Mluv

Mluv https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314789/mid_mluv-dgr-314789.png 4 382 103

Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?! Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala... Působivý román Laurie Halsové Andersonové se dočkal již brzy po vydání velkého ohlasu ze strany čtenářů i kritiků. Autorka za něj obdržela několik významných ocenění a byla také nominována na americkou Národní cenu za literaturu v kategorii Young Adult. Později byl román zfilmovaný v hlavní roli s Kristen Stewartovou (Mluv, 2004).... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Speak , 1999

Stejnejden
13.02.2018 3 z 5

Nejdříve jsem byla nadšená, postupně mě ale mé nadšení do čtení opustilo. Doporučuji číst do druhé třetiny, pak zavřít a domyslet si konec. Na začátku autorka nedokazála skrýt, co se Melindě stalo, tudíž vlastně po celou dobu víte příčinu. Má ale příjemný styl ke čtení pro chvíle, kdy nechcete moc přemýšlet a jen si odpočinout u knížky.

Anna 13
07.01.2018 3 z 5

Poměrně zklamání.
Celou dobu mi přišlo, že se tomu, co se hlavní hrdince příběhu stalo, autorka dost vyhýbá. Popisuje prostředí amerických středních škol a celé vyprávění je poměrně nezáživné. K hlavnímu jádru problému se dostáváme jen velmi okrajově a do hloubky se nedostaneme vůbec. Docela mě to mrzí. Kdyby autorka přestala okecávat přátelská uskupení na škole, basketbalové zápasy a nudné hodiny s učiteli a soustředila se více na rozbolavělé nitro Melindy, byla by kniha mnohem poutavější...
Přesto jí tři hvězdy dám. Dojaly mě totiž reakce na tuto knihu od čtenářů, které objevíte na konci knihy. Pokud vás něco dostane, tak tohle... Protože tahle kniha očividně mění životy, dodává odvahu a pomáhá lidem se stejnými problémy, tak jí zvyšuji hodnocení. Proto, že je pro ně tak důležitá...
Film je (překvapivě) lepší... Doporučuji...

inkatenysek
31.12.2017 3 z 5

Mluv hodnotím 85%. Bylo to takové děj neděj. Spíše šlo o tu psychologii, než nějaký strhující román. Musím upřímně napsat, že s první polovinou knihy jsem měla potíž, hlavně se začátkem, kde se psalo o škole, Roztleskávačkách apod. V tomhle asi Američany nikdy nepochopím. Knížku jsem chtěla hned několikrát odložit a nedočítat, ale ještě že jsem tak neučinila. Druhá polovina byla mnohem záživnější, našla jsem v ní i několik pro mě zajímavých myšlenek. Některé pasáže mi dokonce připomněly moje dřívější myšlenky spojené s trpkými zážitky ze střední. Naštěstí všude je nějaký pan Freeman, který je ochotný naslouchat a pomoci… Ať tak či onak, knihu doporučuji všem bez rozdílu věku a pohlaví. Každý si v ní určitě najde to své. A hlavní je její poselství, které však vyjde najevo až po dočtení celé knihy. Myslím si, že se jedná o trošku náročnější literaturu, nad kterou se čtenář musí zamyslet, aby Melindin příběh vyzněl, tak jak má.

Kikulka97
30.12.2017 2 z 5

U téhle knižky byla opravdu velká pravděpodobnost, že ji vzdám ještě před polovinou. Nejednou jsem podléhala tomu pokušení. Sice jsem ji dočetla do konce, kde už v rámci možností děj rozjel, přesto však nemůžu o knize mluvit v superlativech. Ano, na konci člověk pochopí do jisté míry, proč se hlavní hrdinka chová, jak se chová, na druhou stranu většina lidí se ke konci knihy ani nedohrabe.
Na druhou stranu pozitivně hodnotím hlavní téma knihy, neboť o takových problémech by se psát mělo.

Tery702
02.12.2017 5 z 5

Tato kniha mě mile překvapila. Nejdříve me nebavila, ale když jsem jí dočetla, tak jsem jí celou pochopila a je to úžasná kniha. Jediné co mě na ní mrzí, je to, že se ro všechno rozjede až na konci.

Eleanor-ka
28.11.2017 1 z 5

Opravdu se mi nechtělo knihu odložit ve více jak polovině, ale už se jinak nedalo. Bylo to zbytečně natahované, nudné, spoustu blábolů okolo, bez sebemenší akce či zvratu, pochmurné, nezáživné. Čekala jsem od toho něco zcela jiného.

eblsimonka
23.10.2017 4 z 5

Děj se rozjížděl velmi pomalu a už na začátku knihy jsem věděla o co jde,takže žádné překvapení. Avšak hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická.

rarášek
22.10.2017 5 z 5

Kniha je plná trápení a bolesti. Neschopnosti vyjádřit své trápení a ignorování ze strany rodičů, spolužáků a učitelů. Obálka je nádherná a k tématu knihy se skvěle hodí. Film podle knížky jsem kdysi viděla, ale už na něj mám jen mlhavé vzpomínky, proto jsem se rozhodla, že se na něj opět podívám. :)

parvitas
17.10.2017 5 z 5

je ťažká téma - o znásilnení maloletej na jednej párty... o tom, ako sa tým dievča vyrovnáva, ako postupne prestáva rozprávať a uzatvára sa do seba. je to jej denník, jej postrehy o škole, rodine, učení, predmetoch, učiteľoch, o spolužiakoch, o násilníkovi... proste píše o všetkom. a milujem jej metafory, jej pohľad na svet. jej postrehy sú trefné a veru má čo povedať, ale nie, nehovorí o TOM, dlho jej trvá, kým sa ozve... a aj to nie kvôli sebe, ale chce pomôcť, ochrániť kamarátku... téma stromu, ktorú si vylosovala ako zadanie na výtvarnej je paralelou jej života... musí sa znovu naučiť žiť a veriť, začať rásť...
pre mňa silná téma a krásna kniha, určite odporúčam, aj keď je to desivé, koľko podobných prípadov sa stane a tie deti sa nezdôveria nikomu... na začiatku sú úryvky z listov a mailov, ktoré písali deti a mladí autorke o svojich traumách... :(

DracoMalfoy
05.10.2017 5 z 5

ÚŽASNÁ kniha! Věřte mi, nebudete litovat.

pedroK
06.09.2017 5 z 5

Kniha, která by se měla stát povinnou četbou rodičů a pedagogů, aby se vyvarovali tolika chyb, co udělali rodiče a učitelé Melindy. Trestuhodné! Už zapomínáme, jak složité je dospívání. Kolik se toho odehrává v dětech, zatímco mlčí...? A to i bez prožitého traumatu. Sledovala jsem Melindu, jak se den ode dne propadá do deprese a čekala, kdy si toho rodiče všimnou a začnou se o ni starat..marně.
Kniha je psaná v přítomném čase, což tu mnoha lidem vadí, ale já si myslim, že sem právě ten přítomný čas patří, protože je to výpověď pocitů, které se právě vyvíjí a událostí, co se zrovna dějí. Příběhu to dodává na autentičnosti. Rodiče, čtěte! A přemýšlejte!

sssmile
03.09.2017 4 z 5

Není to typická knížka. Styl psaní se určitým způsobem odlišuje a dokonale se hodí k tomuto příběhu. Dodává mu určité kouzlo a atmosféru. Sledovala jsem Mel na chodbě ve škole, pozorovala ji oknem jejího domu a koukala klíčovou dírkou do kumbálu. Moc ráda bych Melindě pomohla, ale mohla jsem jí jen přihlížet zpovzdálí. Půvabná knížka.

Lokina
11.08.2017 4 z 5

Asi moc nemá cenu psát dlouhý popis o tom zda se mi kniha líbila. Jde o velmi citlivé a závažné téma, takže psát, že je kniha úžasná a skvělá, mi nepřipadá vhodné.
I když stylem psaní se mi autorka moc do noty netrefila, musím uznat, že mě příběh o Melindě zasáhl. Film jsem také viděla, a jak kniha tak film, zanechají na vás citelnou stopu.
Co je bohužel smutné a kniha to vystihuje, že se to doopravdy může stát komukoliv z nás.

Dáduše
25.07.2017

Zajímavý nápad. Autorka má pravdu, že by bylo lepší, kdyby Melinda nemluvila vůbec. To by ale bylo mnohem složitější. Je důležité, že kniha připomíná tak vážné téma. Melinda Vám přiroste k srdci a mnohé určitě přiměje mluvit...

Mermaida
14.07.2017 3 z 5

Nevím, jak tuhle knihu hodnotit. Nečetla se mi zrovna moc dobře, plno pasáží mi přišlo rušivých, ale příběh sám o sobě je nápaditý a poutavý.

Dakarianna
13.07.2017 3 z 5

Nevím co mám o této knize říci. Je taková o ničem, krátká, moc si z ní nezapamatujete. Jediné co mě skutečně velmi oslovilo byly hodiny výtvarky. Ale konec byl skutečně zajímavý a hrdinky mi bylo velmi líto.

LilianaFalcon
01.07.2017

Tohle je bohuzel pro me ten typ pribehu, na ktery se radsi podivam... proc? stravim tim chvilku oproti tomu, kdybych neco tak emotivniho cetla... Vim, ze kdybych s touhle knizkou stravila den, jeste tyden by me mrazilo... Takze jsem precetla par stranek a styl vypraveni k danemu tematu proste sedel.

Veronika33
22.06.2017 5 z 5

Príbeh Melindy bol pútavý. Bolo smutné ako rodina a okolie ignorovalo očividný fakt, že ju niečo trápilo a nesnažili sa jej pomôcť. A je smutné, že námet knihy je tak skutočný, že obete násilných činov sa mnohokrát cítia byť vinné, že k tomu prišlo. Odporúčam pozrieť aj filmové spracovanie aj keď kniha bola detailnejšie a zrozumiteľnejšie spracovaná čo sa týka pocitov Mel.

surynas
17.06.2017 3 z 5

Melinda byla neskutečně procítěná postava. Chtělo se mi brečet. Vůbec nevím co bych dělala na jejím místě. Kniha mě donutila zamyslet se kolik holek jako Melinda po světě chodí....... Děj byl jednoduchý, ale myslím si že autorce šlo hlavně o to upozornit že tyto problémy existují a že se týkají více děvčat než si umíme představit.

JennieeW
17.06.2017 4 z 5

Jak to tak bývá, na knihu jsem náhodou narazila v knihovně a domů jsem si jí odnesla jen proto, že mě zaujala její obálka, to jsem ještě netušila o čem bude..
Když jsem si přečetla anotaci, očekávala jsem "odpočinkové čtení" a má očekávání se částečně naplnila.
Ovšem, v knize jsem objevila jistou jiskru (jestli si to tak dá říct). Je stejná a přesto naprosto odlišná od knih s podobným námětem.
Zanechala ve mě zvláštní pocity, díky kterým se k ní v budoucnu možná ještě vrátím, prozatím ale nechám svůj strom být tak jak je nyní.