My ostatní tu prostě žijem

My ostatní tu prostě žijem https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316880/mid_my-ostatni-tu-proste-zijem-qSX-316880.jpg 4 139 35

A co když nepatříš mezi vyvolený? Mezi ty, co maj za úkol zlikvidovat zombíky nebo bojovat s duchomorama (nebo co má to modrý světlo a všechny ty mrtvoly zase sakra znamenat)? Co si počít, když jsi jako Mikey? Kluk, kterej chce prostě jenom odmaturovat, užít si maturitní ples a možná už konečně sebrat odvahu a pozvat Hennu na rande dřív, než se něco semele a někdo už zase vyhodí školu do vzduchu. Protože někdy má člověk větší trable než to, že se tenhle měsíc už podruhý schyluje k zániku světa, a někdy prostě musí umět najít i v obyčejným životě něco neobyčejnýho. I když třeba tvýho nejlepšího kámoše uctívaj pumy jako modlu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Rest of Us Just Live Here , 2015

čika
10.07.2018 3 z 5

tento typ young adult literatury ide mimo mna, a zda sa mi aj trocha nasilu. pribeh pomerne povrchny, chapem, ze vsetci chceme byt v urcitom veku cudni a cakli, no ale odtál potál. velice podarena je svietiaca obalka, slovensky preklad odflaknuty. v nasej kniznici bola kniha medzi normal beletriou, co je celkom matuce :-)

KaileyBlot
21.05.2018 3 z 5

Zajímavé. Vůbec jsem od této knížky nečekala nic takového. Překvapilo mě to, hlavně jak to bylo ujeté a divné. Nejvíc se mi líbilo sezení Mikeyho u terapeutky, to byla opravdu nejlepší a nejsmysluplnější část knihy. Děj byl průměrný a maturita v Mikeyho podání pouze formalita - což fakt zvedne náladu - ale jinak to můžu zhodnotit jako fajn knížku, od které byste neměli očekávat nic světoborného.

planet129
19.05.2018 2 z 5

Chápe někdo, o co v knize jde? Já na to nemůžu přijít... Pro mě je to spíš zklamání. Dlouho se mi trvalo začíst a (nejspíš) jsem měla vysoká očekávání. Autorův styl psaní je však příjemný a promyšlenost jednotlivých charakterů obdivuji

Ewellyn
15.02.2018 3 z 5

Nápad skvelý, zachytiť normálny život a starosti, pričom sa na opačnom konci deje strhujúci príbeh, ktorý však v tejto knižke nieje hlavný. Postavy príjemné, na oddychové čítanie zabaví, prečo nie.
Avšak ako som už prečítala v niektorom komente nižšie, radšej siahnem po knihe, ktorá ma z každodennej reality vytiahne :)

A235711
24.01.2018 5 z 5

Tohle je přesně ten typ knížek, kterých je naprostý nedostatek. Je plná zajímavých dospívajících hrdinů, kteří řeší první lásky, maturitu, ples, ale hlavně přátelství. I když hrdinové žijí vlastně normální život, není tam žádný takový ten násilně vměstnaný děj, protože nežijí v zas tak normálním světě, jenže ta fantasy a dobrodružná část naše hrdiny vlastně mine, což mi přijde od autora naprosto geniální nápad.
Je to prostě takový ten typ knihy u které si odpočinete, uklidníte se, nejspíše se zamilujete do všech postav a přitom jediné o co v knize jde je pouto s kamarády.

Anastazie0810
30.12.2017 4 z 5

Velice vtipně a zajímavě napsaný příběh. Překvapila mě i forma textu... většinou se to zaměřuje právě na napínavý fantasy příběh, nikoliv na příběh lidí okolo..TOHLE JE TA KNIHA...ta, která se konečně zabývá osudy a životy lidí v pozadí fantasy dobrodružství..a nakonec je právě ten jejich osud možná zajímavější a stejně napínavý jako osudy "hlavních hrdinu" ve fantasy světě.

SBH
17.09.2017 4 z 5

Vtipně a jiskřivě napsaná kniha o tom, jak nebýt hipsterem, neboli hrdinou fantasy dobrodružství. Přitom Mickey rozhodně hrál ve vlastním příběhu hlavní roli. Jeho souboj s psychickými démony, potížemi puberty, a souběžně s odpadními produkty hrdinské války o záchranu světa mě bavil. Kapitola popisující sezení s psychiatričkou byla naprosto dokonalá. Jednu hvězdu jsem nucena odebrat za šovinistické rozdělování světa na dospívající (ty správné lidi plné fantazie, odvahy a charakteru) a dospělé, zapšklé, úzkoprsé ubožáky. Toto hledisko je nesmyslné, hloupě podbízivé, ačkoli v Americe zřejmě nutné.
Rozhodně stojí za to přečíst víckrát. Doporučuji.

Kuki007
12.07.2017 4 z 5

Musím teda říct, že prvních 100 stránek jsem se do čtení musela nutit. Pak mě ale knížka konečně začala chytat a svým způsobem jsem z toho nadšená. S Mikeyho skupinou se totiž dokážu krásně ztotožnit - nejsem ze skupiny hipsterů, která by řešila světový mír a podobně, já si taky prostě "jen tak žiju".
Nemůžete čekat žádnou super velkou zápletku, tu naši hlavní hrdinové neřeší, ale to neznamená, že se budete nudit. :) Zároveň musím říct, že jsem si užívala i shrnutí hipsterské části v úvodu kapitoly (takové shrnutí toho pod pokličkou, co my "jen tak žijící" neznáme).
A potom - jsem jediná naprosto unešená z té nádherné obálky?

stolbice
07.06.2017 5 z 5

Skvělý námět, skvělé postavy, skvělá kniha...já toho autora prostě miluju :-)

Aires
02.06.2017 2 z 5

Představte si. Harry Potter zrovna objevuje tajemnou komnatu a v patách má baziliška. Neville píše úkoly a přemítá, jestli vůbec proleze do dalšího ročníku. Nic proti Nevillovi, ale naservírujme si pravdu, co vás zajímá více? :D

Asi tak se dá popsat kniha My ostatní tu prostě žijem. Okolo probíhá záchrana světa před invazí Nesmrtelných. Mezitím Michael řeší problémy, jestli udělá maturitu a jestli někdy bude mít odvahu oslovit dívku, kterou miluje. Potuluje se se svou kamarádkou- dcerou misionářů, kamarádem gayem, co je zároveň kočičí bůh a sestrou anorektičkou. Vypadá to, že v této skupině už se více zajímavějších postav sejít nemohlo. A všichni řeší úplně všední problémy svého života.

Nápad napsat knihu z pohledu absolutně obyčejných hrdinů, zatímco svět je plný Hrdinů s velkých H a superschopnostmi, je jedinečný. Ale jinak nevím, co si o této knize myslet. Četla se pěkně, byla vtipná, originální. Ovšem neměla prakticky žádný děj, žádné velké vyvrcholení a závěr. Jak je napsáno už v názvu, My ostatní tu prostě žijem, je o naprosto obyčejném životě. Já však raději utíkám k příběhům, které mě z všedního života vytrhnou :)

Mishak
30.05.2017 4 z 5

Patrick Ness mě opět nezklamal! Naprosto originální příběh s originálním jazykem, námětem a prostě vším, co by měl dobrý příběh obsahovat!

Globuska
02.05.2017 4 z 5

Nástrahy dospívání tak trochu s nadsázkou... Pěkně zpracovaná YA, která osloví mladší i starší čtenáře. Autor perfektně vykresluje období nejistoty, strachu z nového a neznámého a stejně tak z toho, co se děje přímo teď v živote teenagera. Zasazení děje do apokalyptického zhroucení města mi přišlo dokonalé. Perfektně tak vyjadřuje myšlenku celého dospívání, kdy je třeba pozvánka na rande tím největším problémem, ať se děje co se děje. :)

Silmarien
27.04.2017 4 z 5

V mestecku na konci sveta - alebo dobre, nie na konci sveta, ale rozhodne na konci osmeho obvodu statu Washington - v blizsie nespecifikovanom case, sa deju divne veci. Modre svetla, mnoho hrdinov, prichadzaju zli nesmrtelni a opat raz treba zachranit svet. Hrdinka Satchel, hrdinovia Finn, Finn, Finn, Dylan a dalsi hrdinovia sa pustaju do nelahkej ulohy.

Moment. Takto to ale vobec nie je.
Na pozadi hrdinskeho pribehu sa odohrava iny. Obycajni Michael, Melinda, Henna, Jared, Nathan a Meredith si prezivaju svoj normalny zivot. Piati z nich su maturanti a chcu len odmaturovat a ist na vysku. Lasky, klasicke problemy, traumy a depresie.

Teraz to otocime a hlavnym pribehom sa stava ten o maturantoch a o hrdinskych cinoch sa dozvieme len utrzkovito. To dodava knihe naboj.

Bolo to zaujimave a osviezujuce, aj ked treba priznat, ze ani tu hlavni hrdinovia neboli uplne obycajni (hoci, co to znamena "obycajny"?). Pre mna uprimne bola najkrajsim momentom knihy sudrznost M-surodencov. Zaujimavo bolo popisane ne-vnimanie nadprirodzenych veci detmi a dospelymi a skoda, ze to Ness nerozviedol viac. Inak bola kniha taka cisto teenagerska, lahke citanie na jeden dva vecery.

Napad za 5*, prevedenie na 3 (alebo som uz stara :-)), dohromady za 4*.

Viky19
17.04.2017 5 z 5

Humor: 1,5/2

Zamilovala jsem si autorův humor, který je prostě dokonalý. V této knize o vtipnost asi zase tak moc nejde, ale některým dialogům a popisům se zasmějete. Momentálně si na žádný vtip nemohu vzpomenout (což je u mě normální), tak se omlouvám.

Postavy, výtky a jiné: 2/2
Mikey - velmi sympatický kluk, který je zajímavý tím, jak se sem tam uvězní do svých smyček. Zamilován do Henny, dobrý kamarád až nato, že se někdy jako úplný kamarád nechová.

Henna - taktéž sympatická, ke konci s tetováním, křehká duše ale přesto je občas drsná.

Ostatní přátelé, rodina - jeho přátelé jsou prostě banda moderní mládeže (ale lepší) a rodina je jako každá něčím výjimečná. Matka kandiduje, otec workoholik a alkoholik a sestry jsou pro něj oporou.

Výtky? Nic, nejspíš. Kniha mě opravdu bavila. Někdy však byly různé části knihy nezáživné, ale nemůže se neustále něco dít, ne?

Kniha byla chvílemi opravdu plná napjetí a silných emocí. Také se objevila romantika, ale v žádném případě přeslazená! Hipsteři atd. = dokonalé!

Obálka: 2/2

Líbí se mi na ní ty postavy a taky její struktura.

kalinkacz
15.04.2017 3 z 5

No, tak tohle bylo spíše divné, než skvělé... Celý svět, námět a postavy jsou opět neskutečně originální a unikátní... Nicméně, mně asi tento styl úplně nesedl... Sem tam jsem se ztrácela, nevěděla, kam autor míří a co vlastně všechno, co se v knize děje znamená... Opět je to čtivý příběh, jen mi asi nesedla ta forma... To se ale může stát každému s každou knihou tohoto autora, jelikož jeho tvorba je hodně specifická, proto se také nenechte odradit a tuto knihu zkuste, třeba právě vám sedne!