Muž, který sázel stromy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Má-li charakter člověka prozradit své skutečně výjimečné kvality, musíme mít to štěstí moci pozorovat jeho konání po dlouhou řadu let… Mistrovská povídka z roku 1953 v překladu Jiřího Reynka a s nádhernými ilustracemi Pavla Čecha ve velkoformátovém vydání. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Touto povídkou chtěl Jean Giono vzbudit zájem o zalesňovací program. V té době sám netušil, že jeho próza, rozsahem nevelká, v celé řadě překladů záhy oběhne svět, a že navíc splní autorův záměr – stane se inspirací pro ochránce přírody k zalesňování celých oblastí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446541/big_muz-ktery-sazel-stromy-7VT-446541.png 4.63526
Žánr:
Literatura světová, Novely, Duchovní literatura

Vydáno: , Veronika Reynková
Originální název:

L’homme qui plantait des arbres, 1953


více info...
Nahrávám...

Komentáře (631)

Kniha Muž, který sázel stromy

JancaMia
01. srpna

Krásný příběh ze života, který by si měl každý povinně přečíst, někteří jedinci podle něj přehodnotit své chování.

Kkaterininka
21. července

Neskutečně krásně napsaná kniha. Tak dlouho jsem se na ni těšila a předčila má očekávání. Ač se jedná o fikci, zadejte semínko naděje, že vážně čin každého jednoho z nás má smysl a i jeden člověk může mnohé změnit. Knihu rozhodně doporučim kamarádům učitelům, aby ji předčítali na základních a středních školách :)


mazlak
14. července

Celkem obyčejný příběh. Jeden buduje a ostatní se vezou nebo se dokonce snaží využít toho ve svůj prospěch. ( Náhlý zájem o ochranu.)

ŠárkaK.17
15. června

Celkem pěkné, krátké, škoda jen, že je to fikce. Dalo se to napsat o lidech, kteří skutečně vlastnoručně změnili krajinu kolem sebe k lepšímu...

Epiky
13. června

Tuto knihu nám přečetl učitel při hodině.pri dálkovém studiu.Ani jsme nedutali a je to jedna z mála věcí,které si že studií i po 10ti letech pamatuji :)

Davidin
04. června

12 let mi ležela v knihovně netknutá tato inspirativní pohádka. Někdy i četba vyžaduje čas... v delším horizontu. Smyšlenost příběhu nijak nedegraduje myšlenky autora a jeho zamyšlení se nad bezelstným přesvědčením člověka. Ilustrace Pavla Čecha každé dvojstraně dodávají nádherný vizuál a hodnota díla v kombinaci s nimi je harmonická. To bude nejspíše správný popis...

PS: Doporučuji jako četbu před spaním. Nemyslím tím, ať si ji čtete vy sami, ale abyste předčítali nebo ji předčítal někdo vám.

Ivule9
02. června

Krásná miniknížka s velkým poselstvím. Za pár minut přečtená, ale dojem zanechá nadlouho. Co dokáže velké odhodlání prostého člověka. Ukázky na dalších fotkách. Zdroje na internetu se rozcházejí, jestli se jedná o skutečný nebo smyšlený příběh.

brunette362
01. června

Útlá knížka, která v sobě nese silné poslání o vytrvalosti, lásce k přírodě a změně (ale za srdce nachytne). Příběh je psán velmi stroze, bez příkras nebo vedlejších dějových linek.

1 ...

Doporučujeme

Malý princ
Malý princ