Na cestě s Janis Joplin - biografie první velké rockerky

kniha od:

Na cestě s Janis Joplin - biografie první velké rockerky https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308884/mid_na-ceste-s-janis-joplin-biografie-p-UbE-308884.jpg 4.4 22
Koupit Koupit eknihu Bazar

Obsáhlá životopisná kniha o fenomenální americké zpěvačce, divokých 60. letech a hudbě, se kterou dobyla svět. John Byrne Cooke pomáhal Janis Joplin jako road manager a filmař – a také všechno zaznamenal pro budoucí pokolení. Nyní vypráví dosud neznámý příběh o době, kterou strávil s mladou ženou z Port Arthuru, z níž se stala první rokenrolová ženská superstar – ale příliš brzy odešla. Jako člen filmového štábu D. A. Pennebakera byl svědkem fascinujících průlomových vystoupení Janis Joplin a Jimiho Hendrixe na popovém festivalu v Monterey v červnu 1967. O necelých šest měsíců později přiletěl do San Franciska a ujal se role road managera Janis Joplin a její skupiny Big Brother and the Holding Company. Dělal tuto práci, i když se u Janis Joplin střídali muzikanti i pomocný personál a byl stále v pozadí veškerého dění, zatímco žena, které se říkalo Pearl, bouřlivě dobývala svět. Cooke byl u toho, když se Janis s těžkým srdcem rozhodla odejít od Big Brother a založit novou skupinu. Doprovázel ji a Kozmic Blues Band na jaře 1969 na turné v Evropě, na festivalu ve Woodstocku a stejně tak, když se svou následující kapelou Full Tilt Boogie podnikla slavnou cestu Festival Express vlakem přes Kanadu. Cookovy podrobné paměti vypráví celý Janisin příběh od začátku jejího legendárního vzestupu až do posledních tragických dní tak, jak ho může vylíčit jen ten, kdo ho osobně prožil.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry , Umění

Vydáno: , 65. pole
Originální název:

On the Road with Janis Joplin , 2014


více info...

Komentáře (7)

Komentáře 7 Recenze 0

uzivatel6305
uzivatel6305
01.07.2023 4 z 5

Janisku miluju a audiokniha mě moc potěšila, jen mě mrzelo, že byl děj asi zkrácen. Za to byla doplněna úžasnou muzikou. Janiska byla rebel, byla svá a neukočírovatelná, její hlas byl naprosto originální a nenapodobitelný, ale kariéra bohužel příliš krátká. Vypráví se o přelomu 60.a 70.tých let a všech historických událostech, které se v té době děly, a které měly dopad na politiku, hudbu, ale převážně myšlení lidí na celém světě. Je to výborné. Doporučuji.

Chesterton
Chesterton
08.02.2023 3 z 5

[četba ČRo]
Vykročení z komfortní zóny.
Smutek a kaleidoskop marnosti.
Talent draze vykoupený a utopený v zábavním průmyslu, alkoholu a drogách.
Poslouchalo se to velice dobře, mám nahlédnutí do "opačných vesmírů" velice ráda. Ovšem o samotné Janis se toho z audiopodoby až tolik nedozvíme. Víc bylo věcí provozních a vůbec věrnost názvu 'na cestě'. Na druhou stranu tolik stran papíru bych nedala, tak jsem vděčná za nahlédnutí na i za pódia a do světa co má hodně rád můj muž. . .
Po tomhle předčasně dospělém děcku zůstala skvělá hudba, ale kdo bychom volili takový osud pro svoji dceru . . .
Dej jí Bůh rockerské nebe.
3/4


R47
R47
29.01.2023 4 z 5

Skvěle napsaná biografie pohledem zevnitř, pohledem road managera. Oproti jiným biografiím pěveckých legend Cooke celkem solidně popisuje tehdejší politickou atmosféru a její zvraty, které bezesporu dávají vyrůst hvězdě JJ. Něco podobného (i když s trochu jiným významem) jsem zažil asi jenom u Klusákova podcastu Gotťák. Cooke se nebojí ani popisovat momenty, kdy je kapele z projevu JJ trapně apod. Závěr pak nutně chytne za srdce. Doporučuju. O několik levelů výše než tolik oslavované Kroniky Boba Dylana.

Any26
Any26
04.09.2021 5 z 5

Cry Baby -- Little Girl Blue -- A Woman Left Lonely

Neobyčejný člověk, neobyčejná žena; Janis a její výrazný Zpěv mě naprosto uchvátil, je neuvěřitelně naplňující, plný energie a emocí. A už tohle všechno předvedla s Big Brother v Monterey při Ball and Chain, což byl takový odrazový můstek -- a poté se dál rozvíjela -- až její tragicky smutný konec...

Přenádherná biografie o Janis, nejspíš proto, že je nám představena z pohledu člověka, který s ní dělal, pracoval, cestoval, žil a měl ji rád... a s tím i pohled do celé tehdejší kontrakultury.

ozzak
ozzak
25.04.2021 5 z 5

Moc pěkná knížka o janis joplin a o 60 letech kdo má rád tuhle éru a zpěvačku tak doporucuju

Alseri
Alseri
17.10.2019 5 z 5

Štyristo nahusto popísaných strán a na ich konci čaká prázdno... Prázdno z toho, že odišla Janis Joplin. Živá, nepokojná duša, poburujúca, ale aj ohurujúca, priateľská, tá ktorá sa dotýkala ľudí nielen prostredníctvom speváckeho talentu, ale aj pomocou intenzívne prežívaných emócií, preciťovaných až do morku kostí. Na konci dňa však zostávala autentickým človekom z mäsa a kostí, ktorý len hľadal kľúč ku svojmu šťastiu.
S jej excentrickou povahou sa vždy spájalo množstvo legiend a je mi jasné, že niektoré z nich sama veľmi rada živila. O to viac zaujme úprimný, a verím tomu že aj objektívny náhľad do duše tejto ubolenej blues-rockovej hviezdy. Jeho autorom je John Byrne Cook, bluegrassový hudobník, ktorý sa počas Leta lásky (1967) stane súčasťou filmárskeho tímu dokumentujúceho dnes už legendárny Monterey Pop Festival. Tu sa po prvýkrát stretáva aj s Janis Joplin, mladou Texasankou, ktorá búra všetky spoločenské konvencie, ale aj predsudky o bielych speváčkach. Po obrovskom úspechu a prvom kariérnom míľniku v Monterey podpisuje Joplin zmluvu s Columbia Records, pričom získava aj svojho prvého tour managera, Johna Cooka. Tu niekde sa začína odvíjať príbeh v ktorom je Cook bystrým a empatickým pozorovateľom, vnášajúci do svojho rozprávania silne ľudský rozmer. Drogy, sexualitu a hipisácke žúrky, ktoré zapadli do života Janis ako tetris, však nezneužíva na to, aby živil jej škandalóznu stránku. Naopak, ide o silne faktografický, ale láskyplný memoár.

Bonusom pre čitateľa je aj nespočetné množstvo faktov a informácií, ktoré sa týkajú umeleckej scény a kontrakultúry z konca 60. rokov. Autor v nich približuje viac či menej známe postavičky americkej hudobnej scény, pozadie ikonických festivalov (Monterey, či Woodstock...), ale aj zrod a fungovanie amerického hudobného biznisu.

Nikusha
Nikusha
07.08.2017 5 z 5

Úžasné vyprávění road managera na cestách s Janis Joplin a ostaními členy. Knížka je krásně poutavá, nejen proto, že je psaná rukou člověka, který byl Janisin blízký přítel, ale i svým vtipem a detailností. Navíc má velmi dojemný závěr..Knížku jsem přečetla téměř jedním dechem a doporučuji každému kdo chce Janis poznat blíž :)

Štítky knihy

hudební skupiny, kapely rock zpěvačky rozhlasové zpracování hudebníci, muzikanti

Autorovy knížky

John Byrne Cooke
americká, 1940 - 2017
2016  88%Na cestě s Janis Joplin - biografie první velké rockerky

Kniha Na cestě s Janis Joplin - biografie první velké rockerky je v

Právě čtených1x
Přečtených35x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených3x
Knihotéce17x
Chystám se číst14x
Chci si koupit7x
dalších seznamech1x