Na horách

Na horách https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506087/bmid_na-horach-3hj-506087.jpg 5 4 2

Druhé, definitivní textové znění rozsáhlého románového debutu Jaroslava Durycha, jak jej autor sám přepracoval (mnoho míst vyškrtal) a připravil jako vstupní a první svazek reprezentativní edice Spisů Jaroslava Durycha, kterou začal s velkou péčí a s odpovídající úpravou vydávat Durychův tehdy dvorní nakladatel Ladislav Kuncíř v Praze (Kuncířovi se podařilo v edici Spisů Jaroslava Durycha vydat 10 svazků od konce roku 1928 do roku 1931, potažmo 1932, tehdy Kuncířovo nakladatelství zkrachovalo a projekt edice Spisů Jaroslava Durycha pokračoval pod vedením Bedřicha Fučíka v Melantrichu, kde mezi lety 1932–1940 vyšlo jako poslední autorský svazek Spisů J. D. svazek 17. první díl pozdější tetralogie Služebníci neužiteční).... celý text

Legens
21.02.2023 5 z 5

Tento román je prvým dílem jakéhosi společného celku čtyř děl:
1. Na horách (román)
2. Jarmark života (hodnoceno jako báseň v próze, dle mého názoru přes krátkost díla spíše román)
3. Cikánčina smrt (veršovaná balada)
4. Laň a panna (veršovaná balada)
Všechna čtyři díla u nás vyšla v jedné knize s názvem Jarmark života v roce 1993. V mém komentáři k této knize najde zájemce i komentář k románu Na horách. Zde uvedu jen tolik, že ze všech vydání knihy Na horách je dle mého názoru v tomto posledním vydání v knize Jarmark života asi vůbec nejlepší verze, která pouze mírně jazykově koriguje první vydání (navíc i levná, dostupná a s obsáhlým výkladem, včetně návaznosti na ostatní výše uvedená díla). Můj zmíněný komentář ke knize Jarmark života viz zde:

ArthasKarfa
28.08.2022 4 z 5

Kniha, která vás vtáhne do dnes už zcela vzdáleného světa hor. Stoupáte a šplháte společně s několika hrdiny, kteří kromě svých životů touží poznat i místa vzdálená. Láska je provází na každém kroku, jen vyslovit jí je mnohdy těžší než zdolat vysoký vrchol nebo chytit orla za letu. To možná všechno přetrvalo i do dnešních dnů.

Jaroslav Durych
česká, 1886 - 1962