Matěj Poctivý

nehodnoceno
Matěj Poctivý https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523838/bmid_matej-poctivy-651ee98133f6a.jpg 0 0 3

Divadelní hra, kterou Arnošt Dvořák napsal společně s filozofem Ladislavem Klímou, je satirickou veselohrou, politickým pamfletem na poměry v nově vzniklé republice. Satirická komedie z roku 1922, inspirovaná poetikou a symbolikou lidových báchorek, reaguje na deziluzi z politických poměrů v mladé Československé republice, na rychle rozbujelou korupci, podlézavost a prospěchářství. O duši titulního poctivce zde bojuje materialistický Čert a naivní Světluška.... celý text

los
11.12.2018 1 z 5

všichni kradou a všichni jsou úplatní, jen mne to v tomto podání nebavilo

jethro.tull
23.02.2016 4 z 5

Hra o tom, že kradou všichni, a kdo má více příležitostí, krade víc, a kdo má moc, krade beztrestně. Hra, která vyprovokovala Julia Fučíka k těmto slovům:
„Já, Matěj Poctivý, nejzbytnější člověk na světě a posunovač rafijí na královském orloji, co zde povídám, na vlastní oči jsem viděl: Viděl jsem velekněze, který s patnácti miliony schoval celého pána boha ve svém těhotném břichu; viděl jsem vůdce národa, který se dal koupit za soudek špiritusu; viděl jsem nejvyššího sudího, který za pět pokojů s celým zařízením provedl právní důkaz, že loupež je nejpočestnějším řemeslem na světě; viděl jsem policejní aparát dělat hlídacího psa plné kapse, na kolenou před zlatým teletem vlastnictví; viděl jsem žurnalistickou státotvornost, jak rostla z přetučnělých srdcí a dobře podmazaných násadek; nuže, občané, viděl jsem právě dost, abych vám mohl prohlásit, že církev, která má takové služebníky boží, národ, který má takové vůdce, a stát, který má takové úředníky, jsou dohromady i každý zvlášť Augiášův chlév.“
Ještě že nežijeme v takové době.

WEIL
24.08.2011

Zajímavá kombinace tvůrců - L. Klíma a A. Dvořák. A vznikla divadelní hra, kde se víc projevil smysl pro komičnost od L. Klímy.

Autoři knihy

Ladislav Klíma