Miliony

Co byste dělali, kdybyste vedle vlakové trati našli pytel nacpaný spoustou peněz? To je otázka, která trápí hlavní hrdiny Boyceova románu, čtvrťáka Damiana a páťáka Anthonyho. Popravdě řečeno, trápí se vlastně jenom Damian, který je "posedlý" konáním dobra. Měl by bohatství, které mu tak nečekaně spadlo do klína, rozdat chudým? Nebo je raději odvézt do ještě chudší Afriky? To Anthony si s podobnými morálními dilematy hlavu zrovna dvakrát neláme. Podle něj je ze všeho nejlepší peníze jednoduše utratit, a to co nejrychleji. Ostatně Británie má za pár týdnů stejně přejít na euro, takže když peníze nepoužijí oni dva, budou za chvíli bezcenné. Totéž si ovšem uvědomují i ti, kteří onen pytel s librami "ztratili", a tak začíná napínavá honička. Britský spisovatel a filmový scenárista získal za svou originální románovou prvotinu, která rozhodně pobaví i dospělé čtenáře, řadu literárních ocenění, nejvýznamnější z nich, Carnegie Medal, mu byla udělena v roce 2004. Uznávaný britský režisér Danny Boyle, z jehož tvorby lze jmenovat např. filmy jako Mělký hrob, Trainspotting, Pláž či letošního oscarového Milionáře z chatrče, podle ní natočil stejnojmenný celovečerní film. Pro čtenáře od 14 let....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35082/miliony-35082.jpg 4.69

Millions

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo

Epes

Od samého začátku je jasné, že to s těmi penězi nemůže dopadnout dobře. A tak když jsem sledoval naivitu hlavního hrdiny Damiána, začínalo mi být postupně úzko. Tak nějak jsem ale věděl, že na konci mě čeká veselé a dobré vyústění. Kniha se mi z perspektivy dospělého líbila, ale mám jisté pochyby, zda bude jako příběhová próza s dětským hrdinou s to zaujmout i dětské čtenáře. Zejména podivná posedlost svatými může v očích čtenáře v dětském věku hlavnímu hrdinovi body spíše ubrat.

Nielada
21.03.2016

Knihu moc doporučuji všem věkovým kategoriím, od dětí ve 4. třídě počínaje. Mezi množstvím poučných pojednání o svatých, ke kterým se hlavní hrdina po osobní tragické události upíná, a neutuchajícím humorem (mnohdy samotnými svatými způsobeným), probleskují zajímavé otázky týkající se smyslu peněz, bohatství a chudoby, vztahu k penězům. Je vážně dobrá a moc by mě zajímal názor dětských čtenářů - snad se ho někdy dočkám (možná i tady na databázi:-))

magnolia
30.05.2015

Ano, souhlasím s předešlým komentářem, je to povedená kniha. Četla jsem ji po vydání, bavila se a poté ji občas doporučovala dospívajícím, marně. Ještě se k ní někdy ráda vrátím.

Joges
29.05.2015

Věděl jsem, že je natočený stejnojmenný film, ale kniha si mě našla dřív. Docela jsem zíral, jak je dobře napsaná, promyšlená a zábavná od začátku až téměř do konce. Je to samý vtip, humor a ironie. A svatých, které vidí čtvrťák Damien, mimochodem dobrák od kosti, je tam opravdu spousta. Tak si představuju humornou beletrii, kterou zároveň doporučuji. Číst ji může kde kdo, věkové rozpětí asi 9 až 99 let, přesně to nevím.

Autor knihy

Frank Cottrell Boyce