Modrý bicykl 2 – V Paříži

Modrý bicykl 2 – V Paříži

V Paříži u svých tet se Lea Delmasová znovu setkává s židovským intelektuálem Raphaëlem Mahlem, který doufá, že si spoluprací s Němci zachrání život. Především však Lea opět potkává svého přítele a milence Françoise Taverniera, s nímž se pokouší zapomenout na drsnou válečnou skutečnost. Všichni tři pomáhají uprchnout židovce Sáře Mülsteinové, která při organizaci útěku Židů z okupované Paříže padá do rukou gestapa, jež ji krutě mučí. Ale i nad Leou se už stahují nebezpečná mračna, a tak je nucena vrátit se domů na Montillac. Ostatně musí dostat z vězení Camille, kterou zatkla kolaborantská francouzská policie, jež doufá, že z ní dostane informace o jejím muži Laurentovi; ten je členem místního odboje. Když se Lee skutečně podaří dosáhnout Camillina propuštění, snaží se obě mladé ženy zachránit montillacký statek před zkázou a zároveň čelit intrikám místních gestapáků. V síti gestapa ale nakonec uvízne Raphaël Mahl, jež se snaží vyváznout tak, že udá několik spoluvězňů. Gestapáci ho však poté, co ho přestanou potřebovat, vydají uvězněným partyzánům. A jejich pomsta je krutá......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32420/modry-bicykl-v-parizi-32420.jpg 4.826

Modrý bicykl (2.)

101, Avenue Henri-Martin, La Bicyclette Bleue (1983)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub

vikaa
15.07.2014

Oproti prvnímu dílu autorka pouze nekopíruje Jih proti Severu, což beru jako klad. Postavy včetně Lei se válkou vyvíjí a mění a v krizových situacích se ukazuje, že v člověku se od nepaměti pere dobro se zlem a nic není pouze černobílé... A to zvlášť v krizových situacích, kterých je ve válce nepočítaně. Za mě tak 3 a1/2.

Marika Vanova
21.02.2013

Druhý díl mě oslovil více než první, Lea je dospělejší a už se nedává každému jako v prvním díle, což je pro mě přijatelnější. Její láska k Tavernierovi roste, ač o tom sama pochybuje a vždyť ona "miluje Laurenta". Konec Raphaela Mahla je překvapivý a ušlechtilé je, že nakonec neudal hlavního odbojáře pátera Delmase, strýce Lei a zemřel mu naopak před očima rukou spoluvězňů. Válka je fakt hrůza.

RADOST
20.08.2012

Válka je stále krutější, myšlení a jednání lidí se stále více polarizuje. Hlavní hrdinka vyzrává, občas krotí svou impulzivnost a více přemýšlí Na každém kroku číhá přímé nebo budoucí nebezpečí. A to vše se autorce podařilo vypsat tak, že čtenář chápe kroky jednotlivých postav. Je třeba žít, přežít - každý si hledá svou cestu. Asi to tak opravdu bylo.

katynais
25.02.2011

moc dobrá kniha, ale určitě to chce si přečíst všechny díly

druhá světová válka (1939-1945) Francie zfilmováno

Régine Deforges