Myslící ruka

Myslící ruka https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154853/myslici-ruka-154853.jpg 5 8 5

Existenciální a ztělesněná moudrost v architektuře. V této knize odhaluje Juhani Pallasmaa dosud skrytý potenciál lidské ruky. Ukazuje čtenáři, jak se tužka v ruce umělce nebo architekta stává mostem mezi představující si myslí a formující se představou. Kniha zkoumá mnohonásobné podstaty ruky, její biologickou evoluci a její role při formování kultury. Upozorňuje na to, jak jsou spojení ruka-nástroj a oko-ruka-mysl zásadní pro zručnost. Zdůrazňuje, že tělo a smysly hrají klíčovou roli v paměti a tvořivé práci. Pallasma v Myslící ruce rozvíjí své předcházející dílo Oči kůže a to hlubším zkoumáním interakce emoce a představivosti, inteligence a tvoření, teorie a života. V současné globálně propojené kultuře, která klade velký důraz na vše virtuální a vizuální, se mysl a tělo staly samostatnými a maximálně oddělenými jednotkami. Přestože obdivujeme fyzický vzhled a tělesnou sexuální přitažlivost, samotná role těla je při rozvíjení úplného pochopení fyzického světa a lidské kondice zanedbávána. Nedaří se nám ocenit lidské tělo jako spojení smyslů a tělesných funkcí. Přitom obojí pohromadě je potřeba k produkci a zachování vědění. Pouze pomocí jednoty mysli a těla lze plně realizovat řemeslnou zručnost a uměleckou práci. Dokonce i činnosti, které jsou obecně považovány za výhradně intelektuální (například psaní a uvažování), závisí na sjednocení mentálních a manuálních dovedností.... celý text

Literatura naučná Architektura
Vydáno: , Archa (ČR)

The Thinking Hand, Existential and Embodied Wisdom in Architecture , 2009

UTO
01.03.2024

těšítko

lukashudec
15.06.2016

neotřelá zamyšlení nad rukou, jako samostatně myslící částí našeho těla, nad její symbolikou, její rolí v umělecké a řemeslné činnosti. užitečný jiný pohled na "věc" denní potřeby. doporučuji

Experiment
16.02.2015 4 z 5

Čo sa mi páči na tejto knihe je ,že to nie je nutne prísna literatúra faktu vyzbrojená nezlomnými argumentami, ale skôr subjektívny pohľad autora na vec. Čo na jednu stranu, nemusí pôsobiť až tak autenticky, no na druhú stranu, to dáva väčší priestor autorovi sa vyjadriť slobodne. Každopádne kniha veľmi zaujímavá, plná podnetov na zamyslenie. Možno až príliš plná, určite to nie je kniha na relaxáciu. Počas čítania, som vkuse musel robiť pauzy a vstrebávať všetky tie informácie (čo sa mi aj tak určite nepodarilo). Ale to neznamená, že to nie je dobrá kniha, práve naopak, iba treba byť na ňu pripravený, inak vás asi nezaujme dostatočne.

Kaferano
21.01.2014 4 z 5

Podnětné myšlenky o inteligenci lidského těla a jeho částí při tvůrčí činnosti a ve vztahu k umění, designu a celkově k věcem, které nás obklopují včetně prostoru. Občas pro mě nebylo jednoduché se do těchto myšlenek vcítit, protože v běžném životě takto člověk neuvažuje a nevnímá svoje tělo jako autonomní a vědoucí. Právě proto si knihy Myslící ruka cením, že přináší inspiraci a možnost změnit úhel pohledu. Těším se na související titul Oči kůže.

ksuia
30.08.2013 5 z 5

Neskutečně krásná a citlivě napsaná kniha, kterou můžete číst pořád dokola a nikdy vás neomrzí.

Juhani Pallasmaa
finská, 1944