Nan-Lu

nehodnoceno
Nan-Lu https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159016/bmid_nan-lu-2m5-159016.jpg 0 0 1

Autorka je Rakušanka, která žila několik let v Číně. Nan Lu je jméno malého města v nitru Číny, kam před frontou utekla univerzita z hlavního města provincie. Je sedmý rok čínsko-japonské války, země je roztržena na tři části: na území ovládané Čankajškem, Japonci a třetí čínskými komunisty. Wantochová si vybrala několik postav, výstižně je charakterizovala několika momenty z jejich života a sledovala, jak na ně zapůsobí blížící se válečné nebezpečí. Rudí vojáci se odvažují s rezavými meči na japonské a americké tanky, zatímco Čankajškova armáda dokonale vyzbrojená se dává před nepřítelem na zběsilý útěk.... celý text

Jelitovna
02.12.2023

"Po staletí káceli lidé v těchto končinách stromy na palivo, aniž opět zalesňovali. Nyní jsou pahorky holé a zaprášené, země vyschlá a žíznivá a velké sucho postihuje zemi v strašlivém cyklu."
Takhle začíná kniha i ekologické potíže Země.
Příběh je tuctový, studentka otěhotní, její partner si najde milenku. Po celou dobu válka přináší potíže, které se stupňují.
Byť jde o malou a úzkou knížečku, nedočetla jsem.

Susanne Wantochová
rakouská, 1912 - 1959