou v dobách kdy běloši teprve začínali poznávat tento kontinent.
Knížka uvádí pouze část jeho putování a je bez jediné mapy.A přesto,když píše o kraji kolem řeky Zambezi jak vypadal v roce 1855 je to jako sen.Stáda slonů,antilop,buvolů a nosorožců, prohánějících se krajem beze strachu z lidí.Primitivní domorodé kmeny s podivuhodnými náčelníky od kterých vždy bylo nutné získat povolení k volnému průchodu krajem.Livingstone přestože během své cesty neměl peníze a později ani žádné zboží ke směně ,nikdy netrpěl hlady nebo nedostatkem.Bylo to dobrodružství a vášeň zároveň,kterou nelze již dnes zažít.
V závěru krátce popisuje i své pocity poté,co uviděl a objevil jako první evropan Viktoriiny vodopády.

TIP PRO CESTOVATELE:
Pokud někdy pojedete do skotského Glasgow,tak poblíž tohoto města se nachází "Centrum Davida Livingstona"-malé muzeum v úžasné zahradě.Zde je k vidění několik artefaktů ze života tohoto skromného muže,jako jsou jeho osobní předměty mapy nebo dopisy,které psal,dokonce je zde vystavena jeho špatně srostlá pažní kost po zranění lvem,ze kterého zázračně vyvázl jako mladý muž.
Jeho tělo po smrti z vděčnosti jeho společníci nabalzamovali a pak nesli pěšky 2400 km k mořskému pobřeží,aby bylo po 8 měsících putování dopraveno do Wesminsterského opatství,kde je pohřbeno.

Autor knihy

David Livingstone

David Livingstone
britská, 1813 - 1873

Uživatelé mají knihu

v Přečtených1x
v Chystám se číst3x
v Chci si koupit2x