Muž, ktorý sa zriekol peňazí a prežil

Muž, ktorý sa zriekol peňazí a prežil https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252590/bmid_muz-ktory-sa-zriekol-penazi-a-prezi-252590.jpg 4 102 29

Nachádzame sa v kritickom bode dejín. Nemôžeme mať donekonečna rýchle autá, počítače o veľkosti kreditiek a všetky moderné vymoženosti, a zároveň čistý vzduch, rozľahlé dažďové pralesy, čerstvú pitnú vodu a stabilnú klímu. Naša generácia môže mať jedno, alebo druhé, ale nie oboje. Ľudstvo si musí vybrať. Obe možnosti majú svoje náklady obetovanej príležitosti. Prístroje, alebo príroda? Vyberte si zle, a ďalšia generácia už nemusí mať ani jedno. To sú slová Marka Boylea, autora tejto jedinečnej knihy, ktorý vás prevedie svojím odvážnym experimentom, pri ktorom sa úplne zriekol peňazí. Čitateľnou a pútavou formou sa zoznámite s jeho motiváciou a životnou filozofiou a stanete sa jeho spoločníkmi na ceste, ktorú nelemujú bankovky a platobné karty.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Ekonomie a obchod
Vydáno: , Computer Press (CP Books)

The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living , 2010

Barbara02
06.09.2015 4 z 5

Moc lidí k tomuhle tématu nejsou otevření, většina lidí by řekla, že je to bláznovství. Tak jsem ráda, že jsem si mohla přečíst takhle skvěle napsanou knihu od Marka. Z lidí se stávají otroci za peníze, prý je to normální v téhle době a přemýšlení o jiných variantách žití se stávají extrémem, přitom pokud se tohle otázku bude člověk zabývat déle, tak je to to nejvíc co v dnešní době můžete mít. Navíc co všechno by se tím zlepšilo a to by stačilo se jen trochu inspirovat, nebo začít více přemýšlet.

PatrikDi
03.09.2015 5 z 5

Mark Boyle, zakladatel hnutí freeconomy dokázal přežít rok bez peněz a ve svém projektu pokračuje. Je vidět, že si promyslel jak zvládnout zprvu vypadající náročný úkol, který se stal jeho životní filozofií a inspirací pro ostatní příznivce. I když Mark Boyle o sobě tvrdí, že není až tak zručný a našli by se jiní kteří by dokázali lépe vynaložit svoji energii, provádět pracovní postupy, přesto je obdivuhodné čím si autor prošel a co zakusil na vlastní kůži.
S čím Mark Boyle přišel není novinkou a je dobře, že uvádí příklady dalších lidí, kteří se vydali na tuto cestu jako je Heidemarie Schwermerová a Daniel Suelo. Otázka proč žít nebo nežít s penězi je nejzákladnější pro naší existenci. Prakticky vzato peníze mají jen hodnotu, když fungují ekonomiky států a dochází na trhu k směně výrobků a služeb prostřednictvím bankovek, mincí. Je to začarovaný kruh, lidé musí pracovat, aby získali jakožto podnikatelé nebo zaměstanci peníze, s vyššími nároky na životní podmínky, musíme stále více vyrábět a prodávat. Tento industriální vývoj se stále zvyšuje až dojde k jeho kolapsu, pokud si společnost neuvědomí, že škodí sobě a především prostředí. Protože mohu porovnat vztahy v rodině, kamarády a v občanském sdružení, je mi jasné, že lidé musí mít chuť změnit k lepšímu své okolí, které stojí a bude vždy stát na přátelství, upřímnosti a radosti. Přeji si, aby Mark Boyle a ostatní jeho přátele Francene, Fergus, Cai a mnozí další měli sílu rozdávat lásku a ponaučení jak si vážit druhého a nakládat s věcmi a potravinami, aby posloužili svému účelu. Oceňuji navrženou a zrealizovanou hostinu při zahájení jeho roku bez peněž a po jejím zvládnutí i koncert, které nestály ani peny, co je nejdůležitější, že lidé měli k sobě blíž než bychom si mohli představit, člověk bez domova a obchodník. Autorovo rozhodnutí z utržených peněz za knihu vytvořit fond komunity a zakoupit pozemek pro pěstování plodin a setkávání lidí stejné myšlenky, je inspirující.

Lucina88
28.06.2015 5 z 5

Toto téma mě vždy zajímalo...jaké by to asi bylo, žít bez peněz a bez všeho kolem...naprosto mě Mark fascinuje a obdivuji jej za odvahu. Člověk musí být také hodně sečtělý, protože žít v přírodě je v dnešní době dost složitá situace. a hlavně ODVAHA. Do nějaké doby jsme si myslela, že jsem odvážná, ale po přečtení knihy jsem se velmi zmýlila :-D Nějaké věci o kterých píše mi přijdou už dost extrémní...vybírat odpadky atd., ale na druhou stranu zase dost jsem se z knihy poučila. Vyrábět papír a inkoust z hub, jak vyrobit vařič....úžasné a zajímavé věci :)

Flipper
26.04.2015 4 z 5

Vždy som mal chuť hodiť sa do smetiaka! A to píšem bez sarkazmu. Aj den som videl, že niekto vyhodil perfektné sklenice na víno, ktorým nič nebolo. Rozčuľuje ma, keď vidím netriedený odpad, pričom smetiak na sklo a papier je hneď vedľa. Boyle s touto knihou prispieva viacerými zaujímavými radami (a webstránkami) na obnovu života bez stresu a peňazí. Pitvať sa v príbehu a viesť žabo-myšie vojny, či použitím toho a toho výrobku sa z neho stáva pokrytec je zbytočné. Lepšie je si skôr par rád zobrať k srdcu.

LordSnape
15.02.2015 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem více jak 10 let strávil skautingem, mám k přírodě a jejím pokladům velmi vřelý vztah. Navíc mou celoživotní četbou je SAS - Příručka jak přežít, tudíž jsem schopen rozdělat si oheň, nasbírat bobule, sestrojit past, stopovat nebo postavit přístřešek proti dešti a větru. Tahle kniha nicméně trochu klame svým českým názvem. Když jsem si ji půjčoval z knihovny, myslel jsem, že Boyle se zřekl peněz kvůli cyklické spotřebě, konzumu a závislosti na něm. Jak ale poodhaluje originální název, jedná se spíše o představení hnutí freeconomy, což je něco na způsob tradičně pojatého a našimi předky vyzkoušeného způsobu života "něco za něco" anebo proklamovaného hesla "pošli to dál". Dalšími důvody byla i jeho "veganská víra" a to, že v penězích vidí právě ono zlo, s čímž teda osobně nemohu tak plně souhlasit.

Kniha má nicméně široký záběr a kromě toho plánování a představení ideálů na prvních, několika desítkách stran se i člověk něco dozví o tom, jaké je to žít bez peněz. Hodnotu této knihy nicméně já osobně vidím v tom, že čtenáři neznalému některých pojmů a projektů trochu otevře oči, ať už v textu samotném nebo v rejstříku odkazů a zdrojů. Věděl jsem třeba o freecycle, kde se vyměňují a darují věci, nicméně jsem už neslyšel o couchsurfingu, což mi přišlo jako docela zajímavé. Dále se čtenář dozví něco o permakultuře a jejím otci Whitefieldovi, zajímavém projektu Zeměloď, kde Michael Reynolds staví soběstačné domy za použití odpadu anebo i Thoreauovi a jeho dvouletém pobytu v lesích u jezera, což popsal ve své knize Walden a jenž je vlastně i nepřímý zakladatel drtivé většiny dnešních ekologických hnutí. V neposlední řadě pak nakousne i myšlenky z dokumentárních filmů jako Zeitgeist. Kniha jako taková pak po dočtení spíše připomíná deník o pocitech a jednotlivých náplních konání jednoho dobrodince, zabalených do enviromentálních myšlenek o tom, jak se plýtvá jídlem a jinými přírodními zdroji, anebo jak se musíme odnaučit být tak závislý na ropě. Někdo by mohl namítnout, že Boyle místy zní jako pokrytec, což je z části pravda, ale zas na druhou stranu nikoho do ničeho nenutí a v závěru knihy vysvětluje, že je důležité se přizpůsobit svým osobním podmínkám a pocitům, ale aspoň něco dělat. To, že on to cítil takhle a udělal něco, v co věří, a co se ostatním může zdát jako nesmysl, potažmo navrácení se zpátky na stromy, stále ještě neznamená, že to je úplná blbost.

Otázkou tedy zůstává, zdali se něco podobného dá rozběhnout i tady s naší českou mentalitou, kde stále více pořád platí, že se věci spíše kradou, než darují zadarmo či za práci.

lara25
13.02.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla během několika chvil. Jsem z ní nadšená. Praktické rady, zajímavý příběh. Moc zajímavá kniha a úvahy k zamyšlení. Doporučuju.

Zoombyk
01.02.2015 2 z 5

Velký respekt autorovi za to, co dokázal. Nicméně musím říct, že ačkoliv autorovi myšlenky mi byly blízké, kniha pro mě byla velkým zklamáním. Přišlo mi, že myšlenka komunity zavání dost sektářstvím a je stejně neudržitelná jako konzumní způsob života.

RunningWolf
11.01.2015 4 z 5

Tahle kniha člověka (Který chce porozumět tomu co se kolem něho děje a je ochotný naslouchat a ne jen plkat svoje pravdy) který opravdu chce obohatí.Ne tím že čtenáře upozorní na to že někde na světě jsou lidé co jdou nebo chtějí jít proti proudu tím že žijí bez peněz.Tahle kniha ani není perfektní příručka na Survival.Ale je to skvělá příručka pro 99 procent moderní civilizace aby každý kdo chce uvěřil,otevřel oči a nakonec zjistil že to v čem žije/me je jen Matrix.Pouhá iluze.Volba je na každém z nás.

rfa
02.01.2015 4 z 5

Detailní pohled mladého muže na život bez peněz během jednoho roku ve Velké Británii.