Marie Terezie: Mýty a pravda

Marie Terezie: Mýty a pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371804/bmid_marie-terezie-myty-a-pravda-FBp-371804.jpg 5 13 5

Jaká byla doopravdy? Byla Marie Terezie skutečně láskyplná, obětavá matka, která vedle vykonávání vladařských povinností ještě sama vychovávala svých šestnáct dětí, nebo byla chladná, vypočítavá panovnice, která se svými dětmi politicky kupčila? Měla mezi dětmi oblíbence, které upřednostňovala? Je pravda, že ze žárlivosti na neustále nevěrného manžela založila komisi cudnosti, nebo to přece jen bylo šťastné manželství? Vděčíme za velké, slavné reformy jako zavedení povinné školní docházky, zrušení nevolnictví a zákaz mučení opravdu velké panovnici? Odbornice na historii rodu Habsburků Katrin Unterreiner nahlíží za kulisy a zkoumá kořeny mýtů. Klade mnoho otázek a na základě studia nově zpřístupněných zdrojů na ně dává překvapivé odpovědi. Odhaluje pravdivý základ tradovaných legend, osobnost legendární panovnice tak získává ostré obrysy. Mírová císařovna, nebo vladařka řinčící zbraněmi? Reformátorka, nebo tradicionalistka? Byla znepřátelená s pruským králem Fridrichem? Bylo manželství s Františkem Štěpánem šťastné? František Štěpán – líný požitkář, nebo chytrý manažer? Nadšená a láskyplná matka? Měla odtažitý vztah k Josefu II.? Marie Antoinetta – problémové dítě? Holdovala hazardní hře? Políbil ji Mozart? Trpěla stařeckou depresí?... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Víkend

Maria Theresa: Mythos & Wahrheit

Elea
16.11.2023 3 z 5

Trochu jiný pohled na císařovnu. Ale moc nového kniha nepřináší, spíš jen známá fakta.

Kakho-Oto
14.12.2021 5 z 5

Velmi čtivá publikace obsahující seriózní informace o Marii Terezii a její době. Velkým kladem jsou i ilustrace a vůbec celková podoba českého vydání.

pedobro
10.03.2021 5 z 5

Život Marie Terezie je zajímavý sám o sobě. Když je navíc podaný čtivou formou, je to kombinace, že které si člověk skutečně něco odnese...

konicekbily
08.05.2019 5 z 5

Hezká knížka se spoustou údajů o naší společné evropské panovnici. Knížka podněcuje zájem o získávání dalších poznatků o naší historii, pokud se o ni chcete zajímat.

jakafe
20.10.2018 5 z 5

Čtivě podané poznatky o vladařském i osobním životě naší jediné (nepočítáme-li bájnou kněžnu Libuši) panovnice. Dozvěděla jsem se i něco nového a pokochala jsem se krásnými obrazovými přílohami. Kniha je takovou příjemnou branou k nějaké odborné publikaci, kterou bych si o Marii Terezii ráda přečetla.