Moje cesta k R.A.F.

Vzpomínky stíhacího pilota na předválečné letectvo, útěk z Protektorátu, cizineckou legii i bojové nasazení ve Francii a Anglii v letech 1940-1945.

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/241796/moje-cesta-k-r-a-f-jYm-241796.jpg 4.25
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Návrat

cori
11.07.2017

Pan Zadrobílek, svými kolegy v Anglii zvaný Zet, příslušník 310.stíhací perutě, líčí svou kariéru pilota od letecké školy v Prostějově, kam nastoupil v září 1936, po okupaci přechod do Polska, odjezd do Francie, vstup do cizinecké legie a službu v Alžírsku, po kapitulaci Francie vstup do britských RAF. Autor vzpomíná na všechny své kolegy a spolužáky. Smutné je číst, že každý druhý se konce války nedožil. Letci umírali i během výcviku. Sám Zadrobílek třikrát těsně unikl smrti - při cvičném letu 14.března 1942 do něj vrazil na zemi kolega a letadlo se vznítilo, vyvázl s popáleninami obličeje, při dalším cvičném letu 11.října 1942, když dělal instruktora, po nárazu od letadla pilotovaného žákem, který omdlel z nedostatku kyslíku, ztratil kontrolu nad strojem a nemohl otevřít zaseknutou kabinu, aby se katapultoval. Nakonec se mu podařilo vyskočit. Během pádu se modlil, aby ho to neodfouklo nad moře, protože piloti cvičných letadel nedostávali záchranné vesty ani čluny.
2.ledna 1943 byl sestřelen německou F -190, kdy utrpěl vážné zranění levé ruky od střepiny, v níž navždy ztratil cit ve třech prstech.
Vzpomínky končí rokem 1950, kdy byl propuštěn z československé armády. Kniha obsahuje bohatý fotografický materiál.
Dojemný je i jeho doslov, v němž se vyznává ze své lásky k vlasti.
"Historie píše o králích, císařích a politicích, ale dějiny dělají prostí lidé, kteří poctivě pracují a dovedou za své ideály obětovat vše."