Moje máma z Terezína

Moje máma z Terezína https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484219/bmid_moje-mama-z-terezina-ZIu-484219.jpg 5 14 4

Mimořádně silný, mnoho let utajovaný příběh Hany Kleinové z terezínského ghetta. Pohnutý osud své maminky vypátral až po desítkách let její syn Frank Frištenský. Potomek slavného zápasnického rodu, který žil mnoho let ve Spojených státech, si po smrti maminky uvědomoval, že v jejím životě zůstává bílé místo, o němž nikdy nemluvila. Jako čtrnáctiletá Hana Kleinová přijela i se svou rodinou do terezínského ghetta, odkud se po válce vrátila jako sirotek. Jak se jí na místě strachu a smrti podařilo přežít? Co tam zažila? A proč o tom svým dětem odmítala vyprávět? A tak začal Frank po osudu maminky pátrat. Několik let sbíral podklady v Česku, USA i Izraeli. Podařilo se mu objevit ženy, které jeho mámu z Terezína znaly, nebo s ní dokonce bydlely na jednom pokoj. Ze vzpomínek přeživších a z nalezených dokumentů pak poskládal ucelený obraz matčina života v ghettu, včetně nejhlubších tajemství.... celý text

cori
13.05.2022 3 z 5

Pan František Frištenský se pokusil sepsat život své matky před svým narozením v roce 1948, protože o této etapě svého života nikdy nemluvila. Vypátral, že čtrnáctiletá Hana Kleinová byla s rodiči a bratrem v roce 1942 deportována do Terezína, kde díky rodičům, kteří ji vyreklamovali z transportu na východ, zůstala až do konce války. Její rodiče bohužel takové štěstí neměli. Autoři prokládají pátrání po Hančině minulosti s výjevy z jejího života a historickými vsuvkami a vysvětlivkami. Knihu bych doporučila čtenářům, kteří nejsou s tématikou holocaustu a politickými dějinami Československa před válkou i po válce příliš obeznámeni.

LukBook
25.02.2022 5 z 5

Jak je zde již napsáno, kniha má poměrně netradiční formu. Jedná se především o literaturu faktu, ale najdete v ní i románové prvky. Vypráví o spojení holocaustu se slavným rodem Frištenských. O krutostech Terezína, ale i nadějích nebo lásce

gabra03
13.02.2022 5 z 5

Dočteno... Ano, souhlasím, že člověk vlastně čekal něco trochu jiného, i přesto mi kniha líbila svou netradičností. S tématem války se setkáváme budď v příběhu nebo v leteratuře faktu, ale spojit obojí je malinko netradiční, a přesto prezentováno velmi čtivou formou...Sama z vlastní zkušenosti vím, kolik je za skládáním takovéhoto textu práce a proto se skláním nad úsilím autora i jeho "zabejčeností" vše dotáhnout do konce, dokud žijí ještě svědkové jejích let prožitých v Terezíně...

Zdenule27
13.12.2021 5 z 5

Jsem ráda, že mohu napsat první komentář k této knize.. mé očekávání bylo trochu jiné. Myslela jsem, že bude více zaměřena na maminku. Přišla mi spíše o faktech, ale samozřejmě chápu, že už I tak co je v knize musela být neskutečná práce zjistit. Zorganizovat setkání s přeživšími.. a vůbec prokousat se časovými líniemi.. dále velice oceňuji..odkazy.. na další knihy a materiály co se týká HOLOCAUSTU. Věřím že díky tomu, že měl autor možnost dozvědět se maminky tajemství hodně věcí zpětně pochopil... je vidět, že aby autor knihu mohl vydat věnoval tomu hodně času.
Jediná věc co mě na knize mrzí je ta, že má papírové desky (obal) zaslouží si pevnou vazbu. :)

Terezín (město a pevnost)

Autoři knihy

Pavel Baroch