Mysterium crucis (tajomstvo kríža) - román z doby cisára Nerona, kniha I

Mysterium crucis  (tajomstvo kríža) - román z doby cisára Nerona, kniha I https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 3 1 1

Román z doby cisára Nerona, ukrutného tyrana, ktorému nebolo nič sväté. Nezdržal sa žiadnej neresti, vraždy ani násilia, aby dosiahol svoj cieľ. Pútavým spôsobom spisovateľ líči urputné boje mladého kresťanstva s pohanskou neverou, predpojatosťou a ukrutnosťou.

zipporah
20.03.2020 3 z 5

Tajomstvo kríža napísal Felix Nabor, tak ak toto niekto prečíta, prosím, nech opraví, ospravedlňujem sa, mne sa to momentálne nechce:D Nabetón všetky tri diely napísal on, som vlastníčkou tejto knižky, ktorá bude mať o tri roky presne sto rokov! Je ilustrovaná a celkom vzácna pre svoj vek. Ak sa vám dostane do rúk, pripravte sa na staršiu verziu slovenského jazyka, dá sa to bez problémov zvládnuť.

Čo sa týka obsahu: podobné Quo vadis, ktorý je však čitateľnejší a viac verejnejší, táto knižka je písaná viac veriacim. Po Plautovom úspechu v boji s levom sa to mierne zvrháva do biblického textu, skoro čítanie Biblie, ale nie je to také otravné ako zoznam šľachticov v Človek, ktorý sa smeje:D Koho zaujíma život Nera, toto je lepšie než Quo vadis, je totiž zameraný na cisárov život, jeho činy, myseľ, monológy, to je aj najväčší prínos trilógie. Príjemné spomínanie na staré náboženské časy, kedy som Bohom viac žila , inými náboženstvami a tak. Svoje čaro to má, hoci v Boha neverím, svoje to v našich dejinách splnilo čosi...
Ten pocit je podobný tomu, čo cíti čitateľ, keď si číta Agrippin monológ k hviezdam. Vieme, že mnoho z toho je fantázia, snaha povedať, čo vidím, dôležité je, aby to zanechalo v človeku dobrý dojem...

„Vy hviezdy tam hore, čím že ste vy? Ste očami bohov, či snáď prášok zo slnka? Lesknete sa, ale váš lesk je vypožičaný, veď blednete pred jasom slnečným. Nikdy by som s vami nečarovala, hoci ste vysoko nado mnou. Panujete v noci, ale na ráno zhasnete.“

Karl Allmendinger
německá, 1863 - 1946
1924  60%Mysterium crucis (tajomstvo kríža) - román z doby cisára Nerona, kniha III

Kniha Mysterium crucis (tajomstvo kríža) - román z doby cisára Nerona, kniha I je v