Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86147/bmid_nabarvene-ptace-Yh7-86147.jpg 4 1494 1494

„Autobiografický“ román líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Painted Bird , 1965

tannasja
09.01.2020 2 z 5

Ani jsem to nedočetla. Pokud bylo autorovým záměrem šokovat čtenáře, pak se mu to tedy povedlo :(

magic11
09.01.2020 4 z 5

Silná kniha díky strohému popisu událostí malým chlapcem, kterému jsou cizí souvislosti a jen v podstatě zaznamenává svoji cestu mezi lidmi napříč válkou... Silnější tím víc, že jde o autentické prožitky autora

Raduso
08.01.2020 odpad!

Úchylárna, nechápu, že někdo věří, že toto je skutečný příběh. Jedna úchylná kapitola střídá druhou, brutalita střídá ještě větší brutalitu. Nedoporučuji, ta kniha nedá člověku absolutně nic.

Linda007
08.01.2020 odpad!

Nuda, špatně se čte, nechutné. Úplná ztráta času.

Kate72
07.01.2020

Tak co napsat, dobře sepsaný příběh plný brutality. A vlastě to tak bylo v každé kapitole. Byl to přesný záměr od autora, takhle to Kosinsi chtěl napsat, aby to bylo co nejvíc brutální. A na 100% se mu to povedlo. Mě ale samotná knížka nic nedala, nic ve mě nenechala. A už vůbec nevím, jak ji ohodnotit, takže asi poprvé nedám žádnou hvězdičku. Ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Do kina ovšem určitě nepůjdu.

denisa7430
30.12.2019 4 z 5

Líbilo se, pokud se to tak dá říci.

Dajada
28.12.2019 1 z 5

… nedočetla jsem

Viper_Onyx
26.12.2019

Nějak nevím, jak k této knížce přistupovat a tak jsem se rozhodla nechat ji bez hodnocení. Pro mě to byl zvláštní sled zvrácených událostí, které se děly bez nějakého zjevného důvodu. Jako kdyby si autor prostě jen liboval v těch nejbizarnějších situacích a nějak mi uniká, co tím vším chtěl vlastně sdělit. Ale na druhou stranu nemůžu říct, že by se mi tento příběh nevryl pod kůži. Zkrátka těžké hodnotit, dala bych jednu i pět hvězd zároveň.

jadran
25.12.2019

Knihu Nabarvené ptáče jsem dostal do ruky ještě nějakou tu dobu před tím, než začal V. Marhoul do světa s obvyklou okázalostí hlásat, že natočí další „oskarový“ film. Měl jsem být jakýmsi předčtenářem a v tomto směru jsem zklamal. Nedočetl jsem se ani do půlky a knihu jsem odložil. Proč, to tady skvěle vysvětlují svými příspěvky např. Matty nebo Evaho73. Spíš mě zaujalo, kdo byl autor a proč toto dílo vytvořil. A to, co jsem se o Jerzym Kosinském postupně dozvěděl, mně přivedlo k tomu, že u autora se organicky propojila snaha se prosadit, využít onoho „průmyslu“ holocaustu a také tak trochu pohovět svým temným pudům. Co se týká toho druhého, tak podrobné sadistické popisy nejrůznějších zvráceností nejsou známkou nebo prezentací ukázky toho, jak jsou lidé zlí a zvrácení, anebo dokonce jak nenávidí vše, co se od nich odlišuje, ale vypovídá to spíše o autorovi samém. Nabarvené ptáče svým způsobem připomíná de Sadeho nedokončených 120 dnů Sodomy, které jsou ale dodnes vydávány a některými chápány jako znak absolutní svobodomyslnosti, ale skutečnost je podle mého názoru poněkud jiná.
Kosinski se narodil v židovské rodině, která ovšem celá přežila onen holocaust na území dnešního Polska právě díky pomoci oněch v knize tak negativně vykreslených venkovanů. Ti celé rodině umožnili onen přerod z židovských Lewinkopfů na polské katolíky Kosinské. A ještě jeden přerod se v této rodině po válce odehrál. Z otce Kosinského se stal komunistický funkcionář, díky jehož postavení mohl synek Kosinski nejen studovat sociální psychologii (tedy obor, který byl za totality vyhrazen jen skutečně vybraným „jedincům“), ale nakonec i vyjet na stipendium za studiem do USA (v roce 1957), kde ovšem zůstal. Podle vlastních představ asi proto, aby se stal světoznámým spisovatelem.
A zahájil Nabarveným ptáčetem. Ten obalil řadou „tajemství“, dokonce se ho snažil za jistých okolností představovat jako jistou autobiografii. A román vyvolal řadu kontroverzí, byť některým jednodušším jedincům, pokládajícím se ovšem za intelektuály (a nejen tehdy) jistě připadal úžasný. Problémem byl už fakt, že Kosinski neovládal dostatečně dobře angličtinu, musel tedy využívat služby rodilých mluvčích, kteří se později ozývali, že dílo je jejich. Kniha sama ovšem nemá k problematice holokaustu ani komplikovaným polsko-židovským vztahům co říct. Brutalita, násilí a sadismus, kterými byl Kosinski posedlý a které se táhnou jako červená nit celou jeho tvorbou v kombinaci s plagiátorstvím a sebepropagací nejsou pro skutečnou literaturu jako takové dostatečně nosným tématem. Spíš připomínají pornografii, která se leckdy (zrovna v onom díle markýze de Sade) balí do umělecko kritického hávu. Přitom příběh osamělého malého židovského chlapce, odloženého rodiči na venkov je příběhem dětství jiného a rozhodně známějšího polského umělce židovského původu – Romana Polanského. Ten ovšem ve své tvorbě vytvořil mimo jiné skvost, problematikou holokaustu a vztahů Poláků a Židů se zabývající – Pianistu. I tenhle film obsahuje řadu velmi brutálních scén, ale ty scény nejsou samoúčelné.
No a přes Polanského film se nějak tak dostávám zpět k tomu, co onen zájem o Kosinského román vyvolalo. K Marhoulově filmovému zpracování, bez jehož bombastické reklamy a režisérovy sebeprezentace by Nabarvené ptáče znal málokdo. Marhoul má s Kosinským společnou právě tu až křečovitou snahu se prosadit a proslavit, a tak není divu, že vezmeme-li si jeho předchozí veledílo Tobruk, zjistíme, že přes nákladnou výpravu se scénáristicky jedná o nepovedený plagiát ze dvou skvělých děl – Weirova filmu Gallipoli a Craneova krátkého románu Rudé znamení odvahy. Co dodat ke knize víc…

nicolle
21.12.2019 5 z 5

Válka mění lidi k nepoznání v te nejhruznejsi formě . A to co je popsáno v této knize, je tak syrové, brutální, zle..
tato kniha patří k nejdrsnejsim dílům, která jsem kdy četla. A jednoznačně patří i k těm nejlepším co jsem kdy četla.

lenkavildomcova
20.12.2019 5 z 5

Šílené, kruté, neuvěřitelné. Jsem moc zvědavá na film. Neumím si představit, jak dokáží ukázat všechna ta zvěrstva odehrávající se v knize.

AnoMANder
20.12.2019 4 z 5

Drsná, upřímná, pravdivá, šokující. Tak bych vyjádřil, jak na mě kniha působila. Osudy malého chlapce za války obsahují všechnu špínu a zlo, jíž jsou lidé schopni. Jedna záporná postava střídá druhou. Autor si skvěle vystačí s popisnou formou děje bez přímé řeči. Při čtení mi místy běhal mráz po zádech, ač se kniha čte sama.

Póžislava
13.12.2019 4 z 5

Masakr.

Měňavka
10.12.2019 5 z 5

Tak mám dočteno,uf. Musela jsem s tím ale hodně bojovat a přemáhat se. Dělala jsem mezi kapitolami dlouhé pauzy,abych to mohla rozdýchat. Kniha je napsána výborně, ale obsah dokáže citlivějšímu člověku dost pochroumat duši i srdce. Rozhodně nedoporučuji pro slabší povahy. Obsah díla je excelentně detailní na brutalitu, týrání, mučení, zabíjení a znásilňování nejen lidí, ale také zvířat. Přijde mi, že všechno zlo a špína světa je napěchováno do jedné jediné knihy, což je hodně silný odvar. Na každém řádku v příběhu chlapec trpí a je až neuvěřitelné, že se při svém putování setká jen se samou hrůzou. Smrt je mu v patách, zázrakem vždy přežije a kupodivu z toho všeho ztratí "jen" řeč a nezešílí. Rozhodně se nedivím, že autor spáchal později sebevraždu. Pokud měl tohle v hlavě a něco z toho sám zažil, není co dodat.

Ellen16
08.12.2019 5 z 5

Při čtení se mi až skoro nechtělo věřit, že malý kluk na své cestě potkával jen samé zlo a nepochopení. Bohužel. Jedinou kladnou roli měli snad jen ruští vojáci. Silný a brutální příběh, který ale stojí za přečtení, už jen kvůli tomu, co vykresluje. Ani tak nezáleží, jestli to autor všechno prožil osobně, nebo knihu složil z příběhů, které mu někdo vyprávěl. Na film se určitě podívám, ale jedno přečtení mi myslím stačilo.

ijacek.007
07.12.2019 4 z 5

Knihu jsem si pořídil až poté co jsem shlédl její filmové zpracování. Musím uznat, že se oproti filmové adaptaci v ledasčem rozchází. Jde o velmi těžkou knihu u které si každý kdo najde odvahu se do ní pustit najde něco jiného. Brutalita kterou popisuje autor příběh chlapce putujícím za svým osudem je někdy až moc. O knize i filmovém zpracování jsem toho nemálo sepsal na svém blogu. Jinak shrnutí je asi jasné. Válka není pěkná a rozhodně se o ní ani pěkně nečte nicméně je potřeba se podívat zpět a nezapomenout že se mnohdy stávali i horší zvěrstva než jsou popisovány v této knize.

Honza1996
05.12.2019 3 z 5

Brutalita střídá brutalitu. Dlouho jsem čekal na příchod první kladnější postavy, dočkal jsem se jí nepočítám li kněze až v závěru knihy ve formě ruských vojáků. Pokaždé, když kluk potkal někoho nového tak jsem jsi říkal že tenhle ho zachrání nebo tak něco ale ne.
Když jsem si knihu koupil tak jsem věděl že bude drsná ale i tak mě šokovala. Některé pasáže nezapomenu, třeba tu s vydloubnutýma očima nebo na lahev rozbitou ve vagíně, ale takových věcí je tam mnohem víc. Knihu si možná znovu přečtu ale nevím jestli chci vidět film.

jindrich5708
02.12.2019 4 z 5

Každá kočka vypadá ve tmě stejně, ale u lidí to tak není.
Kniha se mi nečetla dobře a proto jsem ji četl dost dlouho. Jsem rád, že to mám za sebou a co se týče filmu, tak nevím jestli se na něj budu chtít podívat.

VladkaBU
23.11.2019 3 z 5

... co k tomu napsat... krutý osud malého kluka, hrozné chování lidí, u kterých se zastavil, aby nějak přežil. Neustálé pochyby, jestli na film jít či nikoli, ale taky asi počkám, až si ho pustím doma.

dark.ma93
22.11.2019 5 z 5

Musím říct, že pokaždé, když si myslím, že už nic krutějšího se nemůže stát, se stane něco mnohem krutějšího. Jakoby týrání, zlo, hnus, zvrácenost a další odvrácené strany lidské existence neměli žádnou hranici, žádné dno. Pokaždé se jde propadnout hlouběji a hlouběji a zažít něco horšího. Lidská deviace a zvrácenost hranice asi nemá. A člověk si ani nedokáže představit, kam to až sahá. Co asi s člověkem udělá tohle zažít? Ptáče je podobný kus. A troufnu si tvrdit, že pokud jsem tohle přečetla, tak už mě nemůže nic překvapit. Všechny knihy i o holocaustu byly jen slabým čajíčkem. Na Lecha, blbou Ludmilu, mlynáře, který vypichuje oči, psa Jidáše, Evku obcující s kozlem, najezd Kalmyků
Snažím se přenést do myšlení lidí, kteří nemají vzdělání, lékařskou péči, nejsou civilizovaní, v zimě jsou zavření ve chlívku se zvířetem, jsou izolovaní, bez médii, bez informací a je možné, že takové prostředí dělá nenormální jedince?