Metoda 15/33

Metoda 15/33 https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328792/mid_metoda-15-33-OqX-328792.jpg 3 385 130

Představte si bezmocnou, šestnáctiletou, těhotnou dívku, kterou právě někdo unesl z domova a naložil do špinavého auta. Jenže: dívka je sociopatka, má IQ na hranici geniality a je to skvělá manipulátorka. Od první chvíle únosu touží po dvou věcech – ochránit své nenarozené dítě a nemilosrdně se únosci pomstít. Promyšleně a s klidnou hlavou kalkuluje a čeká na správný okamžik k útoku. Tento thriller je o tom, co se stane, když oběť je stejně bezcitná jako únosce. Příběh plný zvratů vede k zamyšlení, kdo je tu vlastně oběť a kdo agresor. Fascinující psychologický thriller mladé americké autorky vychází ve 20 zemích a získal několik ocenění, například National Indie Excellence Award (2015) nebo School Library Journal's nejlepší kniha pro dospívající mládež za rok 2015.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Omega

Method 15/33 , 2015

kachnat
07.01.2020 2 z 5

Za mě... Psané trochu zmateně, občas jsem se ztrácela. Příběh jako takový je velmi zajímavý, myslím, že i když sociopat má své plány promyšlené do velkých detailů, tak z valné většiny toho, co se v knize událo, je to dle mého názoru, vcelku nereálné.

Rolada88
30.11.2019 4 z 5

Nooo čtu tady celkem dost kritiky ke knize. Já bych to tak černě neviděl za mě to bylo dobře psané a i se to dobře četlo.
Sice past na věznitele byla trochu scifi a v určitých věcech asi i dost nereálná. Ale za mě můžu říct že mě to vtáhlo do děje bylo tam i dost až bych řekl bizarních chvílek jak se choval věznitel k 16lete těhotné holce az běhal mráz po zadech.
Když bych to schrnul dávám 80% knizce. Moc knih s tímto příběhem sem sice nečetl tak nemohu posoudit ale jak říkám byl sem milé prekvapen

Roscata
20.11.2019 3 z 5

Od této knihy jsem čekala něco úplně jiného. Podle anotace jsem předpokládala že si bude Lisa prohrávat s psychikou únosců, manipulovat s nimi a místo toho jen první polovinu knihy neustále opakovala jak musí hrát podle jejich pravidel, sbírala věci které jí pomohou s útěkem a...to je vlastně vše. Paradoxně, nejzajímavější části byli ty mimo hlavní děj. Od druhé půlky už je to zajímavější ale nudný začátek to o moc nevylepší.
Je to škoda, protože nápad je to originální, hlavní postava taky není úplně nesympatická, jen to vyprávění se prostě moc nepovedlo.

Míša73
13.11.2019 odpad!

Nic horšího jsem snad nečetla...

LusSyNDA
06.11.2019 4 z 5

Mně se to líbilo. Opravdu. Řekla bych, že mě az "fanscinoval" způsob myšlení unesené dívky. A bylo to psáno pěkným stylem, jakoze nám unesena dívka a detektiv Liu vypráví svůj příběh, který je adresovaný přímo nám čtenářům této knihy.

Ajushka
02.11.2019 3 z 5

Tato kniha se mi celkem líbila, jenom mi lezly na nervy odbočky od příběhu, když Lisa vzpomínala na určité události, které třeba sloužily k nějakému vysvětlení. Myslím si, že některé odbočky byly občas hodně zbytečné a ta pravá atmosféra příběhu tím klesala. Kdyby se tyto vzpomínky poškrtaly, kniha by byla o polovinu kratší. Také mě zklamalo, že uběhlo několik let od únosu Lisy a ona to vlastně celé vyprávěla, takže už od začátku víte, jak to asi celé dopadne, což je velká škoda. Ale líbily se mi dvě dějové linie - unesená dívka Lisa / agent Liu. Od této knihy jsem toho čekala více a četla se mi celkem náročně. Námět knihy je velice dobrý, ale chtělo by to jinak podat. Ale musím uznat, že některé scény se mi strašně moc líbily a byly hodně napínavé. Některé kapitoly byly velice čtivé, některé naopak vůbec. Kdybych si odmyslela ty vzpomínkové odbočky od příběhu, tak ten příběh je jinak vážně pecka.

barusak1
01.11.2019 3 z 5

Ale jo bylo to fajn čtení

lakyh
28.10.2019 1 z 5

Veliké zklamání, očekávání velké díky úžasným komentářům na knížce, značce bestselleru a zajímavému obalu. Obrovská nuda, psáno divným stylem, příliš mnoho popisných pasáží navíc mimo děj, minimum akce i přímé řeči, prakticky žádné překvapení. To nejočekávanější se stalo v půlce knížky během jedné stránky a bylo po všem. Posledních 20 stránek už jsem ani nedočel, protože tam nemohl být zase žádný děj ani už nebylo potřeba cokoli dovysvětlit a rozuzlit. Za mě zklamání, toto téma by se dalo hodně promyslet a propracovat a knížka by to mohla být opravdu zajímavá, ale musel by ji napsat asi někdo jiný.

sofo
30.08.2019 2 z 5

Čekala jsem něco jiného. "Jenže: dívka je sociopatka, má IQ na hranici geniality a je to skvělá manipulátorka" - podle tohoto jsem mylně usoudila, že Lisa si bude pohrávat s psychikou únosců.

Kniha mě neoslovila, hlavní hrdinka mi byla vyloženě nesympatická. Přišlo mi, že v první polovině knihy se pořád opakuje pár věcí dokola a nic se neděje. Dost mi vadilo neustále odbíhání od hlavního děje. Knihu jsem dočetla, protože jsem pořád očekávala nějaké pořádné překvapení.

Trošku mimo téma: Zaznamenal jste někdo, kde těch 33 dní schovávala všechnu tu vodu, kterou potom použila do "bazénku"? Pokud jo, tak mi to prosím napište do zpráv. Fakt na to nemůžu přijít :D

Pepuša
26.08.2019 2 z 5

Zajímavá skoro až od půlky knihy.

PetaZ
26.08.2019 3 z 5

Cekala jsem od knihy neco jineho a lepsiho.. Ani nevim jestli je hlavni hrdinka genius nebo vysinuty blazen..

Enehy
24.08.2019 5 z 5

Původně jsem komentář psát nechtěla, ale ... konečně thriller na téma únosu, který vybočuje z řady. Navíc zajímavá studie člověka, který to má mentálně a emočně jinak než běžná populace. Já bych třeba takový spínač dost ocenila.

zimolka
10.08.2019 odpad!

Tak kniha se mi ani trochu nelíbila.Slova spínač a položka použita nespočetněkrát.Určitě už nikdy číst nebudu.Pochybuji,že by se v tak stresujících situacích choval nejgeniálnější člověk na světě.

Leniii
06.08.2019 3 z 5

Noo, jako bestseller? vážně?
Dobře, zezačátku jsem měla pocit, že to ani nedočtu..ale nějak jsem to překousla a pak mě knížka začala bavit.
Ale díky jednou stačilo:)

Darktherka
25.07.2019 3 z 5

Nijak to neokouzlilo, neoslovilo... podle anotace to vypadalo jako supr knížka, asi se to dalo rozpracovat lip a Lolu jsem nějak nepochopila

NymphMaeve
21.06.2019 4 z 5

Velmi zvláštní román. Během příběhu to na mne mnohokrát působilo, že jde o vyprávění osoby, která to vše zažila a detailně si pamatuje. Je to také jeden z mála románů, kde mi nevadily dvě dějové linie - Lisa a Liu. Obojí mě docela bavilo, místy to však bylo až moc detailně odborné. A drobné písmo tomu také nepomohlo. Rozsah není tak velký, jak se na první pohled zdá a díky docela dobré čtivosti příběh utíká a najednou jste na konci. Když už jsme tam, tak závěr mě mile překvapil a potěšil, protože když dojde k rozuzlení příběhu, zjistíte, že máte třetinu knihy před sebou. Bála jsem se nudnosti a zbytečně omáčky kolem a nestalo se. Lehce nadprůměrná kniha, vracet se k ní nebudu, ale bavila mě a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Klarka251
20.06.2019 3 z 5

Asi jediná kniha, kterou bych znovu nečetla, nepovažovala bych jí za bestseller.
Jinak kniha byla čtivá, občas i napínavá, ale za mě už asi ne-e.

Nickyheat
08.06.2019 5 z 5

Příběh sice těžko uvěřitelný...ale skvěle napsaný

Saryinka
02.06.2019 2 z 5

Bestseller? Vážně?

Mám takový vtíravý pocit, že se tímto označením začíná plýtvat.
Námět je to vskutku vynikající, avšak provedení už tak okouzlující není.

Neustálé vracení se do minulosti, otravné odbočování od tématu a situace tam, kde se to vůbec nehodí.
Jasně. Autorka samozřejmě chtěla zachovat napětí a nutkání číst dál.
Ale po asi osmdesátém odbočení během nějakého odhalení, mě to začalo neskutečně vytáčet.

Detektiv Liu a jeho věrná gorila Lola ... a to doslova. Autorka nám neustále a opakovaně servíruje na zlatém podnose to, že Lola je hlavně jeskynní babochlap s vyvinutým čichem a osmi žaludkama.
Jsem ráda, že mi to bylo na několika stránkách připomenuto. Doteď si ji představuji vzhledově jako zarostlýho chlapa s ženskými orgány.
Výborně.

Co se týče hlavni hrdinky Lisy. Neskutečný, jak je ta holka geniální. Podle anotace jsem čekala tak trochu něco jinýho. Svým klidným vystupováním a osnováním své pomsty ve mně vyvolala pocit, že je to totální psychopat. Všechna ta označení, promyšlenost, skvělé načasování, bohatá rodina, dokonalost ve všech směrech ... musím použít mnou ne moc používané označení... hotová Marry Sue.

Konec byl od začátku jasný, a to je asi největší průšvih celé knihy.
Jak má být člověk napnutý, když ví, jak to dopadne?

za mě dvě hvězdy. Za námět, čtivost a Lia, kterého jsem si docela oblíbila.

SimonaP
04.05.2019 3 z 5

První půlka strašně natahovaná, nudná, ještě blechy písmenka, od půlky se to rozjede a je to zajímavé, ale těžko uvěřitelné, nevěřím, že by jí nechal v pokoji např. ultrazvuk. A proč jí nedal do pokoje sledovací kameru? No to by pak ale zase nebylo o čem psát, že.