Muž, ktorý sa zriekol peňazí a prežil

Nachádzame sa v kritickom bode dejín. Nemôžeme mať donekonečna rýchle autá, počítače o veľkosti kreditiek a všetky moderné vymoženosti, a zároveň čistý vzduch, rozľahlé dažďové pralesy, čerstvú pitnú vodu a stabilnú klímu. Naša generácia môže mať jedno, alebo druhé, ale nie oboje. Ľudstvo si musí vybrať. Obe možnosti majú svoje náklady obetovanej príležitosti. Prístroje, alebo príroda? Vyberte si zle, a ďalšia generácia už nemusí mať ani jedno. To sú slová Marka Boylea, autora tejto jedinečnej knihy, ktorý vás prevedie svojím odvážnym experimentom, pri ktorom sa úplne zriekol peňazí. Čitateľnou a pútavou formou sa zoznámite s jeho motiváciou a životnou filozofiou a stanete sa jeho spoločníkmi na ceste, ktorú nelemujú bankovky a platobné karty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252590/big_muz-ktory-sa-zriekol-penazi-a-prezi-252590.jpg 489
Literatura světová, Literatura faktu, Ekonomie a obchod

Vydáno: , Computer Press (CP Books)

The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living, 2010

Kniha Muž, ktorý sa zriekol peňazí a prežil

Emily82

Moc se mi líbil experiment zřeknutí se peněz. První část jsem hltala, nutilo mě to k zamyšlení, i když je jasné, že by takhle každý žít nemohl.
Autor totiž získal mnoho věcí zdarma, s pořádnou dávkou štěstí a jak sám píše, zprvu musel taky něco nakoupit, aby pak bez peněz mohl žít dál.
Kniha je inspirativní a myslím, že nás naučila žít skromněji.

Jen ke konci už mi to trochu zavánělo sektářstvím.

ZaS
09.12.2020

Popis zajímavého experimentu, který je však pouhou teorií, nepoužitelnou pro většinu lidstva. Je jasné, že současný "komerční svět" je v koncích, ale to co autor popisuje je opačný extrém a tedy pro většinu lidí nepoužitelný model. Od svého počátku lidstvo funguje na principu hromadění majetku za účelem pohodlnějšího života. Tento modus vivendi je nenarušitelný. Jediné poučení, které tedy z knihy plyne, je určitý survivalismus - návod jak přežít dobu ekonomického kolapsu. Určitě ale nebude fungovat jako apel na lidi, aby se chovali střídměji.

Děvizna
19.08.2020

Návodná kniha, jak se dostat ven z neřízeně roztočeného kolotoče konzumu...

martinastefkova
23.03.2020

Donutí k zamyšlení nad dnešní materialistickou společností. Některé návody jsou na dnešní dobu trochu extrémní, ale stačí si vytáhnout podnětné myšlenky a adaptovat na svůj život. To u mě fungovalo, takže za mě přínosná kniha.

Shinju
01.01.2020

Krásná kniha na zamyšlení , ale chybělo mi tam dovysvětlení několika detailů např. co nosil v zimě za oblečení a vůbec obecně ...
Knížka byla čtivá, ale přišlo mi, že i jak sám uvedl musel něco rychle napsat, vše mohlo být lépe propracované, bez takového zázemí jaké si vytvořil by to každý měl těžší .

meluzena
02.11.2019

Třicetiletý Ir, vystudovaný ekonom se rozhodne žít jeden rok zcela bez používání peněz. Ví, že není ani příliš praktický ani manuálně zručný ani fyzicky zdatný, ale má víru v (svou) dobrou věc; a nachytřuje se od podobně naladěných lidí. Chce o tom dát vědět světu, takže začne být aktivní na netu.
Pak opustí zaměstnání i pronajatý byt.
Bydlí ve vyřazeném karavanu (který dostal zdarma) na louce (za to, že jejímu majiteli odpracuje předem dohodnutý počet hodin týdně). V lese sbírá divoké bobule, něco si vypěstuje, zbytek loví v popelnicích u supermarketů.
Jeho sociální zařízení sestává ze tří palet (= wc) a tmavého pytle na tyči (=sprcha).
Vede si docela dobře. Má spoustu nových přátel a čistou hlavu, fyzická práce ho zocelí; v karavanu bez úhony přežije tehdejší neobvykle tuhou zimu (=několik týdnů v kuse bylo v noci pod nulou! :).
Protože má dobrou sebepropagaci, spoustu věcí a služeb dostává zdarma. Hlásá dobrovolnou skromnost jako opak komfortu a plýtvání, sdílení věcí a dovedností a návrat k základním hodnotám (a v souladu s tím i žije).
Nakonec o tom všem napíše knihu, která mu (jak správně předpokládá) hodí nějaký ten šesták.

Kniha není žádný literární skvost, ale takové ambice asi ani neměla :-) Je psaná "časosběrným způsobem" po dobu autorova roku bez peněz plus chvíli před a po. Čiší z ní autorovo nadšení, nicméně jeho rok bez peněz není aplikovatelný ani plošně ani trvale, a to ani za předpokladu, že by se do toho lidem chtělo.
Kniha vybízí k neplýtvání a dobrovolnému uskrovnění se, k čemuž se může rozhodnout každý podle svého uvážení.
---
"Masivní továrny, supermarkety, hypermarkety a jim podobné absolutně proměnily naše vnímání rozumné ceny věcí."
---

PS. A jak to bylo dál? Autor žil bez peněz celkem tři roky, za honorář za knihu si koupil vlastní pozemek a postavil domeček, v němž žije.

pajaroh
24.07.2019

Zajímavý kousek. Líbí se mi autorova filozofie i praktičnost a neextrémnost (alespoň v rámci možností jeho situace), s jakou ke svému projektu i k ekologii obecně přistupuje. A obdivuji jeho ochotu pomáhat společnosti.
Velmi pěkně je v knize zdůrazněno odcizení lidí od přírody, sama si vzpomínám, jak jsem před léty v Anglii nechápala, když si moje anglická rodina odmítla natrhat výborné ostružiny v sadě za vesnicí a ten samý den si koupili plastovou vaničku ostružin v marketu... Nebyla to lenost či póza, ale prostě nevědomost - nenapadlo je, že ostružiny v přírodě jsou k jídlu.
Trochu mi vadilo časté opakování a přehnané "sluníčkovství", které má na mě většinou antipovzbuzující účinek, ale nebylo toho v knize moc.
Jsem ráda, že se mi podařilo sehnat pěkné anglické vydání Moneyless Man (Oneworld Publications, 2019), to české mi názvem ani přebalem není blízké.

A teď nezůstat jen u čtení...

"Už dávno jsem přijal fakt, že hnutí Freeconomy je věc, kterou lidé buďto vášnivě přijímají, nebo odmítají, a je jen málo mezi tím. Zajímalo mě jen žít způsobem, ve který jsem upřímně věřil; lidi ať si myslí, co chtějí."

"Stopování je v mnoha ohledech dobrou metaforou života."

"Musím se vypořádávat se světem, ve kterém žiju, ne s ideálním světem, jenž neexistuje."

elleyne
27.08.2018

Na knihu jsem se těšila už od chvíle, kdy jsem věděla, že vyšla.
Bohužel při čtení mé nadšení spíše opadlo. Nepopírám, že tam jsou zajímavé věci a myšlenky, nad kterými se člověk může pozastavit, nicméně mi asi nesedl způsob, jakým se to autor rozhodl provést. Navíc myslím, že k uskutečnění svého experimentu mu přálo dost štěstí, např . ohledně bydlení.