Napětí

Napětí https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371118/bmid_napeti-hYE-371118.jpg 3 143 143

Všechno začíná jiskrou – dospívající dívky mezi 14 a 15 lety v sobě objevují schopnost vypouštět z konečků prstů elektrické výboje. Lékaři posléze zjistí, že se jim u klíčních kostí vyvinul svalový orgán generující elektřinu, podobně jako je tomu u elektrických úhořů. Chlapci jsou bezbranní – kvůli bezpečnosti jsou ihned izolováni v chlapeckých školách. V některých částech světa propukají krvavé revoluce. Dívky se v používání elektrického napětí zdokonalují a probouzejí tuto schopnost i u starších žen. Jak by svět vypadal, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen? Kdyby po celém světě zavládl matriarchát a přestaly platit klasické genderové stereotypy? Odpovědi na tyto otázky předkládá Naomi Aldermanová v románu Napětí, mnohoznačném a barvitě psaném textu na pomezí sci-fi, dystopie a thrilleru, v němž je výchozí situace promyšlena do důsledků: ženy zneužívají své nově nabyté síly a sexuality, muži se stávají oběťmi a radikálně se mění celkové paradigma i fungování společnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Power , 2016

St.Evelin
07.02.2019 2 z 5

Nad koupí knihy jsem vůbec nepřemýšlela, nečetla jsem žádné recenze, nic. Jen jsem se nadchla pro projekt Čtenářský klub @martinus_cz .
Ale bohužel, napětí jako takové se u mě prostě nekonalo.
Jednak je to žánrem knihy, přiznávám, dystopie není úplně můj šálek kávy, ale dobře ????
Námět byl hodně zajímavý a myslím, že autorka z něj mohla vytěžit daleko, daleko více. Mnohdy mi to přišlo jen ploché, klouzající po povrchu, bez pořádného vykreslení postav.
Největší "fail" pro mě je ovšem absence závěru. Konec knihy za mě prostě chybí... Chybí mi dokončení, tečka příběhu. A je to veliká škoda. Byť žánr není mému srdci blízký, tak myslím, že kniha mohla vytěžit daleko více ???? takhle to na mě působí, že autorka spoléhala na doporučení od Margaret Atwoodové ????????

anett.hrasek
05.02.2019 1 z 5

zklamání

Roux
05.02.2019 3 z 5

U téhle knihy se mi potvrdilo jediné: Je jedno zda jsi muž nebo žena, především jsi člověk. Celkově jsem od knihy očekávala trošku něco jiného, ale rozhodně její přečtení neurazí.

adorjas
05.02.2019 3 z 5

Na túto knihu som sa tešila veľmi dlho, trvalo pár mesiacov (konkrétne asi 3), kým sa mi ku knihe podarilo dostať.

Áno, nápad je vynikajúci.
Nie, technicky a logicky sa nebudem zamýšľať nad možnosťou akéhosi kĺbka.
Áno, autorka skvelo vykreslila charakter a morálku ľudstva. (Aj ten koniec v post-apo svete, kde sa autor cez korešpondenciu zamýšľa nad minulosťou ľudstva)
Nie, postavy sympatické neboli. Nedokázala som sa ani do jednej vžiť a ani pri jednej ma nemrzelo, čo sa s nimi stalo.
Nie, nechápem ten ošiaľ okolo tejto knihy.

Všehovšudy hodnotím za 3*.

lenka7348
03.02.2019 4 z 5

Tento žánr normálně vůbec nečtu, tudíž jsem neměla žádná očekávání ani možnost srovnání. To jsou možná ty důvody, proč se mi "Napětí" líbilo. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale zhruba od strany 100 jsem se naopak nemohla odtrhnout. Je škoda, že na konci nebyl vysvětlen osud všech postav, ale třeba je to schválně nachystáno na pokračování.

Nosorozec_91
02.02.2019 2 z 5

Napětí se u mě nekonalo. Čekala jsem a čekala, ale nepřišlo. Přišlo mi, že si to autorka ani pořádně nepromyslela a automaticky tak nějak počítala s tím, že knihu bude prodávat hlavně ten kontrovezní námět... Mnohokrát jsem při čtení byla znechucená opravdu přes míru a i otočila oči v sloup, a to jsem zvyklá, jakožto milovnice sci-fi a fantasy, opravdu na ledasco. Škoda, mohlo to být zajímavé čtení, ale takhle jsem to dočítala jen, abych se přesvědčila, že konec je tak špatný, jak jsem se obávala.
Myšlenka super, určitě stojí za to, se nad tím zamyslet, ale zpracování se podle mě moc nepovedlo.

martinasudová
22.01.2019 3 z 5

Když to shrnu, tak nic moc. Krásná obálka, moc pěkné téma, ale jak píší ostatní... A konec rychle ušmiknutý, listovala jsem a hledala další stránky příběhu.

makynka911
21.01.2019 3 z 5

Kniha mi hodně připomíná Příběh služebnice. Co se stane, když se svět obrátí naruby a navrch bude mít mužská nebo ženská část?
Je pravda, že kniha byla dost nešťastně napsaná. Zaprvé styl psaní, s tím jsem se ještě nesetkala, za druhé chyb tam bylo opravdu hodně.
Příběh měl zajímavý nápad, jenže docela selhalo zpracování. Tak jako většinu lidí, mě začala bavit až poslední třetina knihy. Ale je pravda, že od začátku tam bylo něco, co mě popohánělo číst dál. A navíc to mělo hodně useknutý konec. Za mě lepší 3* :)

čika
20.01.2019 4 z 5

Trochu pridávam, ale na 3 hviezdičky to má väčšiu "silu" a štyri je o chlp viac ako cítim. Škoda preškoda, že kniha nie je kompaktnejšia, intímnejšia, azda mohla autorka trocha poľaviť na akčnosti a preskakovaní....ale záver je skvelý. Skrátka, pre mňa je to štylisticky nevyrovnaný a nedotiahnutý príbeh, pričom určite zaujímavý svojou témou a otázkami, ktoré nevyhnutne vyvoláva.

Lizard
20.01.2019 1 z 5

Ufff.... dalo mi celkem práci knihu dočíst. Myšlenka, že ženy jsou schopné v sobě probudit schopnost vypouštět elektrické výboje mi přišla zajímavá, ale asi dost nešťastně uchopená. Samotné čtení mě moc nebavilo, přiběh mě nepohltil a spíš jsem si často říkala “Cože?Proč?”. Kniha se mi bohužel v knihovně asi dlouho neohřeje...

mekkejla
17.01.2019 3 z 5

Opravdu hodně zajímavé téma, které člověka donutí přemýšlet. Ale ten styl psaní... Bylo to tak hrozně zmatené, sprosté a plné překlepů (za to samozřejmě nemůže autorka, ale na dojmu to nepřidá). Souhlasím, že jediná normální postava, které jsem alespoň trochu rozuměla, byla Roxy.

Michelle95
15.01.2019 1 z 5

Snad nebudu ukamenovaná za svůj upřímný názor, ale... sakra! Já to fakt nenávidím. Bylo pro mě docela utrpení to číst. Hodně jsem se setkala s názory, kdy se to lidem začalo líbit až v poslední třetině, a budiž. Za poslední třetinu dávám tu jednu hvězdičku. Číst se to pak už docela dalo, byly tam pasáže, které byly fakt chytlavý, ale... Celkově? Nesnáším to. Fakt mě to štvalo, ubíjelo a dělalo mi potíž to přečíst. Nejenom že mě štvalo samotné téma kniha, ale i styl psaní. Nevím, ale prostě je nemožné, aby se mi to snad někdy líbilo. Celkově nejsem moc fanoušek zapřísáhlých feministek, ale tohle bylo už fakt asi moc. Musím uznat, že postava Roxy mě trochu brala, nebyla tak debilní jako ostatní, ale jinak prostě ne. Neužívala jsem si to čtení a bylo hned několik chvílí, kdy jsem vážně uvažovala o tom, že tu knihu hodím pod vlak.

Evcakop
11.01.2019 2 z 5

Nápad dobrý, ale zpracovaný nepříliš dobře. Spád to dostalo až v poslední 1/3, kdy jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Než jsem se ale k tomu závěru dostala, musela jsem se nutit, abych ve čtení pokračovala a knihu neodložila.
Kdyby se vyškrtlo sprosté výrazivo, zejména ,,do prdele” a ,,kurva”, byla by kniha cca o 1/4 kratší a o hodně lépe by se mi četla.

Pitbullka
08.01.2019 4 z 5

Příběh byl zajímavý, ale z tohoto tématu šlo vytěžit více. A ten konec mi přišel trošku odfláknutý.

Zrzavá_Tereza
06.01.2019 3 z 5

Já jsem teda byla hodně zvědavá, jak bude tak lákavé téma zpracované. A za sebe bohužel musím říct, že jsem byla docela zklamaná. Myslím, že by z toho šlo "vyždímat" ještě víc. Ale i tak jsem ráda, že se mi knížka dostala do ruky!

Kokso
03.01.2019 5 z 5

Čekala jsem takovou lehčí oddychovku, nicméně kniha byla opravdu zajímavá. Příběh byl poutavý a vyloženě nutil k zamyšlení. Líbilo se mi, že celá záplatka byla pojatá v globalním měřítku a z pohledů velmi rozdílných postav. Rozhodně doporučuji.

iveta3689
24.12.2018 4 z 5

Není to kniha, která vyrazí dech, ale je výborná. Čtivá, velmi zajímavě napsaná. Neotřelý námět je rozvíjen několika směry. Je to rozhodně napínavé až do konce, vede k zamyšlení.

JanaŠ.051
04.12.2018 5 z 5

Pre mňa kniha roku 2018.

smrdutka
06.11.2018 4 z 5

Napětí je skvělé.

Elf2010
27.10.2018 5 z 5

Kdybych mohla tak dam 10 hvězdiček. Jsem zvědavá na hodnocení od ostatních. Nejvíce mě zaujal konec, poslední věta od Naomi Neilovi, jestli náhodou nezvazuje vydat knihu pod ženským jménem, a vůbec, ty poslední výměny mezi Naomi a Neilem ukazují na to jake by to bylo kdyby se role otočily a místo mužů by měly najednou více síly a nadvlády ženy. Nepředstavitelné co ;)