Mé srdce pohřběte u Wounded Knee

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34425/bmid_me-srdce-pohrbete-u-wounded-knee-aKw-34425.jpg 5 116 33

Podtitul: Dějiny severoamerických Indiánů Dobývání amerického Západu ve druhé polovině 19. století vylíčené z pohledu Indiánů. Dee Brown prostudoval zápisy z jednání mezi Indiány a představiteli Spojených Států i jiné dokumenty a shromáždil hodně faktů, které použil ve své knize. Kniha u nás vychází ve druhém vydání, nyní s jiným doslovem. Ten současný, od Josefa Opatrného, na rozdíl od původního nenahlíží na bílé kolonizátory jako na jednoznačné bídáky.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)

Bury My Heart at Wounded Knee , 1970

Trawex-X
24.08.2017 5 z 5

Přečetl jsem většinu knih o původních američanech, jenž jsem byl schopen si obstarat. Tahle je jednoznačně nejlépe napsaná. Její obsah i přesto, že jsem věděl co mě čeká, mě absolutně šokoval. Po přečtení se jednoznačně vnucují otázky. Na jakých základech stojí naše moderní demokratická společnost. Snad ne na "demokratických" základech Spojených států, jenž jsou dnešní společnosti pokládány za vzor demokracie a jejichž dějiny jsou prolité krví nevinných již od samého začátku? A ještě tomu říkají "svoboda". Nejen při čtení této knihy jsem se styděl, že jsem součástí této pokrytecké civilizace.

KuroHaru
17.08.2017 5 z 5

Hodně silná kniha, při jejímž čtení se člověk až zastydí, že je bělochem. Kniha může být náročnější pro toho, kdo nemá o tomto koutu dějin mnoho informací, přesto si myslím, že by si ji měl přečíst každý právě proto, že obsahuje informace, o kterých se ví málo, ale mělo by se rozhodně vědět víc. I když se nejedná o beletrii, ale o literaturu faktu, je kniha napsaná velmi poutavě a napínavě, jelikož je doplněna o autentické výpovědi. Člověka jen mrazí nad tím množstvím bezpráví a zvěrstev, kterých se bílý muž dopouštěl na Indiánech.

Atuin
22.02.2016 5 z 5

To je vám vždycky jako facka. Celé své dětství jsem žila v bublince zvaná May no a potom se mi dostalo do ruky pár jiných knih, které byly první herdou do žaludku. Když jsem nyní četla tuto fascinujijící knihu už jsem věděla do čeho jdu, ale pořád to je sprcha. Protože to co jsme si jakožto " dobyvatelé" z jakých si vycucaných "pozic" byli schopni dovolit a k čemu vlastně díky tomu došlo, je otřesné.

flipper27
09.12.2014 5 z 5

História pôvodných obyvateľov Ameriky, pútavo podaná vo forme príbehu. Pre mňa osobne veľmi prínosné čítanie.

Skip
05.12.2014 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, v níž autor popisuje zoufalou snahu hlavně prérijních Indiánů, ale také Apačů, Navahů, Utahů a Nez Percés postavit se bělochům, kteří zabírali jejich půdu. Mockrát se postavili proti a bojovali, ale neměli šanci. Brown vycházel z dobových materiálů a je až neuvěřitelné, jak bezostyšně byly porušovány smlouvy, když se to bílým přistěhovalcům hodilo. Poslední odpor byl zlomen v roce 1890 nesmyslným masakrem u Wounded Knee, kde byli povražděni promrzlí a nemocní Indiáni, kteří ani neměli zbraně.

hermina007
25.09.2014 5 z 5

Po přečtení této knihy bylo navštívení Wounded Knee opravdu silným zážitkem.

J.Connor
31.08.2014 5 z 5

Ke knize jsem se dostal již v útlém věku jako fanoušek všeho indiánského. Po Mayovkách pěkně kruté vystřízlivění.

adorata
23.02.2014 5 z 5

Evropa má své vlastní emotivní historické momenty - Bartolomějská noc, čarodějnické procesy, upalování údajných kacířů, holokaust atd... I tak stojí za to seznámit se s touto situací. Tato kniha popisuje postoj velké části bílého obyvatelstva k řešení "indiánské otázky", jako postupnou genocidu. Že základy dnešního amerického světa nebyly zrovna čisté tušíme z hodin dějepisu, ale málokdo už ví, jak strašně to vypadalo v praxi. Skutečnosti se blíží třeba fakt, že v některých rezervacích žili jejich indiánští obyvatelé v podobných podmínkách jako v koncentračních táborech nebo že byli vyhlazováni například tím, že je běloši zbavovali prostředků, díky kterým po generace přežívali (bizoni, koně). Jakékoli podrobnější informace o tom, jak bezohledně se společnost dokáže chovat je užitečné znát.

Finskej
09.02.2014 5 z 5

Všichni víme, že expanze bílé rasy na americký kontinent moc čistá nebyla. Ale většinou nemáme ani ponětí, JAK moc nečistá byla. Po přečtení této knihy má člověk chvíli problém věřit v libovolnou důstojnost naší kultury. (A hlavně libovolnému slovu a slibu.) A vezeme se v tom, svým způsobem, všichni, protože "nový prostor" postupně během dějin hledali všichni evropští národové... To by snad i mělo být povinné školní čtení.

Fanfanka
13.02.2013 5 z 5

Jedna z najlepších knih ktoru som čital vubec.
Konečne sa na problem indianskej tematiky pozrel niekto triezvymy očamy!!!Americka genocida pachana na povodnych obyvatelov ktoru ludstvo nikdy neodsudilo pred tribunalom !!! Hamba.
Tuto knihu prečítate za 1 deň , nedá sa od nej odtrhnuť.

michtry
23.01.2011 5 z 5

Tato kniha mě poznamenala na celý život. Je to strhující zmapování indiánské historie, které nepřináší žádné servítky ani bělochům natož indiánům. Je velice smutné, že něco takového co se odehrává na těchto stránkách si lidé vůbec dokáží způsobit, je to nepřípustné z jakéhokoliv hlediska a bohužel se něco podobného děje i dnes. Brown to napsal skvěle, ale pokud by někomu vadilo prokousávat se knihou a spoustou datumů mohu doporučit stejnojmenný fillm z produkce HBO.

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Tuto knihu by měl číst každý „bílý Indián“, aby se dověděl něco pravdivého o životě , vítězstvích i prohrách svých slavných „předků“. Setkáte se tady s celou plejádou výjimečných náčelníků z řady kmenů, počínaje navažským Manuelitem, přes Rudý oblak Oglalů, Stříbrný nůž Komančů, Sedícího býka, Cochise, Geronima a řadu dalších a seznámíte se s jejich osudy. Kniha je doplněna řadou jejich dobových fotografií a třešinkou na dortu je vložení několika písní s notovým zápisem a originálním textem.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Historie severoamerických indiánů tak, jak ji sami vyprávějí. Není to příjemné čtení, běloši s nimi opravdu nedělali žádné ciráty. Vražda, zrada, porušení smlouvy a tak pořád dokola.