Myšlenky

Myšlenky https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420296/bmid_myslenky-BPW-420296.png 4 28 3

ZaS
10.03.2024 3 z 5

Po přečtení jsem bohužel zjistil, že nejsem epikurejcem. Ne že bych nesouhlasil s některými myšlenkami. Jenže většina z těch, které s autorem sdílím, je obecně platných. Epikurejství, tak jak je chápu po přečtení této knihy, se od ostatních směrů liší především materialistickým viděním světa a v tom se nepotkáváme.
Nicméně kniha mi také zodpověděla jedno staré dilema. V souvislosti s natočením filmu Alexandr Veliký se rozproudila okrajová diskuze, jestli řekové opravdu praktikovali sex s mladými hochy nebo ne. Epikúros se o tom opravdu (v jiném kontextu) zmiňuje. Další hřebík do rakve antického ideálu.

Greenfingers
23.05.2020 4 z 5

Myšlenky staré více než 2 tisíciletí, přesto však stále pravdivé a aktuální. Jejich autoři stojí tak trochu ve stínu svých známějších řeckých předchůdců, což je asi škoda.
Tato útlá knížečka rozhodně stojí za přečtení.

martin č.
16.08.2013 4 z 5

Víc se mi líbí samo zpracování knížečky a zařazení do antické knihovny než vlastní obsah. Nejsem totiž úplně příznivcem souborů krátkých citátů vytržených z kontextu, které tovří větší část knížky. Přesto některé Epikurovy myšlenky stojí za zapamatování a nebyl to asi úplný Nietzsche starověku, což jsem původně trochu očekával.

Autorovy knížky

Publilius Syrus