Mluv

Mluv https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314789/mid_mluv-dgr-314789.png 4 382 103

Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?! Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala... Působivý román Laurie Halsové Andersonové se dočkal již brzy po vydání velkého ohlasu ze strany čtenářů i kritiků. Autorka za něj obdržela několik významných ocenění a byla také nominována na americkou Národní cenu za literaturu v kategorii Young Adult. Později byl román zfilmovaný v hlavní roli s Kristen Stewartovou (Mluv, 2004).... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Speak , 1999

Ninjer
10.04.2021 5 z 5

Knížka o traumatizované introvertce, co se protlouká americkou střední školou.

"Mluv" pochází z konce devadesátých let, takže těžko říct, jestli se za tu dobu v Americe něco změnilo (doufám, že ano), ale zde je střední škola vyobrazována jako pořádně otravné místo plné pokrytectví jak u žáků, tak učitelů. "Hodné holky", které jsou slušně oblékané a věnují volný čas charitě, jsou ve skutečnosti elitářský povrchní klub chovající se hnusně a přehlíživě ke svým spolužákům. Sportovci se nemusí tolik učit, protože když jsou dobří v určitém sportu, téměř všichni učitelé přimhouří oko a dají jim lepší známky než ostatním. Učitelé problémy žáků neřeší, protože mají evidentně spoustu svých, a ty často vybublávají na povrch během výuky.

Pravděpodobně se toho v USA tolik nezměnilo, protože některá témata jsou neustále aktuální, dokonce se o nich i mluví víc než kdysi. Autorka Laurie Halse Andersonová dala do své knížky silné satirické prvky a dělá si srandu z levice i pravice. Vysmívá se politické korektnosti (školní tým se v průběhu roku musí třikrát přejmenovat, protože skoro každý název týmu někoho uráží) či rasismu a fašizujícím se tendencím (učitel tvrdící, že USA měla už dávno zavřít hranice - teda těsně po roce, co se do ní přestěhovala jeho rodina).

Hlavní hrdince Melindě se něco vážného stalo (knížka vám to poví až přibližně v polovině), kvůli čemuž se stáhne do sebe. Téměř nemluví, přichází o kamarádky a její rodiče taky moc nefungují, protože mají své problémy a jsou na pokraji rozvodu. Knížka je tedy slušně depresivní, ale zároveň také díky dobře napsané satiře a celkové kousavosti často i vtipná. "Mluv" se výborně čte. Autorka chce, aby kniha příliš nekázala, ale hlavně bavila, a to i holky a kluky, kteří moc nečtou.

Knížka Mluv se stala obrovským hitem a má i kladně hodnocenou filmovou adaptaci. "Otvírá totiž velmi důležité téma - silné trauma v mladém věku, které se těžko překonává, obzvlášť v prostředí, které nechce nebo neumí pomoci. Autorce přichází od té doby tisíce e-mailů, ve nichž se jí děti svěřují se svými problémy, ale také jim píšou, jak jim kniha pomohla. Mně se naštěstí nic takového nestalo a asi nejsem přímo cílovka téhle knihy, ale to neznamená, že jsem si její čtení neužil.

Mluv je velice silné a důležité dílo, které je zároveň napsáno s lehkostí a vtipem.

Devět lidí, kteří by měli promluvit, z deseti.

jullsebkova
02.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Ze čtení young adult jsem sice už trochu vypadla, ale u knihy si cením hlavně opravdovosti hlavní postavy a tématu znásilnění a jeho následků, které mi přijde strašně důležité a jsem ráda, že knihy jako Mluv existují. Sice mi přišla postava strašně otravná, ale nakonec jsem si této její otravnosti vážila, protože mi přišlo, že to přidalo na reálnosti postavy – přeci jen hlavní hrdince není ještě ani 15. Příběh rychle utíká a nic se zbytečně dlouho netáhne. Zároveň znásilnění není extrémně detailně popsané, což mi přijde důležité vzhledem k traumatizujícímu potenciálu pro mladé čtenářky. Také jsem ráda, že ukazuje autorka znásilnění ve světle každodennosti a soustředí se hlavně na jeho následky.

Jurajovamaka
19.03.2021 3 z 5

Po knihe som siahla z dôvodu zaujímavej obálky. Začiatok ma nudil a do čítania som sa musela takpovediac nútiť, no na konci sa to dosť rozbehlo a pochopila som o čo tam celý čas išlo. Melinda sa snaží navonok pôsobiť ako bezproblémové 13-ročné dievča, ale život jej komplikuje minulosť a vec ktorá sa jej stala.
Bolo mi jej ľúto, no cením hlavné posolstvo knihy, ktoré odkazuje na to nemlčať ale obrátiť sa pre pomoc, či už na blízkych alebo na linku dôvery.
ODPORÚČAM najmä pre dievčatá a mladé slečny v puberte ❤
Ďalšie moje recenzie na knihy istagram: majusikboxxy ♡

alzbeta9265
24.01.2021

Melindu potkalo to nejhorší, co se může stát, a to byla panna. Vykazovala známky závažného traumatu a nikdo si toho nevšiml. Rodiče si jí všimli jen, když se vyskytl problém ve škole. Rodiče se v poslední době často o děti nestaraji. Ale to samé se děje i ve škole. Zajímalo by mě, co budoucí učitele ve školách učí. Učitelé si často nevsimaji potíží z vlastní pohodlnosti a lenosti cokoliv řešit.

MahtielNencon
05.12.2020 5 z 5

Nevedela som ju odložiť! Citlivo napísaný bolestivý príbeh o veciach, o ktorých sa nie príliš často hovorí nahlas a hlavne ľahko. Ako tu už bolo zmieňované, taktiež by som túto knihu odporúčala ako povinné alebo doporučené čítanie na školách - aj chalanom! To, čo sa stalo hlavnej hrdinke, sa môže sa stať hocikomu a je dôležité vedieť, ako sa zachovať a ako spracovať takýto zážitok. Krásna knižka.

Horallka
07.10.2020 5 z 5

Hltala jsem každé slovo! Zavedla bych jako povinnou četbu... - doporučuji nejenom středoškolačkám, ale i rodičům...

Silvia582
27.09.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která vás donutí hluboce se zamyslet. Líbilo se mi jak se příběh postupně vyvíjel. Knížku bych doporučila všem dospívajícím.

punktruhlicka
16.08.2020 4 z 5

Výborná kniha. Zajímavě zpracované téma. Knížku bych doporučovala všem školákům.

ElikaS
19.07.2020 4 z 5

Na to, že obecně nemám ráda knížky, kde není moc dialogů (a že v téhle knížce se až na pár výjimek jedná pouze o monolog), se mi to líbilo. Obecně mám radši akčnější knížky, ale přesto se mi tato knížka trefila do chuti. Není to žádná oddechovka, téma je poměrně těžké. Hlavní hrdinka to rozhodně neměla jednoduché. Myslím, že většina knížky je moc hezky zpracovaná, jen se mi zdálo trochu přitažené za vlasy, že by se z ničeho nic začala Melinda vzpamatovávat a sama od sebe své problémy řešit. Myslím, že konec byl prostě zbytečně uspěchaný.

Knihomolka97
08.06.2020 2 z 5

(SPOILER) Jsem zklamaná a lehce zmatená. Přišlo mi o takové nedotažené, já nevím...ploché a jednoduše ''málo'' na takové vážné téma. Čekala jsem mnohem víc.
Nedokázala jsem se plně vžít do hlavní hrdinky, ano samozřejmě mi bylo Mel líto, ale nějaké výraznější emoce nebo pocity...nic.
Možný spoiler --- Vadilo mi, že se prakticky dvě třetiny nic nedělo, opakoval se stále stejný scénář, občas nějaká úplně zbytečná situace či informace, naopak některé části, které byly nedotažené a klidně bych je víc rozvinula. Ke konci už byl nějaký náznak ''něčeho'' a najednou byl konec. ???
A Melindiny rodiče? Katastrofa. Kniha za přečtení rozhodně stojí, už kvůli tomu tématu. Ale abych byla upřímná, myslím, že si za pár dní na knihu už ani nevzpomenu.
Po dočtení jsem zjistila, že byl natočen film, na který se rozhodně podívám. 2,5 hvězdy.

Theliel
24.05.2020 4 z 5

Když jsem začala číst tuhle knihu ze začátku jsem nevěděla co si myslet, ale pak se to rozjelo, když jsem se dozvěděla o co tam vlastně jde. Chvíli jsem měla i husí kůži a nechuť k tomu co se v tomhle světě všechno děje a vážně se to může stát komukoliv. Je důležité o takových tématech mluvit, netopit se jen v depresích a vše v sobě dusit. O téhle knize by se mělo mluvit ve školách. Moc se mi líbilo jak tohle téma autorka pojala a do toho ještě ty dopisy masakr! Dostalo mě to! Doporučuji! Určitě kouknu i na film.

Bebe2004
23.05.2020 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Líbil se mi námět i zpracování, ale místy jsem ji musela odložit, abych téma zpracovala

JointlieKat94
04.05.2020 4 z 5

Teď jsem skoukla ještě film. Díky filmu jsem knize přidala jednu hvězdičku. Brečela jsem. I přes to, že natáčeli tři týdny, s jednou kamerou a omezenym rozpočtem, bych dala filmu hvězdičky tři. Protože nebýt knihy, tak bych tomu tak moc nerozuměla.

JointlieKat94
04.05.2020 4 z 5

Kniha byla dobrá, ale asi ne tak moc.

Na jednu stranu Melindu chápu, na druhou nikoliv.. o tomhle se má mluvit. Střední skola je těžká na psychiku člověka tak i tak.. ještě k tomu, když je člověk brán za podivína.. bez kamarádů. I já to zažila. Zážitek, který Melinda držela v sobě je hrozný. Ona to alespoň nějak vyřešila. Já ne.

Víc ke knize dodat nemohu. Bohužel.

PetraBery
04.02.2020 4 z 5

Dospívání je těžké období samo o sobě, natož, když se stane něco takového, co se přihodilo hlavní hrdince Melindě. Námět knihy opravdu dobře vybraný, obrana Melindy nemluvit a vytěsnit od začátku špatná, ale pochopitelná. Kniha se čte dobře, je rozhodně k zamyšlení, přesto mi na ní něco nesedělo. Hodnotím průměrně, jedna hvězda navíc je za pana učitele Freemana, který jako jediný poznal, že se v Melindě děje něco nezvyklého a bolestného.

Cattaclysm
29.12.2019 5 z 5

Velmi silna kniha. Udelala na me dojem, i kdyz uz mam stredni skolu davno za sebou. Rozhodne doporucuji k precteni vsem teenagerum i jejich rodicum, verim, ze mnoha z nich dokaze otevrit oci a zmenit zivot.

Nikol22
16.12.2019 3 z 5

Melindin příběh mne provázel dlouhou řadu dnů, jaksi jsem se jím nemohla prokousat, ani nevím proč. Kniha nebyla nejhorší, ale ani nejlepší - celkově mi v ní chybělo nějaké to "BUM", které by jí dodalo tu správnou chuť. Nelituji však toho, že jsem si ji koupila a přečetla, poněvadž o tomto tématu by se opravdu mlčet nemělo, svět by se totiž měl dozvědět, jak dokážou být někteří lidé krutí a bezcitní.

Margie94
15.11.2019 3 z 5

Další moje YA kniha a já prostě čekala víc. Víc emocí a větší gradaci příběhové linky. Melindino trauma mělo jít víc do hloubky, bylo to dle mého docela povrchně napsáno - jenom, že nikomu nic nemůže říct, nemůže ospravedlnit své konání, odvrací se od rodičů (kteří si s ní měli sakra promluvit!)... možná to mladí čtenáři vnímají jinak, ale já jako dospělá osoba měla s tímto problém. Od autorky oceňuju doslov, kdy se vyjadřuje proč knihu napsala a také zmínila centra pomoci obětem násilí.

oblakaknih
27.09.2019 2 z 5

Upřímně sama nevím, jaký mám na tuto knihu názor.
Při čtení jsem si totiž neudělala jedinou poznámku. Navíc mě kniha zaujala jen z půlky.
Námět knihy je opravdu skvělý. Je super, že se autoři stále soustředí na nějaká vážná témata a vkládají tak do knih určité poselství.
Bohužel byla kniha z mého pohledu napsaná takovým stylem, že působila jako klišé.
Hlavní dějová linka byla fajn, ale kolem byla spousta zbytečných informací.
Určitě ale záleží na tom, jaký člověk tuto knihu čte. Já osobně jsem se s hlavní hrdinkou nedokázala ztotožnit. Ostatní postavy mi taky nepřišly zvlášť sympatické, mohly ovšem dostat více prostoru.
Docela mě mrzí, že jeden ze vztahů v knize se nijak nerozvinul.
V knize byly skvěle popsané emoce za použití mnoha krásných metafor.
Celkově jsem z knihy dost rozpačitá.

Osice
11.09.2019 5 z 5

(SPOILER) Knížka se mi s každou stránkou líbila víc a víc. Hodně nutí k zamyšlení. Autorce se hezky povedlo ukázat, jak je snadné udělat si o někom obrázek. Když nebudeme mluvit jako Melinda a neřekneme naši verzi, tak se nám může snadno stát, že se uzavřeme v našem vnitřním světě a ani naši nejbližší nebudou tušit, co prožíváme. Pro mě (matku) obsahuje jasný vzkaz: naslouchej maličkostem, které ti dítě svěřuje, pak bude spíše ochotné svěřit něco obrovského, bolestného (jako v případě Melindy znásilnění).

Díky knize jsem objevila Mayu Angelou.