Mimóza

Mimóza https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437497/bmid_mimoza-Qf7-437497.jpg 5 1 1

Osudy niektorých postáv v poviedkach Adriany Boysovej sa prelínajú. Nejde o nič nezvyčajné, oveľa prekvapujúcejšie je, že autorke sa podarilo prebudiť a oživiť v čitateľovi vlastné spomienky. Akoby niečo podobne láskavé, príjemné, odpudzujúce či smutné sám zažil alebo o niečom podobnom už počul. Adriana Boysová je nesporne talentovaná autorka. S nezvyčajnou úprimnosťou opisuje citový svet svojich hrdinov. Tým, že žije v zahraničí, občas hranice Slovenska tematicky prekročí. Svet je predsa otvorený. A ľudí trápia rovnaké problémy: starosti s dospievajúcimi deťmi, nezhody v manželstve, neschopnosť prejaviť city, strach podľahnúť svojej inakosti atď. Autorka neponúka riešenia. Jej hrdinovia si žijú svoj život najlepšie, ako vedia, plní pochybností, otázok, túžob. Váhajú, ktorou cestou vykročiť, s vedomím, že nejestvuje záruka, že smer, pre ktorý sa rozhodli, je správny.... celý text

matej7245
30.01.2022 5 z 5

Krátke poviedky, ktoré zdanlivo spolu nesúvisia. Všetky sú o vzťahoch - manželských, partnerských, rodičovských, rodinných, priateľských, o láske, tá je všadeprítomná vo všetkých jej podobách. Niektoré postavy sú spomenuté aj iných poviedkach, ale prienik nie je dejový.
Autorkina schopnosť vystihnúť hĺbku, podstatu na relatívne malom priestore mi učarovala a každou ďalšou poviedkou chápete viac a viac. Učarovali mi aj nádherné slovné zvraty i rozmanitosť tematiky (depresívne, ponuré, vtipné, futuristické, dystopické, atď.)
Určite si počkám aj na ďalšie diela.

2020  76%Šťastné náhody
2020  100%Mimóza