Na mušce lovce

Na mušce lovce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250688/bmid_na-musce-lovce-250688.jpg 4 264 77

Po mimořádném úspěchu českého vydání vzpomínek sovětského odstřelovačského esa Vasilije Zajceva přichází kniha, která nabízí podobně strhující pohled na boje na východní frontě, avšak tentokrát z perspektivy jednoho z nejlepších odstřelovačů německé armády, Josefa "Seppa" Allerbergera (1924-2010). Tento rodák ze Štýrska se v roce 1942 dobrovolně přihlásil do wehrmachtu a nejprve byl vycvičen jako střelec z kulometu. Se snajperským řemeslem se začal seznamovat po svém zranění v létě 1943. Během následujících tvrdých ústupových bojů se záhy stal druhým nejúspěšnějším odstřelovačem německé armády a posléze jedním z mála řadových vojáků, kteří byli vyznamenáni Rytířským křížem Železného kříže. Pro české čtenáře je tato nesmlouvavě otevřená a místy drastická memoárová publikace, kterou zpracoval německý odborník na historii odstřelovačství Albrecht Wacker, pozoruhodná tím, že strastiplná bojová cesta Seppa Allerbergera v závěru války krátce přivedla i na naše území.... celý text

tiger02
20.12.2016 4 z 5

Pekná knižka. Pre niekoho, koho zaujíma Druhá sv. vojna a nevenuje sa tomu "profi", tak veľmi zaujímave čítanie. Na jednej strane nevýhoda, že ide o autentickú výpoveď, nakoľko v niektorých častiach je to dosť citeľné, že kniha je písana "nespisovateľom". Na druhej, je to veľmi uveriteľné a vidno, že autor si to odžil a možno aj preto opisuje vojnu neprikrášlene a surovo. Zaujímavé, že je to jedna z mála kníh, ktorá umožňuje pohlad z Nemeckej strany.

KLADIK
24.11.2016 5 z 5

Syrové hrubé, ale působí skutečně bez příkras. Mě se kniha líbí.Přečetl jsem nějaké knihy s opačného pohledu s pohledu němců. Né že bych jim fandil, ale v těchto knihách není sousty neohrožených hrdinů a patosu.Doporučuji!

fan_tomas
12.11.2016 4 z 5

Povedená kniha, čtivá. Opět něco z "druhé" strany jako to bylo a hlavně jako to bylo drsné. Realistický pohled na odstřelovače a hrůzy války kolem něj a jeho spolubojovníků. Vřele doporučuji.

Azmodan
19.09.2016 5 z 5

Podle mého názoru byli Rusové za 18 a Němci bez dvou za 20 a tak si tyto dva národy nemají moc co vyčítat, snad jen s výjimkou toho, kdo koho napadl a kdo se komu musel bránit... Je (asi) jedno, kdo ty válečné hrůzy líčí a kdo se staví do role zachránce či poraženého.

V úvodu knihy se správně píše, že dějiny píší vítězové a že většina těchto spovědí je z úst vítězů. Tato kniha je pohled někoho jiného. Je to surové svědectví válečných hrůz a krutostí, které byly páchány (věřím tomu, že oběma stranami) a německý voják "jen" líčí to, co zažil a jak to vnímal. Nesnažil se o objektivní svědectví a morální pravdu, ale jen o popis toho co viděl, zažil, dělal a čemu v tu dobu věřil.

Méžná ve svých 80ti letech vše přehodnotil, viděl to jinak a ve spojitosti se všemi historyckými informacemi, odstupem a zralostí (by) to vše vypověděl jinak, ale o tom tato kniha není...

makrdlajs
14.08.2016 4 z 5

Strhující příběh, plný naturalistických scén bez příkras ze zajímavého úhlu pohledu. Čteno (posloucháno) jedním dechem. Chybí mi tam jen špetka sebereflexe autora jako účastníka dobyvačné války v řadách agresora. Vojáci wehrmachtu jsou líčeni jako ti hodní, spravedliví a chápaví ochránci žen a dětí (včetně těch z druhé strany), pouzí ochránci své vlasti. Všechna zvěrstva na německé straně páchají zásadně příslušníci SS (velmi často šířený pohled veteránů wehrmachtu, ačkoli historické prameny dokazují něco jiného). Rusové jsou zde jen tupá sběř, vítězící výhradně množstvím, a všechno plenící a vraždící monstra. Slovenští partyzáni jsou nelidští bandité (porcují německé vojáky na pile), Češi zase zákeřní vrazi a utiskovatelé sudetských Němců. Beru tuto knihu jako hodně jednostranný, byť uvěřitelný, pohled přímého účastníka těch hrůz. Ale jistou pachuť tam cítím.

Perseus
20.02.2016 5 z 5

Hodně povedená kniha i když má své nedostatky. Jako první bych zařadil fakt, že bojové akce, výcvik a další činnosti odstřelovače jsou zde velmi obecné. Prakticky nic co bych už nevěděl. Čekal bych více detailnější popisy práce odstřelovače, vybavení, taktiky atd. Jako druhý, že Němci jsou zde skutečně líčeni jako ti ne úplně špatní, což se ale dá pochopit vzhledem k národnosti hl. hrdiny. Ovšem to co mě na knize překvapilo byly popisy válečných událostí bez příkras. Jsou zde líčeny se vší brutalitou a popisované do detailu. Proto každý, kdo by chtěl tuto knihu číst, by měl napřed zvážit, zda na to má žaludek, protože některé pasáže jsou skutečně jen pro silné povahy.
Pokud se někdy kniha dočká filmového zpracování, tak doufám, že tyto brutality vynechají, jinak to nebudou moct vysílat ani o půlnoci.

otroson
01.01.2016 3 z 5

Zajímavá, leč dlouhá kniha. Čekal jsem od toho víc.
Našel jsem tam pár zajímavých informací: např. jak řešily v zákopech toalety, důležité využití koní, protože nebyly standardizovány náhradní díly vozidel, apod...
Přišlo mi, že to popisuje spíš fanoušek, než badatel/spisovatel... Škoda, že to není psáno v ICH formě. Pokud je to sepsáno podle vzpomínek žijícího esa, bylo by jeho hraní s myšlenkami zajímavé...
Co mě trochu dostávalo, jak celou dobu byly v podstatě němci ti hodní a rusové zvěř... Válku jsem nezažil, ale jak se někdo může zastávat útočné vyhlazovací války a nechápat ty, kteří o všechno přišli a prostě jim to vše vrací i s úroky...??? Třeba to tak v tomhle případě opravdu bylo...

Indysa
29.12.2015 4 z 5

Kniha je velice zajímavá, čtenář se na válku podívá i z druhé strany, než jak je zvyklý z většiny knih. Odpornosti, které se zde odehrávaly jsou velmi detailně popsané, popř. zdokumentované fotografiemi uprostřed, proto si myslím, že to není kniha pro lidi se slabým žaludkem, ale jinak je naprosto skvělá a mohu ji vřele doporučit, i přestože to nelze považovat za kvalitní literaturu z hlediska toho, jak je to psané. To totiž skvěle vyvažuje obsah knihy.

pobijecmuch
13.11.2015 2 z 5

Autor zřejmě není profesionální spisovatel, ale spíše nějaký historik nebo nadšenec 2.sv. války. Jeho popis bojových akcí a vojenské strategie je velice dobře vybarven, ale samotný děj a válečný život hlavního hrdiny někdy padá do naivity. Také jsem postrádal od hlavního hrdiny určitou pokoru a ocenění nepřítele, tedy sovětské armády. Vždyť je od roku 1944 zpět do Německa hnali jako zajíce. Sepp mluví pouze jak slouží vlasti a německému lidu. Takové to známé německé heslo, bojujeme za vlast a někdy i za chlast.

Franc
15.05.2015 4 z 5

Válka je svinstvo a tohle je další z knih, která je toho důkazem. Z úhlu pohledu elitního německého ostřelovače jsou zde poměrně detailně popisovány zrůdnosti, kterých se účastníci bojů na východní frontě dopouštěli, rozměry lidské krutosti, ztráty soucitu v konfrontaci s prožitými bojovými hrůzami.

rabor
15.04.2015 4 z 5

Docela otevřený a syrový popis východní fronty při německém ústupu viděný z pozice odstřelovače. Styl mi přišel možná až příliš dokumentární a neosobní, bylo cítit, že textu, který se přímo neopíral o Seppovu paměť, bylo víc než málo (ostatně autor se o tom sám v prologu zmiňuje). V málokteré knize ovšem získáte tak čistý pohled na válku a autor se skutečně snažil reálný stereotyp (boj-ústup-reorganizace, repete) oživovat někdy drsným, ale jindy též úsměvným vyobrazením fronty.

"Po celé dny se myslivci živili jen nasolenými okurkami a jablky, které našli v ruských selských chatrčích. Tato vražedná směs vyvolala nakonec kolaps i těch nejodolnějších střev…,… každé očekávané uprdnutí představovalo neodhadnutelné riziko."

svickop
22.03.2015 5 z 5

Málokdy se můžete setkat s takovou otevřeností, jako právě v této knize. Válka je jedna velká bestialita a v této knize je to napsané bez jakýchkoliv příkras. Kdo má slabší žaludek a vadí mu například kanibalismus, řezání lidí na pile a podobná zvěrstva, nečíst. Kniha nicméně pojednává a krásně popisuje například i fungování německého armádního bordelu, což se jinde nedočtete. Knížek, popisujících boje na Východní frontě z pohledu německého vojáka je po čertech málo, ale tahle je výborná.

barker3040
22.10.2014 5 z 5

Konečně pohled z té "špatné strany".

Freedee
18.09.2014 4 z 5

V knize jsem našel to, co jsem očekával. Syrový život frontového vojáka a hrůzné svědectví války.

SMITH
14.07.2014 4 z 5

Opis života a spomienok nemeckého odstrelovača počas II WW na východnej fronte . Nie je moc opisný a okrem fotiek ktoré dotvárajú opis bol by dosť fádny .

Petr7676
11.05.2014 5 z 5

Syrová realita válečného prostředí,kdy popis některých detailů je opravdu mrazivý.Ale....přečteno za jeden den.

Vavrec
06.02.2014 5 z 5

Opravdu výborná kniha , která je vlastně přímým svědectvím válečného veterána . Jenž této knize propůjčuje opravdu dobrou čitelnost a zaručuje kompletní vtažení do děje . ROZHODNĚ DOPORUČUJI !