Nač básníci?

Nač básníci? https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363895/nac-basnici-ozX-363895.jpg 5 5 2

Přednáška Nač básníci? byla proslovena v nejužším kruhu přátel u příležitosti 20. výročí úmrtí R. M. Rilkeho, který zemřel 29. prosince 1926. Analyzuje básnické dílo R. M. Rilkeho a odkazuje i na několik básní F. Hölderlina. Heideggerovi přátelé, pro které přednášku napsal, byli jistě podobně jako on sám důvěrně obeznámeni s tvorbou obou těchto velkých německých básníků. Takovou obeznámenost nelze předpokládat u českého publika, a proto překladatel svými překlady většinu zmiňovaných děl doplnil. Přeložil Ivan Chvatík.... celý text

lentolog
23.03.2021 5 z 5

Aká je úloha básnikov v krízovej dobe? Na príklade Hölderlina a Rilkeho precízne vysvetľuje pozorný čitateľ a mysliteľ poézie, Martin Heidegger. Otvorenosťou, nesebeckosťou a nekompromisným nazeraním do vlastného vnútra vyslovujú básnici závažnú reč, ktorá je domovom bytia.

DarthSoren
28.04.2019 5 z 5

Kratičká přednáška německého myslitele v sobě nese opravdu silný odkaz. Četl jsem už spoustu filozofických publikací a monografií, a tohle je i přes svou délku jeden z těch náročnějších kousků, jenž, řekl bych, je opravdu pro Heideggerovi fanoušky a fajnšmekry. Svou specifickou mluvou zde opět rozebírá problematiku bytí a bytnosti i problémy moderní vědy a techniky, a naší závislosti na ní i na věcech, které denně využíváme. To všechno v základu bytnosti reči - Heidegger demostruje její povahu a odděluje od sebe řeč a řeč - kdo četl, pochopí. Dost styčných bodů jsem našel právě mezi touhle přednáškou a přednáškou "Věda, technika a zamyšlení", a pak rozhovorem "Už jenom nějaký bůh nás může zachránit."

Martin Heidegger
německá, 1889 - 1976
1993  90%Básnicky bydlí člověk
1993  83%O pravdě a Bytí
2006  92%Co je metafyzika?
2018  90%Bytí a čas
2000  80%O humanismu