Mladý a starý ženich

Mladý a starý ženich https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280609/bmid_mlady-a-stary-zenich-uRX-280609.JPG 5 1 1

haki34
10.08.2019 5 z 5

!!! SPOILERY !!!
nalezena v knihobudce a prtože takovéto staré knížky můžu, vrhla jsem se na ni :) a myslím, že směle můžu dát 5* !! obsahuje 2 povídky, první odpovídá názvu knížky a kupodivu se v ní řeší mladý a starý ženich :D akorát možná trochu jinak, než by nás napadlo takové to osudové setkání po letech, kdy nakonec pár je po letech přeci spojen, Vavřinec i Marie se sice až jako vdovci setkají, ale nakonec díky lásce svých dětí i oni dva konečně nacházejí společné štěstí...autor zde nakousne klasická témata - poslušnost vůči rodičům často i při výběru partnera, zejména co se majetku týče (Mařku si nevemeš, je chudá...a tečka !!), poslušnost vůči Bohu, nutnost setrvání v parnerství a snaha o toleranci partnera, i když jsme se třeba z rozumu brali...a také život vylněný zejména prací kolem domu a na polnostech...příběhem však prochází i takový radostný podtón, že pokud je společný život souzen, jednou svého štěstí dojdeme...
druhý příběh je "závažnější", resp. řeší se v něm větší životí zkoušky...příběh dobře alikovatelný i na dnešní dobu, kdy sedlák prodává chaalupu, a cestou domů ztrácí utržených 10tisíc - což je dost peněz i v dnešní době, ale tehdy to byl fakt majlant, s kterým by měl na předlouho vystaráno...ztratil, nebo ho okradl známý, s kterým šel kus cesty ?? možná od začátku tušíme, jak to asi bylo...každopádně, následkem katastrofy se mu rozpadá rodina, on sám, snažíc se vysloužit si aspoň něco zpět, řichází zatím o ženu, která "sešla na souchotě, poté co žalem chřadla"---a dcerka končí jako sirota na tíhu obce vychována....no dobře, tragédií bylo dost, konec dobrý, všechno dobré...a díky mladým lidem se opět vše skončí happy endem, dokonce i promlčená krádež je po letech objasněna a odčiněna :)
milé počteníčko, když ale sáhneme hlouběji, i dnes nám má co říct...a oba příběhy lze pohodlně navléknout i do modernějšího života, který žijemeteď, pomalu 200let od vydání knížky :)
...asi knihobudce nevrátím :)

Václav Špaček
česká, 1856 - 1939
1929  0%Rajská zahrádka
1999  100%Otcové a děti
1920  0%Sňatek na úmrtním loži
1929  100%Mladý a starý ženich
1970  0%Baron Šerma

Kniha Mladý a starý ženich je v