Marie Terezie: Miluj a panuj

Kniha mapuje životní osudy Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, jež po více než 40 let úspěšně vládla říši rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. Příběh začíná v roce 1723 korunovací Karla VI. českým králem. Od této chvíle se rozvíjí láska mezi Marií Terezií a Štěpánem Lotrinským, kteří se navzdory politickým machinacím nakonec spojí v plodném manželském svazku, ze kterého vzejde 16 dětí. Kniha ovšem zachycuje i Mariino nastoupení vladařské cesty a spletité politické zákulisí na císařském dvoře. Souběžně s knihou vznikl dvoudílný televizní film....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356013/marie-terezie-miluj-a-panuj-1eW-356013.jpg 4.364
Literatura česká, Biografie a memoáry, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Kniha Marie Terezie: Miluj a panuj

speciale88
06.11.2019

Pěkná kniha která se mi četla velice lehce. Za mě doporučuji, stojí za přečtení.

Jonna
08.08.2019

Od knihy jsem, možná naivně, čekala historický román, a zjistila jsem, že čtu Červenou knihovnu. Z historických faktů zbyla jen kostra, na kterou autorka nalepila zamilovaný román. Nic proti, někdy i tyto romány mohou být skvěle napsané, to ale není tento případ.

Zoja706
08.06.2019

Je to knížka co se přečte za jedno odpoledne a mě na Habsburském dvoře bylo krásně.

animovanej medv
13.05.2019

Z knihy jsem byla původně nadšená a následně zklamaná.
Nemám ráda knihy, které tváří jako historické, ale následně při ověření informací zjistíte, že si často historii ohýbají tak, jak se jim to hodilo. Nevadí mi, když se do knih přidávají fantazie autora, ale mám ráda, když je jasně vidět, co je historický fakt a co je výmysl.
Především konec knihy mě rozčílil. Marie Terezie a její manžel František měli prý skvělé manželství. František Štěpán svoji ženu podporoval a bez jeho podpory by nemohla být tím, kým byla. Podporu Marie Terezie u Uheských byl mistrovský diplomatický tah jak Marie Terezie tak Františka Štěpána. Rozhodně nebyl "pouhý manžel", jak je v knize několikrát zmiňováno.
Nemůžu upřít knize, že se velmi dobře čte a zvládla jsem ji během pár dnů. Její historické nepřesnosti mě ovšem nedovolí dát více hvězd. Uznávám, že autorka není historička ale především scénáristka, takže mě to mohlo napadnout ještě před otevřením knihy. Příště snad tuto chybu neudělám. I tak ve mě kniha vzbudila zájem o Habsburky a jejich vládu.

skrape
24.01.2019

Velice pěkně napsaná knížka. Četla se jedním dechem.

ivca7818
04.12.2018

Ač jsem k podobnému druhu literatury skeptická a autorka není ani historička, ani spisovatelka, nýbrž televizní scénáristka, přistupovala jsem zpočátku ke knize velmi opatrně. Ostatně, jedná se o románovou fikci zpracovanou na základě událostí, k nimž skutečně došlo, přesto se autorka rozhodla románově zpracovat mládí nejvýznamnější české panovnice atraktivním způsobem. Není pochyb, že autorka mířila k široké veřejnosti, a proto historickou látku podala tak, jak podala. Určitě na Marii Terezii bude čtenář nahlížet jinou optikou, než doposud a utkví mu hlavě víc než jen to, že zavedla povinnou školní docházku. A slova na závěr: "Rybář se nechá zmáčet mořem, aby získal rybičku. Dobrý panovník se nechá zmáčet plivnutím, aby získal velrybu." Za mne plný počet hvězd.

Nočnípták
20.11.2018

Knihu nemohu hodnotit, protože jsem ji nedočetla. Tu a tam jsem nakoukla, ale protože jsem viděla film, nenašla jsem nic, co bych neznala. Navíc bych ji asi zařadila do kategorie románů pro ženy a ty já zrovna moc nemusím. Kdo má tuto četbu rád, určitě se mu bude kniha líbit. Čtivá je.

13.10.2018

Výborná a bezesporu čtivá kniha o zajímavé osobnosti Marie Terezie. Dvoudílný film jsem neviděla, ale příběh pozdější císařovny opravdu stojí za přečtení. Protože jenom tak se dozvíme, že to byla sympatická žena, která měla pestrý život a osud. A samozřejmě ještě mnohem víc ;-). Kniha se dobře čte a jedná se spíš o hezký román, než o naučnou historickou literaturu. Za sebe doporučuji a pokud autorka ještě něco napíše, dám jí určitě zase šanci ;-).