Městečko Vineland

Román nesmírně vynalézavé, rozvětvené fabule, jakýsi mutimediální groteskní polothriller.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35275/mestecko-vineland-n5F-35275.jpg 415

Vineland (1990)

Vydáno:, Argo

Kniha Městečko Vineland

MC87
12.06.2018

Tato kniha je geniální, ale podobně jako u Strachu a hnusu v Las Vegas ho prostý človek, nepolíbený drogami, nedostatkem peněz a alternativním výkladem zákonů, nepochopí.

"Když chtěl člověk zůstat na severní straně, musel být bohatý a projít přezkumem před komisí složenou z gynekologů a cvokařů. Jiní zdůrazňovali, že to bude skvělá šance vychovat dítě politicky správným způsobem, i když jejich definice se lišily od čtení Trockého na dobrou noc až po přidávání LSD do dětské přesnídávky."

Ligter
22.04.2018

Rubikova kostka: jde začít odkudkoliv a stejně Vás to vrhne do myriády situací, nekonečného přediva vztahů mezi postavami, z nichž jen stěží lze vypátrat (upamatovat se) z jakých situací vlastně vzešly. Pynchonův tradiční důraz na detail, souvislosti a zvrstvění konkrétní scény staví více než kdy jindy do pozadí klasický klimax. Kdy ale šlo o jednoznačné vyvrcholení u Pynchona? Pokud existuje důvod proč jeho knihy číst - vedle nesporných, nejen výše uvedených, literárních kvalit - tak mě napadá jediný: chuť číst něco normálnějšího, jazykově chudšího, nudnějšího nebo zkrátka tak obecně kvalitativně horšího.

Taťka Hraboš
06.10.2016

Z téhle knížky mám hodně smíšené pocity. Jistěže Pynchon umí psát, jeho smysl pro černý humor a absurditu je obdivuhodný, postavy skvělé, ale kvůli tomu zběsilému tempu a pro mě chaotickému ději (jestlipak on to nevyplodil v nějakém drogovém opojení? ;-) ) jsem se do téhle knížky nějak nemohl pořádně dostat. Nezanechala ve mně žádný hlubší dojem, důvod k tomu, abych se k ní v myšlenkách vracel, jako to často dělám u jiných knih.

americká literatura

Thomas Pynchon