Napospas

Napospas https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499799/bmid_napospas-TAm-499799.jpg 4 124 124

Opustený ostrov Osem súťažiacich Reality šou, v ktorej niet víťazov Ôsmi ľudia – štyri ženy a štyria muži, ktorí sa dovtedy nepoznali -, sa dobrovoľne ocitnú na neobývanom ostrove pri pobreží Škótska, aby sa pred všadeprítomnými kamerami, no bez kontaktu s okolitým svetom pokúsili vytvoriť fungujúcu, sebestačnú komunitu. V drsných podmienkach, s minimom potrebného vybavenia. Majú na to necelý rok, potom po nich produkcia reality šou Posledné útočisko pošle loď a vrátia sa do civilizácie. Netrvá však dlho a súťažiacim sa tento „sociálny experiment“ načisto vymkne z rúk: namiesto toho, aby ťahali za jeden povraz, čoraz častejšie vznikajú medzi nimi roztržky, utvárajú sa a rušia účelové spojenectvá. Napätie na ostrove sa vystupňuje do krajnosti, keď v stanovenom termíne žiadna loď po osadníkov nepríde. Počiatočné antipatie väčšiny voči samotárskej Maddy, ktorá do žiadnej skupinky nezapadla, napokon prerastú do otvoreného nepriateľstva a Maddy s hrôzou zisťuje, že má proti sebe sedem na všetko odhodlaných zúfalcov... Na ostrov ich prišlo osem. Koľkým z nich sa podarí prežiť? Prvý raz som si uvedomila, že kým príde pomoc, možno zomrieme od hladu. Pochytila ma panika, srdce sa mi prudko rozbúchalo. Tuho som zažmúrila oči, aby som potlačila nával emócií. Musím sa rýchlo spamätať, poplach ma ani nenasýti, ani nezahreje. Vzala som vedierko a vybrala som sa na pláž. Obracala som kamene, zbierala som primrznuté riasy, sem-tam som zdvihla pohľad k obzoru. Po lodi ani stopy. Dookola iba šíre more, žiadne obrysy pevniny. Nikde v diaľke žijú milióny ľudí, pracujú, nakupujú, pozerajú televíziu, nemajú ani potuchy o tom, že sme tu na ostrove, hladní, na smrť vyľakaní, ponechaní napospas.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Stranded , 2021

Vknihách
14.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Tento rok to u mňa s trilermi nie je žiadna sláva, ale tento?! Wau! Myslím, že aj keby som mala prečítanú každú druhú knihu tohto/podobného žánru, kniha Napospas by bola aj tak mojim trilerom roka!
Sociálny experiment, ktorý sa rozhodli vysielať v Británii, s 8. cudzími ľuďmi na opustenom ostrove Škótska, mal trvať rok. Necelý. Náhodne rozmiestnené kamery po ostrove, tiež pripnuté na hrudi účastníkov, mali zabezpečiť autentické nahrávky toho, čo sa počas roka udialo. Nemajú k dispozícii nič. Náhodne umiestnené boxy s potravinami, či potrebným náradím na vybudovanie obydlia boli svetlou výnimkou iba na začiatku experimentu. Takto opísané to možno znie aj nudne. Čo sa v knihe dialo, že som z nej tak paf?
Autorka nám prostredníctvom hlavnej hrdinky Maddy priblíži jej život pred experimentom. Žila s rodičmi, bola vymodlené dieťa, preto ju až nezdravo ochraňovali. Učila sa doma, nemala kontakt s rovesníkmi,priateľov a po smrti rodičov potrebovala zmenu. Priebeh výberového konania do experimentu, bol po častiach vsadený do častí, kedy už bol pobyt na ostrove v plnom prúde. Počas pohovoru sme mali možnosť nahliadnuť do duše Maddy, jej vnútorných monológov a klamlivých odpovedí, ktoré si myslela, že chce druhá strana počuť. Už pár dní po príchode na ostrov sa začali tvoriť skupinky. Práce bolo veľa, účastníci si zvykali na nepohodlie. Dosť skoro sa začali ľudské charaktery prejavovať a ja som žasla. Autorke som žrala každé jedno písmeno. Naväzovanie priateľstva bolo v prípade Maddy k ničomu, začala sa očividná neprávosť. Najprv po skupinkách, neskôr, keď sa Maddy ozývala čoraz častejšie pri konfrontáciách, nikto sa jej nezastal, nikto sa nepriklonil k jej názoru, aj keď ho zdieľali viacerí. Vyústilo to do šikany, ktorá sa stupňovala. Ľudský hyenizmus sa prejavil v plnej sile a doslova šlo o boj o holý život.Pre mňa to bolo perfektné, šokujúce, dychberúce, temné, uveriteľné…záver bol šmrncnutý nadprirodzenom, ale podľa mňa to príbehu dodalo na uveriteľnosti. Veď prečítajte a uvidíte. Mrzel ma pravý dôvod, prečo práve Maddy do experimentu vybrali. Všetko sa pekne ukončilo, dozvedeli sme sa aj, čo sa stalo s účastníkmi po experimente. Takýto záver sa mi páčil. Čo mi trochu prekážalo, bolo, keď autorka na konci kapitoly naznačovala ďalší vývoj udalostí. Bez toho by som sa od knihy isto neodtrhla. Takto som ju síce odložila, no nikdy nie na dlho

biki
12.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Vůbec jsem nečekala, že zcela náhodně narazím na tak kvalitní a opravdu napínavý příběh, který jsem přečetla za pouhý jediný, byť víkendový den. A který vlastně potvrzuje, proč z duše nesnáším všechny ty reality show (fakt nechápu, co na nich lidi mají) - totiž to, jak si jejich tvůrci dávají záležet, aby složení účastníků slibovalo co nejvýživnější a nejubožejší konflikty, ve kterých zpravidla vyjdou najevo ty nejhorší lidské vlastnosti. Dovedu si představit, že kdyby byl reálně uveden survivalistický pořad podobného typu jako v knize (a co já vím, možná že byl), že by opravdu mohlo jít i o život. Ale snad by byl pod větší kontrolou než v této fikci - úplná ztráta spojení, na niž nikdo z produkce nezareagoval, to je asi to jediné, co bych knize vytkla.
Domnívám se, že charaktery účastníků i vývoj fungování skupiny jsou vykresleny více než věrohodně. Občas se mi totiž udělalo až zle z některých skupinových scén, které si dovedu dost dobře představit i v reálném životě. V některých komentářích je vytýkáno, že je obraz jistých osob jen povrchní, domnívám se ale, že to závisí i od toho, do jak blízkého kontaktu se s dotyčným dostala vypravěčka příběhu Maddy. Ta sociálně nezkušená a tím výrazně hendikepovaná Maddy, která jen chtěla uniknout ze svého zhrouceného světa a dozvědět se něco o sobě. Způsob a okolnosti, za kterých to skutečně dokázala, jsou opravdu dechberoucí, ale i trochu děsivé. Prostě přežila.

Pípasek
22.10.2022 5 z 5

Tak to bylo řezba, tady se uplatní rčení "Lidské spiknutí je horší než Boží dopuštění"Čte se jedním dechem a nestačíte se divit změnám povah a jednání jednotlivých účastníků v extrémních podmínkách.

Vik40
07.10.2022 5 z 5

Velmi poutavě napsáno. Po dlouhé době kniha, na kterou jsem se těšil a nechtěl jsem ji nedočtenou zavírat.
Navíc zajímavé téma. Doporucuji.

Prateri
02.10.2022 5 z 5

Když je člověk člověku nepřítelem, je to peklo a ne ráj. Je třeba vynalézavosti, štěstí a hromadu znalostí pro přežití. Nepřátelé se mění v tlupu lovících zvířat. Napínavá a dech beroucí kniha.

Marekh
08.09.2022 4 z 5

8 účastníků reality show má strávit rok na skotském ostrově. Zpočátku soutěžící spolu vycházejí, ale postupně se začne skupina vyhraňovat vůči MADDY. Sledujeme soutěžící, kteří jsou odříznutí od civilizace a musí se postarat sami o sebe. Musí si postavit přístřeší, postarat se o potravu aj.

Kniha se mi celkově líbila, stránky ubíhaly jedna za druhou. Je to jedna z lepších knih – survivorů, které jsem četl.

Jedna věc mi nešla na rozum a podivoval jsem se tomu..

Kniha má pěkný přebal.

Johana
06.09.2022 4 z 5

Čtyři hvězdičky za čtivost a za uspořádání dějů teď a dříve. Podle toho bych ani neřekla, že jde o prvotinu mladé autorky! Je tu ovšem něco horšího - a to psychologie postav. Hlavně osobnosti "záporáků" jsou 2D, jakoby vzniklé pozorováním nějaké survival show v televizi. Což je škoda.
Celkově tedy jde o přežití party dobrovolníků na ostrově, které sledujeme očima takové "holky na zabití" - depresivní a plaché mladé vědkyně, samotářky, která předstírá seč jí síly stačí, že se hodí do party. Parta jí to nezbaští a z vědkyně se stane černá ovce a vyhnankyně, která bojuje o holý život.
U knihy jsem si dobře odpočinula, ale byla by napínavější a celkově lepší, kdyby nabízela plastičtější popis postav - včetně hlavní hrdinky. Ačkoli opravdu uznávám, že boj Maddie o život má grády.

ArwenAragorn
22.08.2022 5 z 5

81%
Když jsem dorazila k chýši, uslyšela jsem zevnitř hlasy. Hádaly se. Stála jsem tam a pomalu se nadechovala.
Dva členové skupiny se vrátili na ostrov. Byli v mém příbytku. Nemohla jsem před nimi utéct. Byla jsem jako přimražená.

Skvělý thriller, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Atraktivní námět, velice čtivý, napínavý, s překvapivým závěrem. Výborně vykreslené charaktery postav.
K přečtení ho určitě doporučím.

intelektuálka
20.08.2022 4 z 5

Rok v ráji nebyl podle mých představ - ta panenská příroda musela jen tiše přihlížet, čeho všeho je člověk schopen ....

Krizové situace vždy vybarví charakter člověka .... a zde bylo složení týmu vědomě dané tak, aby vznikaly konfrontace .... ale až do jaké míry povedou ?

I mně se zde vybavily vzpomínky na Pána much .... ale ještě raději na knihy Julese Verna,
kde tato výzva o přežití dostala zcela jiný náboj - bylo to o spolupráci a toleranci ....

A závěr překvapivý - kdo má nejvíc síly přežít ?

" Naštěstí jsem se naučila, že žádná spravedlnost neexistuje ....
E xistuje jen přežití .... a dějiny píší vítězové ...."

NelaMaty
15.08.2022 5 z 5

Takové hororové, více než rok dlouhé ,,Kdo přežije". Bez finanční výhry na konci. :-D
Skvělé čtení.

Dela111
07.08.2022 5 z 5

Skvělé! Rok v ráji přináší nejděsivější a rozhodně nejlepší survival dobrodružství jaké jsem četla.
Osm účastníků reality show si má vyzkoušet konec světa na vlastní kůži. Má to být jakýsi sociální experiment, při kterém má skupina lidí žít téměř rok sama na odlehlém ostrově. Vybraní jsou samozřejmě tak, aby konflikt na sebe nenechal dlouho čekat, takže se to celkem brzy zvrtne. Ta nejinteligentnější a zároveň nejslušnější členka týmu, která si na ostrově chtěla jen odpočinout od osamělého života, který doma vedla, je brzy vyloučena ze skupiny, stává se terčem kolektivní nenávisti a posléze dokonce něčím jako lovnou zvěří.
Tohle je survival jak má být, rychlá jízda s pořádnou porcí napětí, nechybí překvapení a nezklame ani závěr. Něco málo mi sice přišlo nedomyšlené a také nedostatečně vysvětlené, ale příběh mě tak bavil a upoutal, že to při celkovém hodnocení odpouštím a pomíjím. Kniha mě dokázala tak pohltit, že jsem ji nemohla odložit a dala ji na jeden zátah.
---
"Trýznit mě a odstrkovat, to byla kromě spekulací o naší chmurné budoucnosti jediná zábava, kterou jim ostrov nabízel. Jistě, tu knihu potřebovali, ale ve skutečnosti nechtěli, abych jim ji dala. Potřebovali záminku, aby mě mohli nenávidět, aby ze mě udělali nepřítele. Kdybych jim příručku odevzdala, zítra by si našli něco jiného. Nic by jim nestačilo, protože pokud by neměli koho obviňovat, pomlouvat a stigmatizovat, neměli by jak ventilovat svůj strach. To všechno jsem si v tu chvíli uvědomovala a cítila jsem velké obavy."

čef
30.07.2022 5 z 5

Klasický horror odehrávající se na ostrově v uzavřené společnosti, která má své slabé i silné kusy. Napsáno již mnohokráte předtím, zdejší inovace je, že se vše vysílá jako reality show. Jinak je zápletka hodně podobná jako u knih Deset malých černoušků nebo Pán much a další. Očekával jsem větší zředění příběhu o zbytečné kecy, ale kupodivu jsem se dočkal docela úctyhodné napínavosti i propracovanosti.

karol.cadex
14.07.2022 5 z 5

Uáááá, co to bylo, prosim vás?!
Po dlouhé době velmi, ale velmi kvalitní čtení pod nálepkou "thriller" a "literatura světová" dohromady.
Začnu mouchama. Když se mi na začátku čtení objevovaly na konci každý kapitoly výhrůžky typu "hmmm, jak já byla bláhová", "... a pak se schylovalo k bouřce", "... jak naivní jsem byla!!!", to mě trošku iritovalo. Každýmu muselo být jasný, že se prostě něco posere. Taky srovnávání praxe, kterou absolvovala Maddie v nějakým kanclu, s agresí psychopatickejch zhoubovanejch spolunocležníků na ostrově - poněkud úsměvné (ano, i já zažila praxi v korporátu, bohužel mě moje kolegyně s dvoumístným IQ nijak nepoznamenaly).
I přes tyhle maličkosti jsem se velmi bavila. Psychologie postav jela přesně jak podle křivky vzorového "jak se stát magorem na pustým ostrově". Ač jednoduchá zápletka byla doslova nervydrásající. Prolínání minulosti a přítomnosti příjemně příběh osvěžilo.
Hodně mě bavily popisy kytek, i když bych ocenila ostrovní přírody mnohem víc. A méně mrtvých králíčků.
Na léto skvělý čtení, fakt.

Lenka0007
06.07.2022 5 z 5

Překvapivě dobré čtení. Boj o přežití na pustém ostrově vyprávěný ostrakizovanou Maddy, která, jak se dozvíme na začátku, přežije reality show, která se zvrtla. Zlověstně uvěřitelné.

Gabetka
07.06.2022 4 z 5

Moderní a podstatně čtivější verze Pána much. Nápad s reality show ukazující přežití osmi lidi na pustém ostrově mě zaujal, takže jsem se do knihy musela pustit. Vypravěčkou je celou dobu Maddy a již na začátku je nám naznačeno, kterým směrem se bude situace vyvíjet. A právě díky pohledu pouze jedné osoby mám s knihou trochu problém, myslím, že kdyby autorka vyprávěla příběh z pohledu všech zúčastněných, bylo by to mnohem zajímavější. Takto jsou jasně dané strany a vy víte, komu fandit, nekoná se téměř žádné překvapení. Některé věci mi přišly velmi nedotažené a opomenuté, ale nechci je zde vyzrazovat. Jakoby se autorka zaměřila jen na Maddyinu situaci a okolnosti, jak k ní došlo, pro ni byly vedlejší. Nic to však nemění na tom, že jsem si čtení užila a celou dobu byla neuvěřitelně zvědavá, jak to dopadne.

Paja1709
02.06.2022 4 z 5

Skvělé čtení. Ale nemůžu si pomoct ten konec byl prostě useknuty .Škoda.

santa1212
31.05.2022 5 z 5

Parádní thriller. Výborně vykreslená atmosféra na ostrově i charaktery lidi. Budete číst jedním dechem a s obrovským napětím čekat, jak to dopadne.

mysterygirl
27.05.2022 4 z 5

Ponury, ale originalni dej, ale neco mi tam chybelo. Přesto se mi to moc libilo