Milosrdný samaritán

Milosrdný samaritán https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497636/bmid_milosrdny-samaritan-YUd-497636.jpg 4 90 90

Pandémia koronavírusu zasiahla do životov ľudí a zmenila ich nepredvídateľným spôsobom. Tom Stilton našiel útočisko na ostrove Rödlöga, no jeho pokoj netrvá dlho. Olivia Rönningová zmizla a všetky okolnosti naznačujú, že sa tak stalo proti jej vôli. Vyšetrovaním je poverená Oliviina kolegyňa Lisa Hedqvistová z Národnej operatívnej jednotky, ktorá získa nečakaného spojenca. Tom sa rozhodne prerušiť karanténu a s Lisou nasleduje stopy až k nehnuteľnosti blízko mestečka Lam¬masa. Keď tam však prídu, budova je v plameňoch a obhorené ostatky ženského tela sa nedajú identifikovať. Patria naozaj Olivii? Bývalá policajná komisárka Mette Olsäterová od začiatku pandémie zabíja dni sledovaním televíznych seriálov. Možnosť dohliadať na bezpečný prevoz vakcín proti koronavírusu je pre ňu vítaná zmena. Zdá sa, že niekto je ochotný urobiť čokoľvek, aby prevoz narušil. A ospravedlňuje to tými najlepšími úmyslami.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Den barmhärtige samariten , 2021

beata-betsy2310
24.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Olivia Rönningová sa pár dní nikomu neozvala. Nemohla. Hoci sa pokúsila o útek, jej únoskyňa ju dobehla a teraz sedí spútaná v studenej malej pivnici. Jej kolegyňa Lisa, z Národnej operatívnej jednotky sa púšťa do hľadania Olivie dúfajúc, že ju nájdu živú. Keď sa Tom Stilton dopočuje o únose opustí bezpečie ostrova Rödlöga, kam sa spolu s Lunou uchýlili do izolácie počas pandémie koronavírusu. Spoločnými silami onedlho nájdu opustenú a do tla zhorenú usadlosť, v ktorej sú spálené ostatky mladej ženy. Patria Olivii?
Navyše sa v ohrození života ocitá aj Tom Stilton. Bude mať dosť síl na boj s neviditeľným a smrtiacim nepriateľom?
Mårten si spomenul na starý výrok otcových rodičov žijúcich na vidieku: "Keď zomrie pavúk, do domu zavíta smrť." Znamenie, ktoré v tejto chvíli skutočne nepotreboval.
Mette Olsäterová sa na dôchodku nudí. Nálade jej nepridáva ani karanténa, v ktorej sa všetci ocitli kvôli pandémii. Keď ju oslovia z oddelenia civilnej ochrany, aby dohliadala a koordinovala prepravu vakcín, bez rozmýšľania tú ponuku prijala. Porucha mraziaceho kontajnera pri prevoze vakcín sa zopakuje a tu už Mette tuší, že zásielky niekto sabotuje.
️ Začítať sa do 7. knihy Börjlindovcov bolo, ako by som sa po dlhom čase stretla so starými známymi: Olivia, Tom, Abbas, Mette a Mårten, či Benseman - postavy, ktoré ma bavia, na ktoré sa teším. Vďaka tomu pocitu, že som sa s touto skupinkou fajn ľudí "opäť stretla", som odpustila autorom, že značnú časť príbehu venovali téme covid a tej severskej krimi akčnosti je tu pomenej. (Koniec koncov písali ju práve v tom období).
Vo všetkých knihách manželia Börjlindovci vedia vytvoriť dokonalú rovnováhu medzi detektívnym vyšetrovaním a súkromným životom postáv. No napriek tomu, (podľa mňa) žiadna z ďalších častí knižnej série Olivie Rönningovej & Toma Stiltona neprekonala 1.časť - Skočný príliv.
Aj tak zostávam verná tejto sérii, pretože sú v nej "moji priatelia."

Katuska88
17.09.2022 3 z 5

Těžko se mi pozitivně hodnotí román, kde tak velkou roli hraje koronavirus.
Musím obdivovat autory, že dokázali tuto nepříjemnou část historie pohotově zahrnout do svého zřejmě již plánovaného díla.
Když už nic jiného, tak jim tleskám, že román vydaný v roce 21 skutečně obsahuje reálie, kterým celá naše společnost čelila. Kdyby se to neobjevilo nikde, těžko čtenáři v budoucích letech načichnou k tomu, co jsme poslední roky prožívali. Bylo by to nejspíš vůči nám všem velmi neuctivé.

Mišutamyš
21.08.2022 2 z 5

Když shrnu mé dojmy z toho dílu, tak jsem částečně zklamaná a částečně otrávená.
Zápletka se Sarou a Agnetou by sama o sobě byla zajímavá, druhá část příběhu týkající se vakcín a Covidu celkově mě ovšem nebavila ani trochu. Chápu sice, že Covid ovlivnil celý svět, ale právě proto o tom číst rozhodně nechci. A už vůbec ne v sérii, která je jednou z mých nejoblíbenějších. Takže budu doufat, že v dalším pokračování nás tohle už nečeká.

Milly22
16.08.2022 1 z 5

(SPOILER) Opravdu NE! Na knihu jsem se hodně těšila a nemohla jsem se dočkat jejího vydání, autory mám velmi ráda a žádnou jejich knihu jsem nevynechala, ale tohle se vážně nepovedlo. Opravdu jsem se musela nutit, abych knihu dočetla. Tentokrát nebyla kniha vůbec napínavá, nebo překvapivá. A po tom všem co jsme všichni zažily za poslední téměř tři
roky, si troufnu říct, že to poslední co chceme, je číst v knížce od našich oblíbených autorů, pro změnu o koroně. Četla jsem i jinou knížku od oblíbeného autora z tohoto období a taky zmiňoval korunu, opatření a následky, ale pouze se o toto téma otřel a to je ještě přijatelné, ale určitě o tom nechci číst v 70-ti % knihy. Myslím že takových nás bude rozhodně víc. Copak autoři už nevědí o čem psát? Došla jim inspirace, že musejí knihu stavět na takovémto tématu?

koronavirus, covid-19

Autoři knihy