Mladé letá

Mladé letá
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444262/bmid_mlade-leta-Lb3-444262.jpeg 4 13 13

Gymnázium v Revúcej v čase mladosti Martina Kukučína a láska dvoch mládencov k jednej dievčine, to je ústrednou témou novely Mladé letá. Z referátu jednej súčasnej študentky: „Niektorí sa veľmi často ku knihám, ktoré máme za povinnosť prečítať, staviame s akýmsi odporom. Na tejto knihe som sa presvedčila, že dospelí zrejme vedia, prečo nám tieto knihy čítať dávajú. Táto poviedka sa mi veľmi zapáčila a základom jej deja je problém, ktorých trápi viacerých aj v súčasnosti.“ Povinné čítanie. Klasika zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaný výbor z publikace: Martin Kukučín. Dielo IV. Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry. Bratislava 1958. 456 s. Dr. Ondrej Mrlian, šéfredaktor vydavateľstva. Dr. Jozef Felix, zodpovedný redaktor. Zlata Maderová, technická redaktorka. Marianna Prídavková zostavila výber, edične pripravila a napísala poznámky.... celý text

zipporah
05.02.2024 5 z 5

Klenot slovenskej klasickej literatúry. Konečne som sa dostala ku knihe, ktorej názov nesie aj naše staré knižné vydavateľstvo. Teraz už chápem prečo.

Skvele zobrazený život našich predkov, nadčasová problematika zaľúbenosti a s ňou spojená konkurencia, ľudská povaha a myšlienky. Je to stále ten istý príbeh, mení sa iba forma a je úlohou spisovateľa, aby fúkol do tej formy svoje umelecké vlohy. Kukučín je v tom majster!

Zostávam "pasionátnou" čitateľkou jeho tvorby :D

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Kniha je síce stará viac ako sto rokov, ale mladé letá školských čias a prvých lások budú aktuálne vždy. Veľmi pekné dielko z pera vynikajúceho Kukučína zaujme aj dnes.

Martin Kukučín
slovenská, 1860 - 1928