Mess Mend aneb Američané v Petrohradě

Mess Mend aneb Američané v Petrohradě https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204076/mess-mend-aneb-americane-v-petrohra-204076.jpg 3 5 3

Podtitul: Kinematografický román Parodie na detektivní román, jejíž děj se odehrává střídavě v New Yorku a Petrohradě v prvních letech po Říjnové revoluci, líčí v napínavém sledu dobrodružných příběhů a nečekaných zápletek plány amerických miliardářů na likvidaci vlády bolševiků, zásah skupiny neohrožených amerických dělníků a šťastný výsledek dlouhého a těžkého zápolení sil pokroku a reakce. 1. vydání (ve Světě Sovětů).... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svět sovětů
Originální název:

Mess-Mend ili Janki v Petrograde , 1956


více info...

Přidat komentář

PREBURDA
01.07.2021 5 z 5

Knihu jsem objevila v knihovně mých rodičů, zaujal mě hlavně přebal knihy. Nemohu až tak souhlasit s níže napsanými komentáři. Román knihy, byť kniha je z roku 1964 je trošku i nadčasový na tuto dobu, kdy známi miliardáři, kteří hýbou světem od nepaměti, chtějí znemožnit a vadí jim, že se něco někde dělá jinak a snaží se odstraňovat osoby, které hatí jejich zájmy. Románový příběh knihy je čtivý, líbil se mi. Od začátku napínavý zahalen intrikami i tajemstvím, vraždami a tak trochu i šmrncnutý pohádkou, utopií. Každý si v této knize, najde, to své.

Hobo
25.10.2020 3 z 5

Poněkud zvláštní satirická fantasy o boji amerických dělníků za sociální spravedlnost, která se v jistém okamžiku mění v budovatelsky optimistickou sci-fi při přenesení děje do Sovětského svazu. Vzhledem k době vzniku, kdy začal časopisecky vycházet v r. 1924, tedy v době rozvratu Ruska, kdy se těžce vzpamatovávalo z hladu po občanské válce, představuje děj i optimistické představy o budoucnosti.


Hobo
16.06.2020 3 z 5

Zajímavé především z hlediska doby vzniku díla. Časopisecky kniha začala vycházet v roce 1923, tedy v době vzniku tzv. Nové ekonomické politiky (NEP). Poněkud bláznivá satira poněkud vyčichla, nicméně je z ní patrné nadšení tehdejších lidí, kteří zřejmě měli bliž k smrti hladem a blahobyt existoval jen v představách, z budování nové společnosti a z přesvědčení ve správnost nastoupené cesty. To popisuje trochu utopická část díla, ze které je patrné, že děj se neodehrává v tehdejší současnosti. Stojí za přečtení, nudné to není, byť opravdu poněkud divoké. Ale co chcete? Dají se snad určit hranice parodie, kam se smí a kam už ne?
Vlastně mi to připomnělo i naši slavnou parodii Limonádový Joe.

Autorovy další knížky

Jim Dollar (p)
ruská, 1888 - 1982
1983  91%O dvou sestrách a pohádkové Zemi démantového třpytu
1981  84%Zapomenutá historie - Il divino Boemo
1958  68%Mess Mend aneb Američané v Petrohradě
1952  50%Hydrocentrála
1972  40%Dáma ze společnosti