Měsíc nad Kladinou

Měsíc nad Kladinou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442700/bmid_mesic-nad-kladinou-uo2-442700.jpg 5 1 2

Poezie Magdaleny Křenkové je žitá, nevykalkulovaná. Čtenáře vtáhne do jejího barevného světa protkaného staroříšským koloritem. Vyvěrá z utajených hladin autorčina srdce s rozpálenými květy jabloní, kostlivci, důlky měsíce.. I když básně jsou přikovány k jednomu místu, rodnému kraji Staré Říši, disponují duchovním prostorem s přesahem do věčnosti. Náhlá ztráta dcery jí prohlubuje spirituální vnímání života a otvírá nevídaný prostor. Sbírka básní Magdaleny Křenkové „Měsíc nad Kladinou“ dotváří předmluva Ivana Martina Jirouse, dvě ilustrace Michaely Křenkové a návrh obálky Vojtěcha Křenka. Do tisku připravil Jaroslav Kaláb.... celý text

stazkam
30.03.2024 5 z 5

Krásná, něžná sbírka plná básnických obrazů.
S touto sbírkou to mám podobně jako v galerii, kde mě zaujme nějaký obraz, vtáhne mě do sebe, mám chuť prozkoumat každý jeho detail, společně s ním se nadechnout a vydechnout.
Měsíc nad kladinou je nádherná, hluboká a citlivá sbírka, kterou si ráda opětovně pročítám.

MiriamVedana
18.05.2020

Právě vyšla sbírka básní Magdaleny Křenkové Měsíc nad Kladinou. Na trhu v záplavě často nic neříkajících knih je to milé čtení.
Knížka obsahuje 64 básní. Poezie básní je hluboká, osobní. Co báseň to opravdový obraz vymalovaný slovy. Básně nejsou zbytečně dlouhé, dalo by se říci, že jsou stručné, ale přitom plné sdělení.
Jména míst, která se v básních objevují, se vztahují ke Staré Říši, k vesnici na Vysočině
na Moravě, kde autorka žije, a kde žil také její dědeček Josef Florian, vydavatel Dobrého Díla a celý jeho rod.
Poezie Magdaleny Křenkové mile překvapí bohatostí jazyka, což je v dnešní době ojedinělé, a stejně tak příjemným rytmem, který má spád. Verše připomínají opravdu japonskou nebo čínskou poezii, jak správně poznamenal Ivan Martin Jirous, příbuzný Magdaleny Křenkové, který její poezii sledoval a jehož předmluva je ostatně součástí této krásné básnické sbírky.
Pěkný vzhled výtisku dotváří návrh obálky v minimalistickém stylu od Vojtěcha Křenka,
který se nese také v čínské či japonské ilustrační zkratce, a dále dvě pěkné kresby uvnitř sbírky od Michaely Křenkové.
Básnická sbírka Měsíc nad Kladinou od Magdaleny Křenkové je důkazem, že následující generace
po Josefu Florianovi, vydavateli Dobrého Díla, neopustily svou cestu Tvorby.
Opravdu stojí za to milou knížečku vlastnit a číst.
Miriam Prokopová

Autorovy knížky