Modré hory

Modré hory https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65827/modre-hory-65827.gif 5 1 1

Příběh objevení domorodého kmene v jižní Indii, sepsaný předním českým znalcem této oblasti, už léta žijícím ve Francii. Objevení etnika, jehož předkové v oblasti sídlili ještě před Indoevropany i Drávidy, studium jeho jazyka a mýtů, jeho vztahy se záhadným kmenem Todů, to vše tvoří obsah knihy.

HTO
13.05.2012 5 z 5

„Svět je mozaikou různých přístupů k životu, různých vizí existence člověka. Ztráta třeba i jediné částky této mozaiky je ztrátou pro nás pro všechny, protože se můžeme naučit mnohému z představ a vizí těch druhých, těch ostatních, a se zánikem každého jazyka zaniká drahocený pramen a zdroj zpráv a údajů, které nás činí pravými, ryzími lidmi."

Indie, kterou neznáte: Indie kmenových společenství. Profesor Zvelebil procestoval oblast Modrých hor, kde žijí záhadní (bez jakékoliv senzacechtivosti řečeno) Todové (které, protože jsem osel a obdivovatel Old Shatterhanda, jsem si nejprve spletl s jihoamerickými Toby). Vydejte se za nimi s ním! Ať už jste na cestopisy nebo třeba na jazyky. Zvláště ti druzí si jistě zalibují v kapitole Neznám obtížnější jazyk: mně se navzdory fascinaci todštinou doposud nepodařilo uspokojivě vyslovit jejich slovo, která znamená „protože (někdo) bude (někým) postrašen": aňžrčgčvdk.

Kamil Zvelebil
česká, 1927 - 2009