Na cestě s Janis Joplin - biografie první velké rockerky

Obsáhlá životopisná kniha o fenomenální americké zpěvačce, divokých 60. letech a hudbě, se kterou dobyla svět. John Byrne Cooke pomáhal Janis Joplin jako road manager a filmař – a také všechno zaznamenal pro budoucí pokolení. Nyní vypráví dosud neznámý příběh o době, kterou strávil s mladou ženou z Port Arthuru, z níž se stala první rokenrolová ženská superstar – ale příliš brzy odešla. Jako člen filmového štábu D. A. Pennebakera byl svědkem fascinujících průlomových vystoupení Janis Joplin a Jimiho Hendrixe na popovém festivalu v Monterey v červnu 1967. O necelých šest měsíců později přiletěl do San Franciska a ujal se role road managera Janis Joplin a její skupiny Big Brother and the Holding Company. Dělal tuto práci, i když se u Janis Joplin střídali muzikanti i pomocný personál a byl stále v pozadí veškerého dění, zatímco žena, které se říkalo Pearl, bouřlivě dobývala svět. Cooke byl u toho, když se Janis s těžkým srdcem rozhodla odejít od Big Brother a založit novou skupinu. Doprovázel ji a Kozmic Blues Band na jaře 1969 na turné v Evropě, na festivalu ve Woodstocku a stejně tak, když se svou následující kapelou Full Tilt Boogie podnikla slavnou cestu Festival Express vlakem přes Kanadu. Cookovy podrobné paměti vypráví celý Janisin příběh od začátku jejího legendárního vzestupu až do posledních tragických dní tak, jak ho může vylíčit jen ten, kdo ho osobně prožil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308884/big_na-ceste-s-janis-joplin-biografie-p-UbE-308884.jpg 4.511
Literatura světová, Biografie a memoáry, Umění

Vydáno: , 65. pole

On the Road with Janis Joplin, 2014

Kniha Na cestě s Janis Joplin - biografie první velké rockerky

Any26

Cry Baby -- Little Girl Blue -- A Woman Left Lonely

Neobyčejný člověk, neobyčejná žena; Janis a její výrazný Zpěv mě naprosto uchvátil, je neuvěřitelně naplňující, plný energie a emocí. A už tohle všechno předvedla s Big Brother v Monterey při Ball and Chain, což byl takový odrazový můstek -- a poté se dál rozvíjela -- až její tragicky smutný konec...

Přenádherná biografie o Janis, nejspíš proto, že je nám představena z pohledu člověka, který s ní dělal, pracoval, cestoval, žil a měl ji rád... a s tím i pohled do celé tehdejší kontrakultury.

ozzak

Moc pěkná knížka o janis joplin a o 60 letech kdo má rád tuhle éru a zpěvačku tak doporucuju

Alseri
17.10.2019

Štyristo nahusto popísaných strán a na ich konci čaká prázdno... Prázdno z toho, že odišla Janis Joplin. Živá, nepokojná duša, poburujúca, ale aj ohurujúca, priateľská, tá ktorá sa dotýkala ľudí nielen prostredníctvom speváckeho talentu, ale aj pomocou intenzívne prežívaných emócií, preciťovaných až do morku kostí. Na konci dňa však zostávala autentickým človekom z mäsa a kostí, ktorý len hľadal kľúč ku svojmu šťastiu.
S jej excentrickou povahou sa vždy spájalo množstvo legiend a je mi jasné, že niektoré z nich sama veľmi rada živila. O to viac zaujme úprimný, a verím tomu že aj objektívny náhľad do duše tejto ubolenej blues-rockovej hviezdy. Jeho autorom je John Byrne Cook, bluegrassový hudobník, ktorý sa počas Leta lásky (1967) stane súčasťou filmárskeho tímu dokumentujúceho dnes už legendárny Monterey Pop Festival. Tu sa po prvýkrát stretáva aj s Janis Joplin, mladou Texasankou, ktorá búra všetky spoločenské konvencie, ale aj predsudky o bielych speváčkach. Po obrovskom úspechu a prvom kariérnom míľniku v Monterey podpisuje Joplin zmluvu s Columbia Records, pričom získava aj svojho prvého tour managera, Johna Cooka. Tu niekde sa začína odvíjať príbeh v ktorom je Cook bystrým a empatickým pozorovateľom, vnášajúci do svojho rozprávania silne ľudský rozmer. Drogy, sexualitu a hipisácke žúrky, ktoré zapadli do života Janis ako tetris, však nezneužíva na to, aby živil jej škandalóznu stránku. Naopak, ide o silne faktografický, ale láskyplný memoár.

Bonusom pre čitateľa je aj nespočetné množstvo faktov a informácií, ktoré sa týkajú umeleckej scény a kontrakultúry z konca 60. rokov. Autor v nich približuje viac či menej známe postavičky americkej hudobnej scény, pozadie ikonických festivalov (Monterey, či Woodstock...), ale aj zrod a fungovanie amerického hudobného biznisu.

Nikusha
07.08.2017

Úžasné vyprávění road managera na cestách s Janis Joplin a ostaními členy. Knížka je krásně poutavá, nejen proto, že je psaná rukou člověka, který byl Janisin blízký přítel, ale i svým vtipem a detailností. Navíc má velmi dojemný závěr..Knížku jsem přečetla téměř jedním dechem a doporučuji každému kdo chce Janis poznat blíž :)