Morava - umělecké památky

Morava - umělecké památky https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263968/bmid_morava-umelecke-pamatky-ssV-263968.jpg 3 1 1

ludek.n
18.02.2022 3 z 5

Nemohu si pomoct, ale úvodník Jiřiny Hořejší je tak profesorsky věcný, až se téměř nedá číst. Jen samá fakta - jména, data, stavby, lokace, kdo, kdy a kde - všechno v jedné dlouhé souvislé řadě a bez nadechnutí. Snad ještě u žádné z fotografických knih jsem se tolik netěšil na obrazovou část. S neskonalými díky a pokorou jsem proto uvítal stříbrný medailon s postavou sokolníka, nalezený v jednom z hrobů v předsíni kostela Na Špitálkách ve Starém Městě. Následuje dalších sedmdesát devět Paulových fotografií, mapujících památky moravských krajů. Opájím se skvostnou prací architektů, stavebními detaily, klenbami chrámů i portály. Poněkud chladnými mě nechávají nástěnné fresky, obrazy a sochy, zvláště pak ty s náboženskou tematikou. Jsem od přírody bezvěrec a nad přemyslovským krucifixem nebo rajhradským Zmrtvýchvstáním si prostě do kalhot nenadělám, ať už jsou umělecky sebehodnotnější. Nedokážu ocenit ani fotografie obrazů. Kdo je tady umělec - fotograf nebo malíř? Z tohoto pohledu mě Prokop Paul svou knihou uspokojil jen z poloviny.

architektura památky kostely a katedrály fotografie

Autoři knihy

Jiřina Hořejší