Moc a nemoc médií

Moc a nemoc médií https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346970/bmid_moc-a-nemoc-medii-CND-346970.jpg 4 3 2

Kniha sa skladá z dvoch samostatných častí. Prvá časť, Dve zrkadlá (médiá sú zrkadlo spoločnosti a zároveň spoločnosť je zrkadlom médií) je Iloweckého štúdia o ovplyvňovaní, manipulácii a propagande v médiách. Prechádza definuje základné pojmy, zaoberá sa minulosťou a veľmi otvorene hovorí o manipulácii v súčasných masmédiách. Druhá časť je zbierkou Zasepových prednášok a článkov, takže netvorí taký myšlienkovo kompaktný celok ako Dve zrkadlá. Zasepa, ako katolícky kňaz, sa okrem manipulácie a propagandy venuje aj úlohe katolíkov v súčasnej spoločnosti (s ohľadom k médiám) a načrtáva aj problémy s elektronickými médiami.... celý text

smazenaryba
07.05.2021 4 z 5

Výborný náhľad do problematiky masmediálnej manipulácie. Cez propagandu, skrytú perzuáziu, autocenzúru, novinársku (ne)etiku, až po zapeklitú a dnes veľmi aktuálnu tému politickej korektnosti.

Vzhľadom na dobu vydania je jasné, že téma internetu je obsiahnutá len okrajovo a autori nežili vo svete sociálnych sietí a smartfónov vo vrecku, no stále ide o hodnotnú publikáciu.

Druhá časť je písaná z pohľadu kňaza, občas pôsobí ako kázeň, čo nemusí voňať každému, no i tu sa objavujú veľmi závažné a aktuálne témy, predovšetkým vplyv masmédií naplnených násilím na mladistvých.

Kluvo
19.06.2017 4 z 5

Prva cast, Dve zrkadla, je vyborna. Autor prechadza rozne formy a sposoby manipulacie a propagandy v mediach - od komunistických az po sucasne, ktorym sa venuje primarne. Je to naozaj otvorena kniha, kde nesetri ani novinarov ani vlastnikov medii. Je vidiet, ze Ilowiecki ma bohate skusenosti.
Druha cast, napisana T. Zasepom, je subor samostatných clankov a je to na nej citit. Je to, aspon podla mna, citelne slabsie nez ta Iloveckeho polovica - aj z hladiska stylu aj obsahu.

Autoři knihy

Tadeusz Zasępa