Na konci října

Na konci října https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451381/bmid_na-konci-rijna-VYE-451381.png 4 118 118

V indonéském internačním táboře Kongoli vypukne záhadná infekční choroba, na niž v řádu dní umírají mladí a dosud zdraví pacienti. Světová zdravotnická organizace posílá na místo špičkového mikrobiologa a epidemiologa Henryho Parsonse. Ten nachází na místě desítky mrtvých a vzápětí zjišťuje, že jeden z potenciálně nakažených právě vyrazil, aby se připojil k milionům věřících při každoroční pouti do Mekky. Pro Henryho začíná závod s časem: podaří se mu společně s přítelem, saudským princem, uvalit karanténu na celé svaté město? Anebo si smrtící virus najde cestu ven a zahájí tažení světem, vůči němuž budou odborníci i politici bezmocní? Zároveň se v nejvyšších patrech vlády USA formuje skupina přesvědčená, že virus je součástí biologické války, a chystá se na domnělý útok stejně riskantně odpovědět. Hrozící pandemie postupně vyhrocuje již dříve napjaté globální vztahy. A v Atlantě se Henryho manželka Jill zoufale snaží přežít v hysterii z možného ohrožení a ochránit jejich dvě děti Strhující a až děsivě prorocký thriller je temným varováním před arogancí moci, napínavým podobenstvím o křehkosti civilizace i literární výpravou do světa patogenů a infekčních chorob.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Prostor

The End of October , 2020

gossipavlina
19.06.2021 4 z 5

Kdybych knížku četla v jiné době, než covidové, tak bych dala asi hvězdy jen tři.
Ale v tuhle chvíli jsem prostě ovlivněna aktuálností.
Zajímavá pro mě určitě byla. Nejsem epidemiolog a vlastně jsem se nikdy nijak zvlášť nezajímala o víry a bakterie, ani nemoce. Takže hodně těch odborných věci pro mě byla novinka.
Ale musím souhlasit s komentáři níže, příběh opravdu působí ploše a roztříštěně, což je škoda. Potenciál určitě měla.

hannah2000
24.05.2021 5 z 5

Mnohovrstevnatý příběh, kde hlavní roli hraje pandemie, která zachvátila svět. Na začátku jsem si říkala, že to je jako naše skutečná současnost. Jenže L.Wright začal knihu psát už v roce 2017 a dokončil ji v roce 2019, takže děj je tedy jen pouhá fikce. V současnosti ale působí až děsivě, jak dokázal popsat průběh pandemie v souvislosti s šířením, chováním politiků i reakcemi lidí. Naštěstí pro náš svět současnost není tak apokalyptická jako děj v knize.
Je to čtivý, napínavý a zajímavý thriller, který obsahuje vše, co správný thriller má mít. Zajímavá zápletka, sympatický hlavní hrdina, který se, všemu navzdory, nevzdává, vojenské zápletky, politika, ... K tomu osobní příběhy hlavních hrdinů a trochu (tedy spíš víc, ale rozhodně zajímavé) teorie k hlavní zápletce. Takže části s hlavní dějovou linkou jsou proloženy informacemi o virech, bývalých epidemiích i pandemiích a to včetně moru, eboly, Sarsu, hledání vakcín, ... Do toho je namícháno vyprávění o životě a rodině hlavního hrdiny Henryho, ale i o životě vedlejších postav. Kniha se dotkne i problematiky muslimů, politiky, ale také i etiky výzkumů. V první půlce knihy se vše postupně rozvíjí, v druhé půlce děj doslova letí všemi směry, trochu na úkor propracovanosti. Přesto se mi kniha líbila a doporučila bych ji všem, co rádi čtou napínavé thrillery se zajímavou zápletkou. To, že se autor trefil dobou vydání do doby covidové (přestože ji psal bez tušení, že něco takového přijde), knihu dělá hodně aktuální a o to víc zajímavou.

Jelitovna
23.05.2021 2 z 5

Ploché jako přistávací dráha. Wright se svezl po vlně, možná že i chtěl čtenáře na něco upozornit, jenže nenapsal nic, co už bychom dávno nevěděli.

Marek82
11.05.2021 4 z 5

Úplný súhlas s hodnotením mgeisselreiter. Kniha má vyborný námet, sľubný rozjazd, ale potom si toho berie akoby príliš veľa. Stratí sa kontakt s postavami, rýchlo pribúdajú nové, témy sú rýchlo otvárané a mnohé sa ďalej nerozvíjajú a vyznejú do stratena. Akoby autor toho chcel povedať príliš veľa a nevedel sa rozhodnúť, čo skôr. Máme tu epidémiu, pokusy o jej riešenie, potom Blízky východ, vojnu, otázky medicínskej etiky, špionážny rozmer, ďalej náznak postapo a survival (linka s rodinou hlavného hrdinu je z tých podarenejších) a nakoniec záver, ktorý je vcelku podarený, len čitateľ môže byť už všetkým úplne prevalcovaný. Celkovo stojí za prečítanie, len menej by bolo viac.

Olous1
25.04.2021 4 z 5

Číst knihu zrovna v době covidové nebyl moc dobrý nápad. Zajímavé čtení, určitě stojí za přečtení. Dobře napsaná kniha. Za mě 80%.

jaroiva
02.04.2021 4 z 5

Nedoporučuji takové čtení pro dnešní dobu.
Když jsem to už načala, tak jsem to nemohla odložit... Ale dobrou náladu mi to rozhodně nepřineslo.
Románový popis boje se smrtícím virem je protkán historickými faktickými vsuvkami.
Z knihy jsem se například dozvěděla, že slovo vakcína pochází od španělského slova kráva (vaca), a původce kravských neštovic, coby první očkovací látky.

petrarka72
06.03.2021 5 z 5

Neobyčejně dobře napsaná a neobyčejně depresivní kniha - a nemyslím, že to způsobuje jen kontext covidové doby. Děj sevřený výskytem viru chřipky kongoli, který vyhubí velkou část lidstva, a pátráním po jeho původu a možnostech léčby, zpráva o průběhu a výsledcích pandemie, od polarizace světa, totální války, přes ekonomické, energetické a zejména psychické zdecimování zbytku obyčejných lidí; a samozřejmě velmi působivé líčení osudů rodiny epidemiologa Henryho Parsonse. Chladný styl, vysoce emocionální obsah. Nedoporučuji číst před spaním.

MarieH
22.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha je dost zahlcená odborným výkladem, zajímavé jsou vládní machinace, v dnešní době covidové tím hrůznější a děj deprimující, ale ani jinak to dopadnout nemohlo.
Příběh se mi líbil, jak dopadne naše skutečná pandemie ani nechci domyslet.

mgeisselreiter
20.02.2021 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, kterou autor dobře vymyslel, dobře podal. Má ale své mouchy. Má slibný rozjezd, kde Wright chrlí jeden fakt za druhým, až si skoro plete román s dokumentární vědeckou tvorbou. Rozhodně to čtenáři přináší zajímavý pohled na současnou skutečnou situaci s virem COVID-19. Pak ale autor rozjíždí děj na mnoha frontách, román začíná být roztříštěný, témata jsou hodně povrchní, otevřená a nedořešená. Méně je někdy více, jak praví stará pravda. Četba byla poutavá a udržela mě u knihy, takže i přes výtky se při 70% přikloním ke 4*, 20. 2. 2021.

allart
14.02.2021 3 z 5

V kontexte dnešných udalostí popis ako cez kopírák. Neviem, či autor začal písať s vypuknutím pandémie, alebo nápad skrsol už skôr, v tom prípade má asi jasnovidecké, alebo akési prediktívne schopnosti. Každopádne kniha nie je zlá, dobre sa číta, ale s ohľadom na reálne udalosti dnešných dní sa trochu stráca originalita a kniha miestami nudí.

Nikol2110
22.01.2021 5 z 5

Super kniha, člověk se od ní nemůže odtrhnout.

ADE138
01.01.2021 4 z 5

Napínavé čtení, hodně informací o tom jak se viry a bakterie chovají. Henry byl čistokrevný superhrdina. Bavilo mě, že se v knize objevovaly skutečné osobnosti (Putin) i události ( Jonestown).

jirimatejka
16.12.2020 4 z 5

Velmi dobré, byť místy trochu časově chaotické (zmínky o první vlně pandemie a jejím opadnutí a nakonec vyjde najevo, že se jedná o období jen několika týdnů, což moc nedává smysl). Četlo se dobře, splnilo účel.

Metroušek
13.12.2020 5 z 5

Hodně slušný thriller, psaný ovšem velmi věcným, moderním stylem, který asi každému nesedne, a kterému ke konci dochází dech, a je trochu, no trochu víc přepolitizovaný. Objektivně tak 90%. Je ale znát, že postarší autor leccos prožil a promyslel, a umí to do svého díla zapojit, a potěšil mě, navíc číst o zkázonosné epidemii v době epidemie je docela "cool". Pobavilo mě, že by dnes mohl mít boss Putin větší ambice, než zprivatizovat zajímavou část ruského národního bohatství, a předat ji svým dětem a přátelům, ale chápu, že pan Wright zřejmě rád čte Forsytha, žil mnoho let za Studené války ve strachu před SSSR, a Čínu si možná nechává na další román. Odpovědný redaktor a jazyková korektorka by se měli stydět, že pustili několik hrubek.

maryzka
13.12.2020 5 z 5

Kdyby tato kniha vyšla před touto pandemii, kterou nyní čelíme, tak bych si poklepala na hlavu, zda se autor nezbláznil. Nyní po této četbě si říkám, že doufám , že neskončíme ( lidstvo) neskončí přesně tak. Jen doufat, že alespoň budou fungovat bankomaty, nebo bude dost jídla v obchodě.

SanynkaZ
18.11.2020 5 z 5

Na konci října má všechno, co má mít dobrý thriller. Výbornou zápletku, spoustu dějových zvratů, napětí. Když vezmu v potaz současnou situaci s koronavirem, tak z této knihy mrazí.

IvčaB2
28.10.2020 4 z 5

V dnešní době opravdu strašidelné čtení.. trochu moc politických intrik, ale jestli jen polovina zákulisních politických praktik vychází z reality.....tak ta naše civilizace má opravdu namále.... Za přečtení to stojí určitě

biki
28.10.2020 5 z 5

Opravdu jsem netušila, že mám v sobě sklony k masochismu, jinak bych si nyní na konci října, těsně před opětným uzavřením obchodů v důsledku exponenciálně se šířící koronavirové epidemie, nezakoupila tuto knihu. Ovšem když jsem se po čtyřech dnech odhodlala k četbě, tak už jsem nemohla přestat. Jedná se o naprosto fascinující příběh se strhujícím dějem, který se odehrává v mnoha částech světa včetně těch exotických. Přestože oplývá řadou napínavých okamžiků a dějových zvratů, trochu se zdráhám ho nazvat thrillerem, jak si tento žánr obvykle představujeme. Také hlavní hrdina má hodně a hodně daleko k typických hrdinům tohoto žánru. Henry je na jednu stranu sympatická osobnost, cílevědomý vědec, jeden z nejlepších ve svém oboru, který má ale také své démony - nejen osobní z dětství, ale i profesní. A nemohu si pomoci, svou úporností a zarputilostí mi tak trochu připomíná jiného mého oblíbeného hrdinu - Theo Craye ze série Naturalista. Děj knihy je také bohatě proložen množstvím faktů z historie různých epidemií a vývoje oborů, které se touto problematikou zabývají, chybět jistě nemůže ani vojenský výzkum. Také tyto kapitoly jsou velmi čtivé a srozumitelné i pro laiky.
Původní vydání knihy bylo publikováno 28.4.2020, proto předpokládám, že práce na ní musela probíhat minimálně v roce předchozím a vzhledem k množství reálných faktů snad ještě i o něco déle. Proto na mne tak silně zapůsobilo, jak autor vylíčil cesty šíření nákazy, reakce obyčejných lidí a samozřejmě mocenských struktur. Chvílemi mi popisované situace téměř splývaly se současnou realitou. A bohužel, i zpolitizování současné reálné pandemie také téměř přesně kopíruje situace vykreslené v knize. Přiznávám, že v těchto momentech mi šel mráz po zádech.
A i když původ knižní epidemie lze do jisté míry vytušit již před koncem, stejně je úplný závěr zdrcující. Jinak než 5* tedy dát nemohu.

americká literatura mikrobiologie epidemie pandemie

Lawrence Wright
americká, 1947