Monsieur zůstává ve stínu

Monsieur zůstává ve stínu https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64433/bmid_monsieur-zustava-ve-stinu-RRr-64433.png 2 7 1

Společensky angažovaný kriminální román z francouzského prostředí varuje před nepřekonanými zbytky nacismu.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Melantrich

Monsieur bleibt im Schatten , 1971

Koka
26.01.2015 4 z 5

Kdož ví, kdo vlastně byli autoři tohoto příběhu, když jeho originál je napsán německy, přičemž výtek, výsměchu, kritických poznámek vůči Němcům a projevů vlastenectví a oddanosti vůči Francii je příběh plný. Ze začátku to působí jako banální, ani ne moc detektivní příběh, zajímavě - na střídačku vyprávěný oběma autory vystupujícími v roli hlavních postav - soukromých detektivů. Jejich vzájemné pošťuchování je dost nesmyslné a nepůsobí nijak vtipně, ale asi za polovinou příběh "dostane barvu". Čtenáři začíná být jasné, že autoři neměli ani tak ambici napsat detektivku, ale hlavně chtěli vyjádit svůj názor na stále doutnající nacizmus v hospodářsky se opět vzmáhajícím Německu (příběh je situován do cca poloviny 60. let XX. stol.), na politickou realitu Francie na sklonku vlády de Gaulla, na neschopnost a nezájem francouzské společnosti vyčistit veřejný prostor od kolaborantů a válečných zločinců, na probouzející se studentské hnutí, (které teprve mělo vybuchnout v roce 68) a - to se dnes zvláště zajímavě čte - na snahy o sjednocení Evropy, vybudování jakéhosi společného (dokonce bezhraničního!) evropského prostoru a snad i měny! Tyto názory mě zaujaly a bavily více, než vlastní kriminální příběh, který zjevně sloužil jenom jako věšák pro prezentaci občanského postoje autorů.

Autoři knihy

Paul Evertier