Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532041/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-65c9da1ece419.png 5 760 760

O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Audioknižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění.“ „Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

faba
10.01.2021 3 z 5

Dobrá kniha. Dobrá za tři. ***.
Vlastně je to rozhovor, ten patří dle mého do časopisu. V rozhovoru se dozvíte vše a nic.
Nic mi to nedalo. Nic jsem se nedozvěděl. Pro mě byl užitečnější TV pořad „Doktoři".
Dr. Beneš je odborník, machr, a kdybych musel, ať mě operuje on (ale nikam se necpu). :-)
Nesmím doma říkat, že je někdo dobrý a super, protože mi Ježíšek přinese o něm knihu, kterou si už vícekráte nepřečtu. Jako tuto. Trochu nechápu těch 94%. Ale proti gustu... . Vlastně chápu.

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Vladimír Beneš je náš přední neurochirurg světové úrovně, který v této knize už podruhé promluvil o své neuvěřilné práci. Prozrazuje, jak se jedná s pacienty, u kterých byl objeven zákeřný nádor a není vysoká šance, že se ho podaří odstranit. Detailně popisuje průběh různých operací od otevření lebky až po její opětovné uzavření. Nezapomíná také na proslulé operace mozku při vědomí. Mluví o svém běžném pracovním dni, o své klinice, o své osobnosti, svém osobním životě i o své vášni pro sběr brouků, za kterými jezdí do vzdálených koutů světa i s Oldřichem Kaiserem. Mluví také o tom, co o mozku víme a také co vše nevíme a pravděpodobně nikdy vědět nebudeme. A překvapivá jsou také jeho slova o tom, jak a proč lékařství funguje v jiných zemích světa, jak se spolu se zahraničními kolegy radí ohledně svých operací a jak probíhají mezinárodní konference neurochirurgů.

Kniha je psána formou rozhovoru mezi novinářem Martinem Moravcem a samotným Vladimírem Benešem, kterého v případě audioknihy naprosto úžasně namlouvá Jirka Langmajer. Ten jeho hlas se tak neskutečně krásně poslouchá.

Ta kniha je velkolepá, opravdová, skutečná a překvapivá. Nemůžu si pomoct, ale najednou se na svůj mozek dívám jinak. Je to centrum, kde vše, co jsem, sídlí. Jsem to já.

Zdeňula
09.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, četla jsem ji jedním dechem...pana profesora Beneše mám moc ráda, je to velká kapacita v oblasti neurochirurgie

eva5397
07.01.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Není třeba žádných velkých slov.
Člověk s obrovským srdcem a inteligencí. Určitě se budu ke knize vracet a čerpat z ní.

kopretina21
07.01.2021 5 z 5

Skvělé, obohacující, výživné. Inteligentní otázky a inteligentní odpovědi. Ani na chvíli jsem se nenudila.

Dudla
03.01.2021 5 z 5

Velmi pěkně napsáno, mám i podpis autora.

Odehnalka
31.12.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Rozhovory a přednášky pana profesora Beneše mám velmi ráda, takže bylo jasné, že knihu musím mít a přečíst si ji a nelituji, vážně skvělé. Člověk se dozví mnoho nejen o neurochirurgii, ale o zdravotnictví celkově, etice, lékařích a dokonce i o broucích. Za mě nejlepší kniha, kterou jsem četla v tomto roce. Příjemné počtení, od kterého se člověk nemohl odtrhnout.

vandalindakova
29.12.2020 5 z 5

Naprosto skvělé! Pan doktor Beneš je opravdu inteligentní člověk, názorově mi sedí do vkusu a krásně popisuje problematiku, jak zdravotnictví, tak pacientů, neurochirurgie, ale i života celkově.
U mnoha věcí uhodil hřebíček na hlavičku. A mě to sedělo, protože do zdravotnictví také vidím.
Jedna z nejlepších knih letošního roku, bez debat. Pro každého, kdo by chtěl zjistit něco o neurochirurgii, o tom, jak funguje zdravotnický systém a celkově o tom, jak vypadá život lékaře

Lenka4
25.12.2020 5 z 5

Říká se, že do hlavy člověku nevidíš. Ovšem byla by škoda, nevyužít možnosti nahlédnout do ní prostřednictvím neurochirurga, který má dar složitosti jejího obsahu představit laikům srozumitelným a věcným způsobem. Díky dobře kladeným otázkám se čtenář dozví mnohé například i o fungování zdravotnictví u nás i ve světě, či se může zamyslet nad probíranými etickými problémy.

ela1972
16.12.2020 5 z 5

Moc zajímavá kniha. Nejenom, že se člověk dozví plno věcí z neurochirurgie, ale také ze života velké kapacity, z oblasti zdravotnictví, etiky lékařství a také jsme procestovali za brouky kus světa. Krásná kniha.

cérka
10.12.2020 5 z 5

Vše podstatné už tady bylo řečeno a já bych chtěla stejně jen chválit.
Kniha je nesmírně čtivá, plná zajímavých informací podaných velmi příjemnou a pochopitelnou formou (pan doktor je velký sympaťák a tady je to vidět na každém řádku :)). Nikdy bych nečekala, že se u podobné publikace tolik nasměju a dokonce budu předčítat svým blízkým.
Pokud se chystáte na jakýkoli zákrok do nemocnice doporučuji k uklidnění mysli :).

sarka45
23.11.2020 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Jiří Langmajer je skvělý. Pana profesora Beneše si velice vážím, je skvělý odborník. Bylo velice zajímavé se dozvědět něco nového z neurochirurgie, ale i o sbírání brouků, celoživotní vášni pana profesora. Bohužel mi příliš nevyhovovalo, jak byl rozhovor veden, forma a obsah otázek. Proto tři hvězdičky.

Vixiene
21.11.2020 5 z 5

Kniha Mé cesty do hlubin mozku byla skvělou volbou pro audioverzi. Načtená je Jiřím Langmajerem, Martinem Moravcem a Vladimírem Benešem, hlasy všech pánů mi hodně sedly, všichni se příjemně poslouchali.

Kniha je psána formou rozhovoru a právě to dodává audioverzi ten správný šmrnc. Jedná se o dlouhý rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem, který je bezesporu vynikající lékař, špička ve svém oboru a ví to o sobě. Poslouchat při operaci Rammsteiny? Tím si mě pan doktor jednoznačně získal! :D Má můj obrovský respekt, to co dokáže je neuvěřitelné a nesmírně jej obdivuji, byť ne ve všem jsem s ním souhlasila, hlavně co se týče přírodní medicíny. Je jasné, že je potřeba ji brát dosti s rezervou, ale pan doktor ji bohužel vnímá jako naprosto neužitečnou a ničím nápomocnou. Dojem z knihy mi to ale nezkazilo, ba naopak se mi líbilo, jak si pan doktor stojí za svým a nebojí se říct vlastní názor, ať už by byl jakkoliv nepopulární.

Nebyla snad jediná kapitola, která by mě nebavila, výborné bylo povídání o mozku jako takovém, zajímavé bylo také rozebrání etiky v medicíně. Ani se nemusíte bát, že byste v knize něčemu neporozuměli, či že by byla plná odborných a "prostým lidem" nesrozumitelných výrazů. Vše je podáno laicky, srozumitelně a pochopitelně.

Doporučuji všemi deseti.

Laviedete
20.11.2020 5 z 5

Velmi zajímavý rozhovor, který stojí za přečtení.

biki
15.11.2020 5 z 5

Skutečně vynikajícím způsobem zpracované vyprávění o životě a hlavně o práci špičkového představitele české medicíny, neurochirurga profesora Beneše. Asi každý musí ocenit, jak srozumitelně i pro laiky dokázal pan profesor vysvětlit, o čem vlastně jeho práce je, něco o tom, jako mozek pracuje, jak je jeho činnost ovlivněna různými onemocněními (vzhledem ke své specializaci prof. Beneš hovoří zvláště o nádorech, ale nejen o nich), jak složité může být rozhodování o operaci - přístup, postup, ale i to, zda vůbec operovat ... Nemalá pozornost je věnována také zdravotnické etice, ale i postoji vůči pacientům. S těmito částmi knihy nemám vůbec žádný problém, nelze, než s panem profesorem souhlasit.
Zajímavé a místy i zábavné jsou také náhledy do osobního života prof. Beneše, či na jeho koníčky.
Ke knize jako takové nemám tedy vůbec žádnou výtku, ale mám trochu potíž s některými postoji a názory pana profesora. Stejně jako někteří naši další koryfejové medicíny - profesoři Pirk, Pafko, Žaloudík a pár dalších - žije ve své odborné bublině, už příliš dlouho odtržený od běžné, základní medicíny na úrovni měst a okresů, a zda vůbec aspoň tuší, s jakými problémy se tam lékaři potýkají. Proto mě opravdu hodně nemile překvapil např. jeho názor na syndrom vyhoření, názor na počet nemocnic u nás (tato problematika podle mého mínění úzce souvisí s nedostatečným rozsahem sociálních služeb), či také údiv pana profesora nad malým počtem žen v jeho oboru - když se člověk zamyslí nad jeho aktivitami, tak se divím, že se on diví. Tyto záležitosti by však byly na podstatně delší diskusi, která se ale samotné knihy vůbec netýká.
Uvedené připomínky jsou pak jen vyjádřením mých osobních názorů a nijak nemohou snížit kvalitu knihy, kterou mohu jen doporučit.

Hanuja
08.11.2020 5 z 5

Nádherná a velmi zajímavá kniha, která určitě stojí za přečtení. Pan Martin Moravec je skvělý novinář a špičkový světový neurochirurg, profesor Beneš úžasný člověk, který toho ve svém životě velmi, velmi mnoho dokázal. V knize je mnoho krásných myšlenek a mnoho pravdy o životě i názorech na náš svět. Děkuji oběma pánům za nádherný čtenářský zážitek. Mám hodně o čem přemýšlet.

josska
24.10.2020 5 z 5

AUDIOKNIHA....Nevěděla jsem moc do čeho jdu,četla samou chválu,,a když jsem zjistila,zě knihu namluvil J.Langmajer tak to byla jasná volba,,a byla skvělá,,zajimavá,mozek,neurochirurgie,nemoci,pacienti,,hltala jsem každé slovo,myšlenku,,moc mě to bavilo,líbilo,,,,,,

carbici
03.10.2020 5 z 5

Mnoho zajímavých nazorů, postřehů a zážitků. Neskutečně zajímavý rozhovor.

Rurian98
12.08.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem začal číst před zkouškovým obdobím a trochu provinile i o zkouškovém.
Jelikož studuji medicínu, bral jsem knihu částečně i jako motivační četbu a příjemný oddych po četbě učebnic. Mohu potvrdit, že i jako motivační četba (a oddych také) kniha funguje.

Kniha je velmi čtivá, názory a postřehy pana profesora jsou výstižné a vtipné. V knize se dozvíte plno zajímavých poznatků o (ne)fungování mozku, etických otázkách v medicíně, o zdravotnictví u nás i ve světě a dalších zajímavých tématech.

Velmi doporučuji!

kalinkacz
08.08.2020 5 z 5

Já a lékařské prostředí si po pravdě moc nerozumíme.. Kdekoli se mluví či píše o krvi, tak nemohu pokračovat dál... Pak jsem se ale dostala na křest audioknihy, kde byl jak pan profesor a Martin Moravec, tak i Jiří Langmajer, pro kterého to byla jeho první audiokniha... A tahle trojice se tak skvěle doplňovala, že jsem po tak skvělé akci okamžitě sáhla po audioknize a jsem v šoku! Tohle byla síla... Byť se jedná o rozhovor, tak mě dokázal přinutit uvažovat o životě, nemocech, doktorech a našem lékařském systému... Audiokniha je opravdu brilantní a já ji maximálně doporučuji...